Patobiochemie 1 – dědičné metabolické poruchy

Patobiochemie

Patobiochemie 1 – dědičné metabolické poruchy

O čem to je?
Dědičné metabolické poruchy, tedy propojení genetiky a (pato)biochemie. Jejich screening, metody léčby atd. Je třeba znát i základní znalosti metabolických drah.

Kde a kdy?
Přednášky jsou první 4 týdny (zbavíte se toho brzy:-))) v posluchárnách na Purkyňáku a v anatomáku.
Zkouška potom na klinice, která je naproti budovy MatFyzu.

Kdy byl první předtermín?
Termíny jsou nejdříve ze všech, jelikož je jako první – už na konci listopadu.

Kdy byly další (před)termíny na zkoušku?
Další v prosinci a lednu.

Odkud se učit?
Z vypracovaných otázek a z přednášek. Na stránkách je navíc k dispozici jeden článek od Prof. Kožicha, který pokrývá většinu obecných otázek.

Zkušenosti a rady:  

  • Výuka probíhala 4 týdny v říjnu. Dvě přednášky týdně. Byla jsem 2.12. na předtermínu, myslím, že byl jeden ještě dřív. Otázek je 10 obecných a 16 speciálních, s tím, že pokud se naučíte těch 16, tak umíte i spoustu z těch obecných. Učit se dá z jejich prezentací, které mají zveřejněné na webu.
  • Relativně zajímavé okruhy, přednášky byly střídavě na Purkyňáku a anatomáku, první termíny byly tuším už na konci listopadu, pak i v prosinci a lednu, což je docela fajn mít to z krku co nejdřív, naučit se to dá z prezentací, vypracovaných otázek a z přednášek, není toho moc, zkoušející jsou v pohodě, termíny jsou nejdřív ze všech patobiochemií, zkouška je pak na klinice naproti fyzikálnímu ústavu .. myslím, že vybrat si patobiochemii 1 je dobrá volba
  • Odporúčam chodiť na prednášky MUDr. Kožicha- zdôrazňuje informácie a otázky, ktoré chce na skúške počuť a študenti v nich často robia chyby. Podľa môjho názoru sa mi veľa vecí hodilo aj na patológiu, človek si to vie vďaka obrázkom z prezentácii predstaviť a kopu makroskopických vecí a komplikácií vymyslieť (poruchy metabolizmu tukov, steatóza, poruchy metabolizmu glycidov,… ). Negatívom mi prišlo málo miest na termínoch (cca 5 na prvý predtermín), najmä keď Vám v rovnaký týždeň vyjdú aj praktiká z mikrobiológie. Ak vás bavila genetika (najmä rôzne vzácne choroby) a trochu aj biochémia odporúčam Patobiochemii 1. 🙂
  • Patobiochemie 1 je předmět vhodný pro ty studenty, kterých v prvních 4 semestrech zajímala genetika a biochemie. Předmět je koncipován nasledovně – prvé 4 týdny proběhne 7 přednášek, dle mého názoru byly přínosné přednášky zejména prof. Kožicha, pak se první termíny vypisují od konce listopadu. Pokud se rozhodnete pro PBCH 1, určitě si ji vybavte ještě před Vánocemi. Na předtermíny je kapacita 5, ale je jich hodně a každoročně je o PBCH 1 nejmenší zájem. Z čeho se učit? Určitě přednášky, pokud by jste něčemu nerozuměli, tak hezky jsou vysvětlené zejména patogenetické a etiologické mechanismy v Pediatrii od Muntauové, kterou jsem já osobně listoval, ale jednička se dá dostat i když ji přeskočíte (pokud by ste se k ní přece jen dostali, tak je to pouze jedna kapitola, nikoliv celá kniha!!!)  Loňský rok zkoušel prof. Kožich, dr. Ješina a dr. Hřebíček. Všichni 3 jsou hodní, zejména jsem to slyšel od dr. Hřebíčkovi. Předmět je dle mého názoru vhodný pro budoucí pediatry a neonatology, protože s probíranými nemocemi se setkáte zejména v dětském věku.
  • Na přednášce jsem osobně byla pouze jednou, takže o nich toho moc nevím. Šla jsem na jeden z prvních předtermínů ještě v listopadu, zkoušel mě dr. Hřebíček, který byl moc hodný a zkoušela proběhla rychle a bez problémů. Učila jsem se z vypracovaných otázek, je to určitě výhoda, když si nemusíte informace dohledávat sami a udělal to už někdo před vámi. Jedinou nevýhodou bylo, že vypsali vcelku málo předtermínů z důvodu nízkého počtu zapsaných studentů, takže nebylo možné, aby všichni dělali předtermín ještě před vánoci, ale určitě je tato biochemie dobrá volba.
  • Na prednasky se vyplati chodit jen na prednasky Mudr. Kozicha, ten se pak na ne pta u zkousky a i zduraznuje, ze to rikal na prednasce…ostatni maji vetsinu napsananou v prezentaci a jen to prectou 🙂


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů
About admin 349 Článků
Administrátor LF1.CZ Kontakt: lf1cz@seznam.cz

1 Comment

  1. Chtěl bych doplnit svůj zcela subjektivní aktuální názor.
    Podle mé zkušenosti z poslední doby je patobiochemie 1 nejhorší volba. Chtěl jsem mít zkoušku hotovou před Vánoci, ale na rozdíl od ptbch 2 a 3, kde zkoušku díky dostatku termínů drtivá většina kolegů měla skutečně možnost splnit (jestli uspěli, je druhá věc, ale co vím, na 1 je úspěšnost zatím nejhorší) již před svátky. A samotné učivo je pro mě i vzhledem k četnosti těch chorob zcela nezáživné. U zkoušky byly vyžadovány detaily klinického obrazu, které se však vzhledem k formě výuky, nedostatku zdrojů, podobnosti jednotlivých chorob a upřímně (to je možná spíš moje chyba, ale zmíním to) i vzhledem k ostatním povinnostem ve třeťáku dle mého názoru nedají moc dobře pojmout. Jo a v ideálním případě byste měli znát i některé podrobnosti z genetiky a biochemie, abyste s klidem splnili tento na poměry naší fakulty malý předmět.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*