Manuál absolventa LF vol. IV. – Výběrové řízení, pracovní pohovor

Manuál absolventa
Manuál absolventa

Po delší odmlce přicházím s dalším dílem Manuálu a volně navážu na tři předchozí.  Téma zpracované v tomto dále bude brzy velmi aktuální.  V minulých jsem Vám nastínil situaci na trhu práce, odpověděli jsme si na nejčastější dotazy a probrali jsme bazál z oblasti pracovně – právních vztahů.

Manuál absolventa LF vol. I.: Základy
Manuál absolventa LF vol. II.: Situace na trhu práce
Manuál absolventa LF vol. III.: FAQ
Manuál absolvetna LF vol.: V. : Odborný dohled a odborný dozor nad lékařem, jaký je v tom rozdíl.

V rámci další salvy rad do startu Vašeho profesního života se v tomto textu budu zabývat tím, jak se připravit a jak se chovat na pracovním pohovoru.

Předpokládejme, že máte jasno, jakému oboru se chcete věnovat. Rámcově tušíte, jestli chcete pracovat spíše ve fakultní, nebo okresní nemocnici. A odfiltrovali jste nabídky nehorázné (zkrácený úvazek + PhD, mzda nižší než tabulkový plat), nevýhodné (neakreditované pracoviště, personálně zdevastované pracoviště) a nabídky vyloženě pitomé (kombinace obojího a jako bonus nějaký další zásadní nedostatek patrný už z inzerátu).

Takže máte nabídku, na kterou byste chtěli reflektovat. Jak na to? Jistě, prostě se přihlásit.

První věc, kterou příjemce vašeho mailu uvidí, je tvar jeho adresy. Možná máte z vašich „telecích let“ nějakou krutopřísnou mailovou schránku. Třeba kozatarayda11@mail.ru nebo gipsykiller@mail.isis. Zvažte, zda je vhodné tuto adresu použít pro komunikaci s někým, kdo má rozhodovat o vašem přijetí. Tím spíš, pokud se jedná o distingovaného šedesátníka s akademický titulem a výchovou ze „staré školy“. Vhodnější je něco konvenčnějšího. Jméno.přímeni@seriozni server.normální stát. Možná vám to připadá jako hloupost, ale vězte, že to je první informace o vás a podílí se na formování prvního dojmu.

Mail, který odešlete, by měl krom průvodního textu o tom, že reflektujete na jejich nabídku a rádi byste se touto formou přihlásili do výběrového řízení, obsahovat dvě přílohy. CV a motivační dopis.
[ADS01]?

Jakou strukturu má mít standardní  CV tady psát nebudu. Ke stažení je zdarma hromada vzorů. Spíš vypíchnu pár praktických rad a postřehů.

Pokud máte nějakou slabinu, nepiště ji tam. Že jste byli 2x v meziročníku není věc, kterou byste měli dát znát hned na první dobrou.  Je rozdíl, jestli napíšete „studium na LFUK 2009 – 2017“, nebo „gymnázium soudruha Zemana – maturitní zkouška 2009, LFUK – plánované zakončení studia 2017.“

Nelžete, požadovaná informace tam je, pokud se na to zeptají, po pravdě odpovíte. Ale v druhém příkladu je větší šance, že si toho nikdo nevšimne.

Stejně tak prospěch na VŠ. Většinou nikoho nezajímá. Ale zmínit „výborný prospěch“, pokud ho skutečně máte, věci neublíží.

Na CV zvolte nějaký standardní font a formát textu. Arial či Times new Roman, vel. 12, řádkování 1,5, například.

Pokud jste amatérský grafik, napiště to do odstavce koníčků, není třeba se vyřádit na podobě vlastního CV. V jednoduchosti je síla. Vykašlete se na divoké barevné kombinace. Vězte, že rafinovaná kombinace fialové a zelenkavé bude po vytištění na černobíle tiskárně vypadat jako šedivá se šedivou.

Měli byste něčím zaujmout a odlišit se od ostatních. Všichni, kteří se hlásí na místo pro absolventa, budou mít většinu CV stejnou. Všichni byli někde na stáži, umí anglicky, mají ŘP B, umí pracovat s PC.  Měli byste zmínit a vyzdvihnout každou vaši aktivitu, která souvisí s medicínou. Pokud jste chodili někam do nemocnice fiškusovat a koukat někomu pod ruce, napište to tam. Ideálně si praxi navíc nechte dotyčným lékařem potvrdit. Vlastní iniciativa ve volném čase = plusový bod. Pokud jste dělali zdravotníky na nějaké kulturní či sportovní akci, nezapomeňte to zmínit také! Umíte trochu Rusky? Od toho je kolonka „jazyky“.  Poměr se zdravotní sestřičkou se naopak do mimoškolních aktivit přinášejících pozitiva v rámci přijímacího řízení nepočítá 😉

Koníčky aktivity mimo medicínu, dovednosti, záliby a sporty, to vše má v CV svoje místo. Umíte vařit? Napište to tam! Odlišíte se a zaujmete.

Před odesláním mailu si CV vytiskněte. Protože přesně to udělá sekretářka přednosty. Vězte, že to, co na monitoru vypadá dobře, může na papíře vypadat úplně jinak. Vytištěný dokument by měl být přehledný, úhledně zpracovaný, samozřejmě bez chyb. A dobře čitelný, velikost písma 10 nedoporučuju používat – písmo je příliš malé. A font Comic sans MS vypadá v dnešní době infantilně, levně a pitomě, používat jej nedoporučuju.

