Endokrinologie

Endokrinologie

Oficiální info:
Stáž začíná v 8:00 v přednáškové místnosti III. interní kliniky. Druhý a třetí týden jsou přednášky v Charvátově sálu. Končí se cca v 9:30 a v 10:00 začíná stáž. Na každém oddělení se stážuje dvakrát. Skupinky na stáže si vytvoříte sami. Prezenční papír nosíte sebou. Každý den dostanete jeden podpis za přednášku a jeden za stáž. Povolený je jeden den absence, dva podpisy. Dva dny jsou povoleny po omluvě.  Problémy s lektory nedělali. Plášť a stetoskop si můžete nechat v skřínce na chodbě. Klíč dostanete proti ISICu na vrátnici. Přezuvky potřebujete pouze na stáž na metabolické jednotce. Na endokrinologii se píše vstupní i výstupní test. Vstupní test píšete doma na moodlu spolu s googlem, knihou, spolubydlící. Výstupní test píšete v Charvátově sálu při kruhovým stolku spolu s dalšími třemi či čtyřmi spolužáky.

Realita:
Fakt potřebujeme dvě přednášky z obezitologie, čtyři přednášky o diabetu a přednášku o kouření? Tohle není jenom řečnická otázka. Jsem přesvědčena, že existuje jen jedna správná odpověď. Prezenci dostanete na konci přednášky. Někdy jsme končilo v 9:30, jindy v 10:00.

Stáže jsou zajímavé. Dokonce se pravidelně stalo, že nás nějaký doktor čekal. Většinou to byli starší zkušenější doktoři. Tvářili se, že o nás mají zájem. Rozdělili jsme se do menších skupinek (jenom po 4 lidech) a dostali jsme jednoho pacienta. Pak to vypadalo klasicky interně, sáhodlouhá anamnéza s cíleným vyšetřením podle obtíží a pak jsme pacienty rozebírali s doktorem.  Malá rada pro ty, kteří mívají super nápady: Není vhodné, když se tři hubení medici naráz postaví na váhu pro pacienty, protože je ta váha dost velká na to, aby se tam spolu vecpali. Pacienti s metabolickými problémy se totiž zvyknou pohybovat po chodbě a pak to vypadá blbě.  Pozitivum: většina morbidně obézních pacientů je ochotná bavit se, proč jsou morbidně obézní a někteří dokonce vědí, že to není kvůli štítné žláze.

Kolektivní zápočtový test je jenom formalitou.

Subjektivní závěr:
Přednášky jsou docela nudné, ale stáže jsou zajímavé. Pacienti mají kromě zdravotních problémů častokrát aj psychické problémy. Normální člověk se ke 200 kilogramům neprožere.

Oficiální info: 
Stážovala jsem na karláku, takže pokud jste si v pondělí přivstali a zapsali jste se na stáž do ÚVN, užijte si to, údajně je to tam výborné. U nás se lidi zapisovali už v 7:45, takže to se vstáváním myslím vážně.

pondělí se rozdělíte na skupinky a hned ráno začínáte první stáž. Celý týden jste se stejným doktorem. Další týden máte přiděleného jiného doktora. Ráno se většinou sejdete kolem 8:30 na stáži. V 10:15 začíná přednáška, která je dobrovolná. Podpisy sbíráte na stážích a pak si necháte podepsat i tu přednášku. Počet absencí je náhodné číslo od 0 do 14. Zápočet dostanete za docházku.

Realita:
Stáže jsou výborné. Lékaři, kterých jsme měli na stážích byli milý, ochotný a byla s nimi i sranda. Viděli jsme endoskopie, koloskopie, USG, ERCP i endosono a pár mediků bylo odpaněno vyšetřením per rectum. Rada pro ty, kteří mají zájem o tohle vyšetření, pokud doktor zapomene že by jste si to měli vyzkoušet, řekněte mu to a on vám vyšetření vybaví.Jak už jsem zmínila přednášky jsou nepovinné, ale vyplatí se na ně chodit. Nejsem přednáškový typ a chodila jsem na všechny. Pár bylo nudnějších, ale většina byla poučná a místy i zábavná. Musím doporučit poslední dvě přednášky, kde nás z 30 bylo jenom 6. Přednáší pan přednosta a mimo toho že témata jsou zajímavá, přednáška je komplexní. Pokud na chvíli vypnete, ztratíte se ve výkladu. Najednou se vás ptá, jaký poklep je na hrudníku při pneumonii a vy nejenže nevíte jaký tam je poklep (a proč byste pro bůh klepali, když si to můžete poslechnout?), ale ani jak jste se k tomu dostali. Příjemně vás překvapí, že pokud něco neumíte,  nejste považováni za debila. Přístup ke studentům je kolegiální (Všimla jsem si, že ke kolegům je přísnější, než k nám ).

Subjektivní závěr:
Zajímavá stáž plná novinek. Konečně to není jen o anamnéze. Podíváte se na různé výkony, vyšetříte si pacienty a na přednáškách nezaspíte po deseti minutách. 


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů
Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*