Onkologie

Onkologie
Oficiální info:
O
nkologie se stážuje každý den v jiné nemocnici dle rozpisu. Naštěstí stáže ve vzdálených nemocnicích začínají většinou v devět, na Karláku se začíná v 8:00. Jeden den se stážuje na Pleši, kam musíte autobusem ze Smíchovského nádraží. Přednášky tvoří větší část, zatímco stáže u lůžka jsou výjimečným zpestřením programu. Víc než jedna absence znamená, že poslední den stáže musíte zůstat déle na půlhodinovou kazuistiku, která byla zajímavá a měla přínos jak pro zkoušku, tak pro pochopení jak to na klinické onkologii funguje.

Realita:
Na onkologii se dá hezky demonstrovat jaké typy přednášek a přednášejících můžete na medicíně potkat. Nejhorší jsou předčítači. Zapnou prezentaci, v které se nenachází jediný obrázek, neobsahuje žádnou kazuistiku a je plná textu. Přednášející trpí ještě víc než vy a proto, aby to utrpení skončilo co nejdřív, rychle přečte prezentaci, bez jediné vsuvky, či komentáře. Pozitivum pro všechny, co to nezajímá je to, že nejenomže nemusíte přemýšlet, nemusíte ani jen číst. Stačí sedět, poslouchat, anebo to můžete rovnou vzdát, vypnout vyšší centra a vyspat se. Pak tady máme klasické přednášející, kteří mají pocit, že vám musí sdělit každou informaci o problematice. Prezentace má pár obrázků, někdy končí kazuistikou a na sto procent obsahuje alespoň 1000 slov. Pozitivem je, že přednášející se snaží dát vám co nejvíc informací, ale skoro vždy to přežene a vy pod záplavou nepodstatných detailů, které si můžete přečíst v knize, ztratíte podstatné informace a většina i sílu poslouchat. Přednášející typu rebel přijde bez prezentace. Na úvod vám řekne základní informace a pak s vámi komunikuje. Nejenomže vyžaduje, aby jste dávali pozor, dokonce chce, aby jste přemýšleli a diskutovali. Postupně společnými silami přijdete na to, jak postupovat v případě, že za vámi přijde pacient a na začátku vám nesdělí, jakou má diagnózu. Na kazuistice, kde musíte vy sami vymyslet jaké vyšetření indikujete, co uděláte s prvními výsledky, jak budete pacienta léčit, nebo dokonce jak mu zdělíte diagnózu, se naučíte daleko více, než když vám někdo vysvětluje přepsanou knihu. Vy si pak teoretické informace dohledáte sami. V 5. ročníku nejenom, že umíme číst, umíme dokonce i vyhledávat informace.

To minimum praktických stáží bylo zajímavých. Škoda, že školní výlet na Pleš (výborný oběd za 35 korun, určitě si ho ráno objednejte), má část s přednáškou. Tím pádem máte jenom jedného pacienta a nemáte na něj moc času.

Subjektivní závěr:
Onkologie nebyla nejlepší stáž, a určitě má potenciál být mnohem přínosnější, než je teď. Chtělo by to víc pacientů a míň prezentací.


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů
Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*