26. Luxace loketního kloubu (ver. 2024)

Tato témata z úrazové chirurgie jsem sepsal jako podklad pro přípravu na státnici z chirurgie. Jsou zpracována dle znění aktuálních státnicových otázek. Materiál také může sloužit jako neoficiální literatura k přípravě na atestaci z chirurgie.
Text nad rámec znalostí ke státní zkoušce (dle mého názoru) je uveden kurzívou. Slouží k lepšímu pochopení uvedených faktů nebo nabízí více informací pro zájemce.

Práce vznikla na nekomerční bázi pro vzdělávací a akademické účely. Tedy bez nároku na finanční odměnu.

Vypracoval: MUDr. Aleš Paclík
Obrázková dokumentace je použita s laskavým svolením AO Foundation.
Kresba: Ostatní obrázky jsou dílem MUDr. Evy Šimůnkové a MUDr. Aleše Paclíka
Editor: MUDr. Kristian Chrz



Po rameni a kloubech prstů je to třetí nejčastěji vymknutý kloub. Vždy jsou potrhány postranní vazy a do určité míry kloubní pouzdro. V 95% případů se jedná o luxaci posterolaterální. Ve 40% luxací bývá přítomna zlomenina processus coronoideus nebo hlavičky radia. Základními stabilizačními prvky lokte jsou laterální ulnární kolaterální vaz (LUCL), mediální postranní vaz (MUCL), processus coronoideus ulny. Sekundární stabilizátory jsou kloubní pouzdro a hlavička radia.

Mechanismus úrazu: K posterolaterální luxaci dochází typicky pádem na ruku při semiflexi v lokti, ideálně ještě při vnitřní rotaci v rameni. Násilí postupuje od laterální k mediální straně, tedy v pořadí LUCL – kloubní pouzdro – MUCL (s nebo bez kostního poranění, obr. B). Tzv.” strašlivá triáda” je kombinace léze LUCL + hlavička radia + coronoideus.

Obr. A – normální anatomie, obr. B – postup trhání vazivových struktur při luxaci lokte. 1 = LUCL, 2 = kloubní pouzdro, 3 = MUCL, 4 = radiální kolaterální vaz, 5 = lig. anulare radii.
Kresba Aleš Paclík.

Diagnostika:

  • klinika: omezená hybnost lokte, hematom na laterální (LUCL) nebo i mediální (MUCL) straně, někdy patrná defigurace s prominencí olekranonu dorzálně. Vždy třeba vyšetřit na periferii funkci n. ulnaris, medianus a pulzace.
  • RTG: v zadopřední a bočné projekci prokáže dislokaci ulny a radia dorzálně (obr. C), případně odhalí frakturu.

Terapie:

  • vždy co nejdříve zavřená repozice: paže fixovaná k podložce, tah za předloktí v mírné flexi lokte (obr. D), poté naložení vysoké sádrové dlahy v 90 st. flexi lokte
  • pokud na kontrolním RTG je postavení v kloubu správné, za týden sejmeme dlahu a pasivní extenzí v lokti zkoušíme stabilitu. Nedojde-li k reluxaci, pacient začíná pomalou řízenou rehabilitaci s okamžitým aktivním cvičením lokte
  • pokud je loket nestabilní už primárně nebo až po týdnu, je třeba operovat:
    • prostá luxace bez fraktury: otevřená revize LUCL a jeho reinzerce k ulnárnímu epikondylu pomocí kotvičky či transoseálního stehu. Pokud je loket nadále nestabilní, revidujeme i MUCL. Následuje časné aktivní cvičení bez imobilizaceluxační zlomenina
      • z jednoho laterálního přístupu lze ošetřit tři problémy v pořadí:proc. coronoideus: dle velikosti fragmentu transoseální steh, tahový šroub nebo dlažkahlavička radia: syntéza nebo náhrada (obr. E; zachycuje též kotvičky po reinzerci LUCL a MUCL)reinzerce LUCL
    • při vzácné přední luxaci se láme olekranon. Ten je třeba po otevřené repozici stabilizovat dlahou.

V případě trvající peroperační nestability je třeba se vrhnout na reinzerci MUCL. Takto zastabilizovaný loket by již konečně měl být připraven na časnou aktivní rehabilitaci. Pokud přesto nestabilita přetrvává, je ideální naložit kloubový zevní fixátor umožňující flexi/extenzi.


VYPRACOVÁVANÁ TÉMATA Z TRAUMATOLOGIE:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*