Zkouška z histologie a obecné embryologie

Histologie

Histologie se od tohoto roku částečně vrátila do původní formy, tj. dvousemestrální předmět, který je zakončený zkouškou v letním semestru. Pokud čtete blogy, např. lenjulenka, stefajir, můžete se tam také dočíst, jak vypadala histologie před lety. Nebylo to jednoduché tehdy a není to jednoduché ani teď. Odpovím na otázku – změnilo se něco od jejich původní formy ? Jaké nátury jsou nynější examinátoři ?

Pojďme si zrekapitulovat to, jak k tomu všemu došlo. Do r. 2010 / 11 Purkyňův ústav zajišťoval výuku dvousemestrálního předmětu (tj. Histologie a embryologie), který byl zakončený velice kontroverzní zkouškou v letním semestru. Kontroverzní asi proto, že tehdy ještě zkoušela doc. B., která přímo číší subjektivitou a úsudkem ovlivněným aktuální náladou. Byla přísná, ale né zrovna na každém termínu – a bohužel také né ke každému. Každému dojde, že vznikaly rozpory a konflikty, které nakonec z neznámých okolností vedly k tomu, že se předmět zredukoval na obecnou histologii a obecnou embryologii, z něhož se dělala v r. 2011/12 stále ještě ústní zkouška, ale v zimním semestru. Od r. 2012 / 13 již ale zkouška nebyla ústní, ale písemná, což naznačovalo, že se něco stalo. Stejná forma se opakovala i v r. 2013 / 14 a v obou případech obecné histologie a obecné embryologie předmět pokračoval v letním semestru speciální histologií – jmenovalo se to praktická mikroskopie, ale bacha – z toho se dělal už jen zápočet, tj. poznání a zakreslení tří preparátů – a bylo vyhráno. Náš ročník ale „schytal“ relativně nepříjemnou záležitost – tedy vyučovala se histologie v celém rozsahu a obecná embryologie. Vývoj orgánů zůstal u anatomie. Tento předmět je ale zakončený zkouškou, která se skládá z písemného testu (první síto) a ústní zkoušky, která je spojená s poznáváním preparátů (druhé síto).

Písemný test:
Nebyl lehký, ale ani těžký. Úmrtnost se liší. Někdy ho nenapíše polovina, jindy ho napíšou skoro všichni. Každopádně pokud nenapíšete test, tak máte po termínu a k ústní zkoušce nemůžete. Pokud ho nenapíšete na druhém termínu – opět ztrácíte termín. Na třetím termínu už tato povinnost odpadá a jdete rovnou k ústní zkoušce.

Ústní zkouška:
A to je právě ono. Názory se liší člověk od člověka. Když budu mluvit za náš kroužek, tak převažují zkušenosti, které jsou normální, ale směřují k negativním. Někdo nenapsal test a někdo byl vyhozen od ústní zkoušky. Já se budu snažit objektivně vám všem zprostředkovat mojí zkušenost a zkušenost spolužáků.
Věc se má tak, že je nutné si zafixovat, že nikdy neodstraníme určitou hodnotu předpojatosti v případě ústního zkoušení. U našeho ústavu to platí dvojnásobně. Oproti rokům minulým se řady examinátorů o někoho ochudily, ale o někoho zase obohatily. V tomto roce zkoušeli čtyři:

As. V.
O ní se můžete dočíst na blogu lenjulenky. Já bych k tomu dodal, že paní asistentka embryologii umí docela dost dobře na to, aby na ní kohokoli dokázala vyhodit. Neočekávejte žádný dialog, ale připravte se, že se bude chytat za každé vaše slovo, takže si dobře rozmyslete, co budete říkat. Je dobré u ní na přípravě kreslit, protože potom vidí, že látce rozumíte. Zkouší nejdéle ze všech. Jednoho studenta je schopná zkoušet třeba hodinu a půl. A dokážete si představit sedět hodinu a půl na potítku – a potom hodinu a půl být detailně zkoušen ? Ale… sice má neustále poměrně podrobné otázky, ale hodnotí spravedlivě a nikoho nevyhazuje bezdůvodně, za čež jí patří velké objektivní plus !

Doc. J.
Doc. J. jsou na ústavu dvě, ale zkouší jen mladší verze, která hodně vyhazovala už v dobách minulých – a také se o ní můžete dočíst na blogu lenjulenky. Co k ní dodat. S většinou se dá souhlasit. Časté vyhazovy. Přístup zvláštní. Hodnocení asi ještě zvláštnější. Těžko soudit.

Dr. B.
Nový zkoušející, který má tento rok premiéru. Zatím si na něj nikdo nestěžoval. Všichni se shodují na tom, že pan doktor je hodný člověk, který dokáže přihlédnout k tomu, že u zkoušky je člověk ve stresu a neptá se na zákeřnosti. Ke každému se chová stejně. Objektivní plus.

Doc. K.
Také nový examinátor. Většina by asi lobovala právě za něj. O něco přísnější (než Dr. B.), ale nikdo mu nevytkl přílišnou subjektivitu a jeho hodnocení odpovídá vašemu výkonu a prokázaným znalostem. Nevím, jak je to u něj s vyhazováním, ale dá se věřit tomu, co lidé říkají. A říká se, že nevyhazuje za detaily, ale za neznalosti, což každá duše s citem pro spravedlnost jistě ocení. Je u něj důležité, aby student látce rozumněl. Recitováním z učebnice si asi moc nepomůžete. Patří mu objektivní plus.

Tak a pokud po zkoušení váš zkoušející usoudí, že je to alespoň na trojku, tak dostanete dva preparáty a jdete si sednout k mikroskopu. Pokud jste se dostali do téhle části – už vás asi nikdo nevyhodí. Máte spoustu času si preparát prohlížet a přihlásíte se, až budete vědět, co máte. Nejdůležitější je preparát poznat a pak už jste za vodou a můžete s v duchu radovat. Zkouší to asistenti, kteří jsou hodní.

V závěru bych napsal, že tento předmět není zadarmo. V létě už je málo míst. Oproti anatomii je to rozdíl, kde jsou na srpen a září vypsány termíny pro 840 lidí (rozumnější ústav). Na zkoušku stačí zhruba 14 dní. Pak se nemusíte za svoje znalosti stydět. U některých zkoušejících se setkáte s báječným přístupem, ale u některých si budete připadat, ehm.. trochu nepochopitelně a blbě. Někdy dost blbě. Někdy nešťastně a zrazeně. Moje zkušenost je z největší míry neutrální, ale ve výsledku dobrá. Doporučuji být duševně přítomen na praktikách. My jsme měli jedny z nejlepších a kdokoli dával pozor, měl z poloviny vystaráno.

Převzato z Med-student


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů
About admin 350 Článků
Administrátor LF1.CZ Kontakt: lf1cz@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*