Hematologie

Hematologie
stem cells for treating cancer in a microtube

Oficiální info:
Stáž začíná v 8:15 na I. interní klinice. Každý den se pak začíná v jiný čas dle rozpisu.  Za prvních patnáct minut se dozvíte, že můžete mít jednu absenci, ale měla by být odůvodněná. Neměli byste ji využít jenom proto, že můžete. Tak by to mělo fungovat všude, ne? Pak si necháte uznat absence za lektorování plus tu jednu odůvodněnou a nakonec to celkem jde. Pokud to nevyjde, někdo si vás přezkouší. K zápočtu musíte mít docházku, vstupní i výstupní internetový test přes moodle. První je vysloveně primitivní, takže nepotřebujete ani asistenci spolubydlící. Konzilium s googlem postačí. Výstupní je o hodně těžší a konzultaci musíte rozšířit o knihu a ideálně i vzdělanou spolubydlící.  Těšte se na šatnu 2 x 2 metry, kde si klidně nechte věci.

Realita:
Ranné stáže jsou zajímavé. Na oddělení jste dva dni za sebou, takže sledujete jednoho pacienta. Druhý den pak nemusíte dělat anamnézu, jenom vizitu. Pacienta pak prezentujete na velké vizitě před přednostou a primářem v posluchárně. Přednosta se zvykne ptát na léčbu a na to, co znamenají jednotlivé zkratky chemoterapeutik. Musíte popsat, jak pacient momentálně vypadá, takže pokud se cítí dobře, i když dostává chemo a má AML, co je možné, musíte to rozumně popsat. Říct, že je pacient  v pohodě nestačí.

Po stážích začínají přednášky. Některé jsou dobré, některé jsou interaktivní, na některých se vyspíte. Tak jako všude to závisí od přednášejícího a od tématu. To co mi vadilo, bylo to, že jednotlivá témata nenavazovala na sebe.

Subjektivní závěr:
Přiznávám, na stáž jsem šla s nízkými očekáváními. Leukémie a lymfomy jsem neměla od patoly ráda. Na klinice jsem zjistila, že jsou i horší a nudnější interní problémy. Odbourala jsem si předsudky, že pacient s lymfomem a leukémii je umírající depresivní případ.

Oficiální info: 
Stážovala jsem na karláku, takže pokud jste si v pondělí přivstali a zapsali jste se na stáž do ÚVN, užijte si to, údajně je to tam výborné. U nás se lidi zapisovali už v 7:45, takže to se vstáváním myslím vážně.

pondělí se rozdělíte na skupinky a hned ráno začínáte první stáž. Celý týden jste se stejným doktorem. Další týden máte přiděleného jiného doktora. Ráno se většinou sejdete kolem 8:30 na stáži. V 10:15 začíná přednáška, která je dobrovolná. Podpisy sbíráte na stážích a pak si necháte podepsat i tu přednášku. Počet absencí je náhodné číslo od 0 do 14. Zápočet dostanete za docházku.

Realita:
Stáže jsou výborné. Lékaři, kterých jsme měli na stážích byli milý, ochotný a byla s nimi i sranda. Viděli jsme endoskopie, koloskopie, USG, ERCP i endosono a pár mediků bylo odpaněno vyšetřením per rectum. Rada pro ty, kteří mají zájem o tohle vyšetření, pokud doktor zapomene že by jste si to měli vyzkoušet, řekněte mu to a on vám vyšetření vybaví.Jak už jsem zmínila přednášky jsou nepovinné, ale vyplatí se na ně chodit. Nejsem přednáškový typ a chodila jsem na všechny. Pár bylo nudnějších, ale většina byla poučná a místy i zábavná. Musím doporučit poslední dvě přednášky, kde nás z 30 bylo jenom 6. Přednáší pan přednosta a mimo toho že témata jsou zajímavá, přednáška je komplexní. Pokud na chvíli vypnete, ztratíte se ve výkladu. Najednou se vás ptá, jaký poklep je na hrudníku při pneumonii a vy nejenže nevíte jaký tam je poklep (a proč byste pro bůh klepali, když si to můžete poslechnout?), ale ani jak jste se k tomu dostali. Příjemně vás překvapí, že pokud něco neumíte,  nejste považováni za debila. Přístup ke studentům je kolegiální (Všimla jsem si, že ke kolegům je přísnější, než k nám ).

Subjektivní závěr:
Zajímavá stáž plná novinek. Konečně to není jen o anamnéze. Podíváte se na různé výkony, vyšetříte si pacienty a na přednáškách nezaspíte po deseti minutách. 


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*