Nefrologie

Nefrologie

Oficiální info: 
V 8:00 ráno se rozdělíte na skupinky, v kterých stážujete a dozvíte se, jak to funguje. Absence jedna, anatomák se uznává. Chyba je zeptat se, jestli můžete mít tu jednu neomluvenou absenci, pokud máte jednu omluvenou absenci z anatomáku. Lépe řečeno, je chyba se zeptat na jakoukoli netradiční absenci. Nechte to plavat. Nakonec se štěstím zápočet nedostanete od oficiálního vedení výuky, ale od mnohem přístupnějších doktorů. Pokud ne, musíte si absenci nahradit podle dne, který vám chybí s příští skupinou, nebo si napíšete test o zkouškovém. Nezkoušejte se ptát a vysvětlovat. Není to jej problém.

Realita:
Hmmm tak už detailně vím, jak funguje dialýza. Na stážích si klasicky projdete oddělením, JIPkou a aha, další dialýza! Už to začíná být okoukané. Příjemná změna nastává v den, kdy se jede do IKEMu. Z ničeho nic se ze socialistické nemocnice spřed třiceti let dostanete do moderní, dobře vypadající nemocnice. Přijímají tam doktorky dle vzhledu? Proč se všechny hezké doktorky chovají jako by mluvili se sobě rovnými? Tady se nikdo nerozčiluje, nikdo nekroutí očima, když povíme hloupost a nikdo nás nedusí. A pak zpátky do reality. Proč nám znovu ukazují dialýzu? Nemůžeme za transplantovanými pacienty, kde to vypadá jak v americkým seriálu?  Tak aspoň půjdeme na Strahov, aby nám ukázali dialýzu na jiném pracovišti.

Subjektivní závěr:
Příliš mnoho dialýzy. Stačilo by dvakrát, ideálně jednou. Na karláku má člověk pocit, že se vrátil v čase. Někdy jsou stáže nepříjemné a myslíte si, že jste idiot. Pokud si to myslí všichni, chyba asi nebude ve vás, ale v jedné osobě. Na IKEMu je to jako kdybyste se přemístili do alternativní reality amerického seriálu. Na konci jsem byla ráda, že je konec. 

Oficiální info: 
Stážovala jsem na karláku, takže pokud jste si v pondělí přivstali a zapsali jste se na stáž do ÚVN, užijte si to, údajně je to tam výborné. U nás se lidi zapisovali už v 7:45, takže to se vstáváním myslím vážně.

pondělí se rozdělíte na skupinky a hned ráno začínáte první stáž. Celý týden jste se stejným doktorem. Další týden máte přiděleného jiného doktora. Ráno se většinou sejdete kolem 8:30 na stáži. V 10:15 začíná přednáška, která je dobrovolná. Podpisy sbíráte na stážích a pak si necháte podepsat i tu přednášku. Počet absencí je náhodné číslo od 0 do 14. Zápočet dostanete za docházku.

Realita:
Stáže jsou výborné. Lékaři, kterých jsme měli na stážích byli milý, ochotný a byla s nimi i sranda. Viděli jsme endoskopie, koloskopie, USG, ERCP i endosono a pár mediků bylo odpaněno vyšetřením per rectum. Rada pro ty, kteří mají zájem o tohle vyšetření, pokud doktor zapomene že by jste si to měli vyzkoušet, řekněte mu to a on vám vyšetření vybaví.Jak už jsem zmínila přednášky jsou nepovinné, ale vyplatí se na ně chodit. Nejsem přednáškový typ a chodila jsem na všechny. Pár bylo nudnějších, ale většina byla poučná a místy i zábavná. Musím doporučit poslední dvě přednášky, kde nás z 30 bylo jenom 6. Přednáší pan přednosta a mimo toho že témata jsou zajímavá, přednáška je komplexní. Pokud na chvíli vypnete, ztratíte se ve výkladu. Najednou se vás ptá, jaký poklep je na hrudníku při pneumonii a vy nejenže nevíte jaký tam je poklep (a proč byste pro bůh klepali, když si to můžete poslechnout?), ale ani jak jste se k tomu dostali. Příjemně vás překvapí, že pokud něco neumíte,  nejste považováni za debila. Přístup ke studentům je kolegiální (Všimla jsem si, že ke kolegům je přísnější, než k nám ).

Subjektivní závěr:
Zajímavá stáž plná novinek. Konečně to není jen o anamnéze. Podíváte se na různé výkony, vyšetříte si pacienty a na přednáškách nezaspíte po deseti minutách. 


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů
Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*