Pneumologie

Pneumologie
Pneumology or Pneumologist Medical Field Specialty As Art

Oficiální info:
Stáže se odehrávají (naneštěstí) v Thomayerově nemocnici v 8.00 na plicní klinice naproti sekretariátu. V pondělí a v úterý jsou jenom přednášky. Ve středu se konají stáže od 8:00 do 12:00 na Karláku na klinice tuberkulózy a plicních nemocí. Ve čtvrtek jsou pak znovu přednášky na Tomayerce a pak se na hodinu dostanete na oddělení poslouchat pár pacientů. Poslední den stáže jsou (překvapivě) jenom přednášky a (aspoň něco) nepíše se test. Zápočet dostanete za docházku. Účast je stoprocentní, ale slyšela jsem, že když vám chybí podpis, pán přednosta vás rád vyzkouší. Prezence se kontroluje ústně každé ráno při první přednášce.

Realita:
Ehm. Nepíšu to anonymně a nechci provokovat, ani být zlá, ale musím. Přiznávám se, že nemám ráda Tomayerku. Je na konci světa a jediná hezká věc na celé nemocnici jsou mufloni. Ty vyfotíte hned v pondělí a pak se nemáte na co těšit. My jsme měli ne?štěstí a pán přednosta měl počas naší stáže dovolenou. To co jsem o něm slyšela: „Hned v pondělí má přednášku, na které zkouší a za nevědomosti rozdává černé puntíky. Když přijdete pozdě, dostanete černý puntík. Pokud se vám nasbírají černé puntíky, pan přednosta vás na konci stáže vyzkouší.“ Nevím za kolik puntíků se zkouší. Pak jsem se doslechla, že „Pan přednosta to celé přeháněl tak moc, až to nebylo strašidelný, ale směšný.“ Ostatní přednášející byli v pohodě a chápaví, když někdo musel jít na vlak domů… Asi na klinice funguje určitý kompenzační mechanizmus.

Středa na Karláku byl nejlepší den stáže. Podíváte se na bronchoskopii, dostanete pacienta do dvojice a pak je rychlá přednáška s panem primářem. Ten nic neřeší a je vtipný. Vyplatí se vydržet do konce.

Pacienti na Tomayerce byli klinicky na poslech zajímaví. Ja chápu, že je nás hodně a že lékaři mají i jinou práci jako se věnovat medikům… ale proč? Proč, nemáme víc praktických stáží? Jak mám vědět poslouchat plíce, když jsem je poslouchala 5 krát za celý týden stáže? Upřímně věřím tomu, že doma dokážu individuálně nastudovat astma, sarkoidózu a jiné plicní nemoci. Stačilo by, kdyby se na přednáškách řešili klinické věci o nemocech a víc se chodilo na stáže. Šla bych jeden den na ambulanci. Chtěla bych vidět tuberkulózu. Ja nevím, možná že to není uskutečnitelné. Možná že si to představuju ideálně. Ale vážně, to nás nemůžu rozdělit do trojic a rozhodit nás po docela veliké klinice tak, abychom se vystřídali a viděli, to co budeme jednoho dne dělat? Když skončím školu, budu se fyzikálního vyšetření pro nedostatek zkušeností obávat. Abych byla férová, je to problém organizace více stáži, nejenom plicního.

Subjektivní závěr:
Stáž se mi nelíbila. 

Oficiální info: 
Stážovala jsem na karláku, takže pokud jste si v pondělí přivstali a zapsali jste se na stáž do ÚVN, užijte si to, údajně je to tam výborné. U nás se lidi zapisovali už v 7:45, takže to se vstáváním myslím vážně.

pondělí se rozdělíte na skupinky a hned ráno začínáte první stáž. Celý týden jste se stejným doktorem. Další týden máte přiděleného jiného doktora. Ráno se většinou sejdete kolem 8:30 na stáži. V 10:15 začíná přednáška, která je dobrovolná. Podpisy sbíráte na stážích a pak si necháte podepsat i tu přednášku. Počet absencí je náhodné číslo od 0 do 14. Zápočet dostanete za docházku.

Realita:
Stáže jsou výborné. Lékaři, kterých jsme měli na stážích byli milý, ochotný a byla s nimi i sranda. Viděli jsme endoskopie, koloskopie, USG, ERCP i endosono a pár mediků bylo odpaněno vyšetřením per rectum. Rada pro ty, kteří mají zájem o tohle vyšetření, pokud doktor zapomene že by jste si to měli vyzkoušet, řekněte mu to a on vám vyšetření vybaví.Jak už jsem zmínila přednášky jsou nepovinné, ale vyplatí se na ně chodit. Nejsem přednáškový typ a chodila jsem na všechny. Pár bylo nudnějších, ale většina byla poučná a místy i zábavná. Musím doporučit poslední dvě přednášky, kde nás z 30 bylo jenom 6. Přednáší pan přednosta a mimo toho že témata jsou zajímavá, přednáška je komplexní. Pokud na chvíli vypnete, ztratíte se ve výkladu. Najednou se vás ptá, jaký poklep je na hrudníku při pneumonii a vy nejenže nevíte jaký tam je poklep (a proč byste pro bůh klepali, když si to můžete poslechnout?), ale ani jak jste se k tomu dostali. Příjemně vás překvapí, že pokud něco neumíte,  nejste považováni za debila. Přístup ke studentům je kolegiální (Všimla jsem si, že ke kolegům je přísnější, než k nám ).

Subjektivní závěr:
Zajímavá stáž plná novinek. Konečně to není jen o anamnéze. Podíváte se na různé výkony, vyšetříte si pacienty a na přednáškách nezaspíte po deseti minutách. 


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů
Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*