Informatika

Infomatika

V letním semestru začíná (a naštěstí i končí) předmět informatika. Čeká Vás především sedm přednášek, týkajících se různých více či méně nezajímavých témat typu databáze, statistika a jiná.

Přednášky a cvičení:

Přednášky jsou jednou za čtrnáct dní. Účast na nich klesá geometrickou řadou.

Další, tentokrát již povinnou, součástí výuky jsou praktická cvičení, kterých je rovněž sedm. Pro některé skupiny táto strastiplná cesta bude začínat už v 7:15. Jediné, co potěší, že je možné, že se o počítač budete dělit s kamarádem a budete se moct spolu snažit neusnout. Během hodin budete pracovat s Wordem, Excelem, Accessem, programem PC doctor a AISLP. Postupovat budete podle detailního návodu na papíru („ukončete program – červený čtvereček s křížkem vpravo nahoře“) a jednotlivec, nebo dvojice, která cvičení provede nejrychleji/nejlépe dostane od vyučujícího bod. Body se dají posbírat i za bonusové úkoly. Body se Vám budou hodit u zápočtu. Co se týče vyučujících, potkávat se budete se „starými známými“ z praktik biofyziky a najdete tam i několik externistů z ČVUT. Samotné vyučující baví výuka v tuto ranní hodinu asi stejně jako Vás. Proto se setkáte s pohodovým poloospalým přístupem.

Klasifikovaný zápočet:

Předmět je ukončen tříkolovým klasifikovaným zápočtem. Na klasický dotaz: „jaký je rozdíl mezi zkouškou a klasifikovaným zápočtem?“, můžu říct jenom, netuším. Pár zkoušejících se tváří, že informatika je podstatná jako anatomie a podusí Vás už nesmyslně seriózně, pár zkoušejících rozumí tomu, že je to okrajový předmět a chtějí jenom základy. První část zápočtu je písemní test, který obsahuje několik otázek (kombinace kroužkovacích i otevřených odpovědí), a odpovídá seznamu pojmů, které najdete v SIS-u. Ústní zkouška závisí na zkoušejícím (ano, tak asi jako téměř všude, ale na informatice je rozdíl mezi zkoušejícími ještě markantnější než na histole).

Literatura:

Učit se stačí z prezentací, které dostanete a z vypracovaných otázek. Dejte si ale pozor, vypracované otázky jsou plné chyb, takže pokud se vám něco nezdá, vygooglite si to. Platí, že když se Vás někdo (i v budoucnosti) zeptá odkud jste se učili, vypracované otázky zamlčíte a řeknete prezentace a nějakou knihu. Ideálně vypracované otázky nevytahujte ani na chodbě, aby vás náhodou někdo neviděl.

Závěr:

Myslím, že by informatika potřebovala změnit osnovy a učit věci, které se hodí prvákům. Některé programy, s kterými vás učí pracovat pak dalších 6 let neuvidíte (možná dokonce nikdy), a neukážou Vám kde a jak vyhledávat relevantní informace a články (co je pro prvák možná že brzo, ale už ve třeťáku to budete potřebovat).


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*