Revmatologie

Revmatologie
Oficiální info:
Revmatologie začíná každý den v 8:00 na revmatologickém ústavu na Albertově. Přednášky jsou v budově za lékárnou. Na stáže se rozdělíte sami a dokonce si sami vyberete doktora, s kterým budete celý týden stážovat. Docházka je asi stoprocentní, ale určitě se dá dohodnout na jednom dni. Prezence je (ne)kontrolovaná podpisy na papíry, které vám každý den pošlou na první přednášce. Nikdy nás nepočítali a ani se na ten papír nedívali… Stáže jsou každý den na klinice naproti. V šatně si můžete nechat pláště, přezuvky nemusíte nosit. Zápočet dostanete za docházku. Indexy donesete ve čtvrtek na sekretariát a v pátek je po stáži dostanete podepsané.  Ukončení revmatologie probíhá společným zodpovězením testových otázek.

Realita:
Témata přednášek se naštěstí neopakují, takže se nestihnete nudit hned v den dva. Bavilo mne to víc než kardio, nebo endokrino. Zjistíte, že revmatologie se netýká jen starých lidí a že autoimunitní nemoci jsou svinstvo. Jednou nás sebrali k pacientům, kteří právě dostávali biologickou léčbu a ti nám říkali, jak jim to změnilo život a jak moc jim to pomohlo. Tak spokojené pacienty jsem zatím neviděla. Člověk se potěší, že to má smysl.Pokud si budete moct vybrat doktora, radím paní doktorku Šedovou. Bola velice ochotná, milá a každý den se nám snažila ukázat něco jiného. Po 7 týdnech na interně jsme konečně nedělali jen anamnézy. Fanoušky doktora House potěší, že na klinice uvidíte minimálně jednu pacientku s lupusem.

Subjektivní závěr:
Organizace stáže, zájem ze strany doktorů, zbytečné neopakování témat na přednáškách, zajímaví pacienti. Velmi dobrá stáž.

Oficiální info: 
Stážovala jsem na karláku, takže pokud jste si v pondělí přivstali a zapsali jste se na stáž do ÚVN, užijte si to, údajně je to tam výborné. U nás se lidi zapisovali už v 7:45, takže to se vstáváním myslím vážně.

pondělí se rozdělíte na skupinky a hned ráno začínáte první stáž. Celý týden jste se stejným doktorem. Další týden máte přiděleného jiného doktora. Ráno se většinou sejdete kolem 8:30 na stáži. V 10:15 začíná přednáška, která je dobrovolná. Podpisy sbíráte na stážích a pak si necháte podepsat i tu přednášku. Počet absencí je náhodné číslo od 0 do 14. Zápočet dostanete za docházku.

Realita:
Stáže jsou výborné. Lékaři, kterých jsme měli na stážích byli milý, ochotný a byla s nimi i sranda. Viděli jsme endoskopie, koloskopie, USG, ERCP i endosono a pár mediků bylo odpaněno vyšetřením per rectum. Rada pro ty, kteří mají zájem o tohle vyšetření, pokud doktor zapomene že by jste si to měli vyzkoušet, řekněte mu to a on vám vyšetření vybaví.Jak už jsem zmínila přednášky jsou nepovinné, ale vyplatí se na ně chodit. Nejsem přednáškový typ a chodila jsem na všechny. Pár bylo nudnějších, ale většina byla poučná a místy i zábavná. Musím doporučit poslední dvě přednášky, kde nás z 30 bylo jenom 6. Přednáší pan přednosta a mimo toho že témata jsou zajímavá, přednáška je komplexní. Pokud na chvíli vypnete, ztratíte se ve výkladu. Najednou se vás ptá, jaký poklep je na hrudníku při pneumonii a vy nejenže nevíte jaký tam je poklep (a proč byste pro bůh klepali, když si to můžete poslechnout?), ale ani jak jste se k tomu dostali. Příjemně vás překvapí, že pokud něco neumíte,  nejste považováni za debila. Přístup ke studentům je kolegiální (Všimla jsem si, že ke kolegům je přísnější, než k nám ).

Subjektivní závěr:
Zajímavá stáž plná novinek. Konečně to není jen o anamnéze. Podíváte se na různé výkony, vyšetříte si pacienty a na přednáškách nezaspíte po deseti minutách. 


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů
Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*