[ADS02]?

Motivační dopis by vás měl představit v nejlepším světle jako toho jediného možného kandidáta na danou pozici.

Adresovat byste jej měli přednostovi či primáři dané kliniky či oddělení. Dejte si pozor na tituly, které konkrétní osoba má, a to před i za jménem. Někteří na tom dost bazírují, chyba v titulech vašeho budoucího šéfa na vás nevrhá dobré světlo, vypovídá to o tom, že ani nevíte, s kým máte tu čest. A je to neslušné.

V textu byste měli mít něco ve smyslu, že máte zájem o daný obor, že se vám líbí spektrum výkonů, které se na daném pracovišti provádějí. Měli byste napsat, co vše souvisejícího s oborem umíte, proč jste právě vy tím pravým kandidátem.

V závěru kontakt na vás a fráze o tom, že vás mohou kdykoliv kontaktovat pro doplnění informací Ikdyž víte, že jste napsali vše..

A jako u CV, opět vytisknout a prohlédnout „in vivo“. Dát někomu přečíst. Víc hlav víc ví a lépe si všimne chyby či nedokonalosti. Přílohy se nemají jmenovat CV.doc, ale Novak.CV.doc, aby se v záplavě jiných neztratily.  Nepoužívejte formát .docx.  Kvůli potížemi s kompatibilitou na starších PC s zastaralými MS Office.  Asi tomu nebudete věřit, ale část počítačů na naší klinice ještě disponuje disketovou mechanikou.  A nejsme rozhodně jediní.  Vsuvka pro mladší jedince – disketa byla dominantním paměťovým médiem paleolitu. Vyznačovala se (ve své poslední evoluci) ultimativní kapacitou 1,44MB, která by dnes sotva stačila na jedno selfie pořízené non-smartphonem.  Disponovala mnoha výhodami, jako je křehkost, náchylnost k poškození v prašném prostředí či magnetickém poli. Proto byla, stejně jako dinosauři či komunisté, nahrazena šikovnějšími a úspěšnějšími platformami.

Takže máme posláno. Co dál? Příprava.

Měli byste si zjistit, kdo bude u pohovoru sedět. V případě menších pracovišť je to jednodušší – primář a maximálně jeho zástupce. V případě fakultních nemocnic bývá ještě přítomen člověk, který má na starosti výuku, či další docent nebo profesor. Neváhejte napsat nebo zavolat na sekretariát, tuto informaci vám jistě poskytnou.

Je dobře alespoň rámcově vědět, na co se tito lidé specializují. Google Vám prozradí, co v posledních letech publikovali. A je dobré minimálně zmínit , že byste se se po zvládnutí základního oboru rádi přiučili revizní endoprotetice/onkochirurgii/srdrční katetrizaci/dosaďte si libovolný výkon, o kterém ten který přednosta publikuje (věnuje se mu).  Situace bude komplikovaná v případě megalomanů a psychicky nemocných narcistických osobností, kteří dělají vše a píší o všem. Jako třeba jeden nejmenovaný profesor dislokovaný po provinčního města na jihu Moravy…

K pohovoru byste se měli dostavit cca 15 min před avizovaným termínem. I za cenu toho, že budete před tím v nemocničním bufetu dvě hodiny žvýkat předražený oschlý chlebíček s vegetariánskou šunkou a nazelenalou patinou na vlašském salátu a srkat dvoudecové „preso“ z prémiové Jihlavanky.  Zkrátka, dělejte vše pro to, abyste nepřišli pozdě.

Dress code: Zřejmě nebudu ta nejpovolanější osoba stran módních tipů a triků, ale bazálně:  Formální, slušné oblečení. Měli byste působit seriózně a upraveně. Pokud jste duší punker, přednosta se to nemusí dozvědět z vašeho oblíbeného vytahaného několikrát poblitého a při pogování natrženého trička Sex pistols. Vezte, že je lépe schovat jej pod tmavou košili. V případě zájmu o neurochirurgii by se triko Exploited do saka snad uznat dalo ;).
Takže, v případě budoucích kolegů – oblek je jistota. V dnešní době v případě open – minded primářů a přednostů by zřejmě nebyl problém ani s neformálním sakem, košilí a slušnými kalhotami. Jeansy a svetr bych jako optimum neviděl.  Ani tenisky či nízké trekové boty. Na zápěstí patří hodinky. Pokud se pyšníte sbírkou pásků z posledních tří ročníků oblíbeného hudebního festivalu či druhým rokem nosíte pletený náramek zakoupený v Indii, pro účely pohovoru jej nechte doma.  Stejně tak sporttester se k obleku hodí asi jako komouši do vlády demokratické země… Obé je realitou, ale kulturní člověk ví, že je to špatně.   O upravených vlasech a oholené tváři či pěstěném vousu mluvit snad netřeba.  Dokumenty patří do aktovky či messenger bagu, nikoliv do modročerveného lezeckého báglu, na kterém se houpou tři expresky.

Co se týká kolegyň, tam nebudu zabíhat do jednotlivých kusů oblečení, protože se v nich vyznám asi jako v EKG… Takže opět:  Seriózní, upravená, šik.  Pokud jste, dámy, zvyklé, že pomocí subtotálního vystavení vašich předností lokalizovaných na ventrální straně hrudního koše a instalací sukně výšky masivnějšího opasku zaujmete v snobském posh baru libovolného nagelovaného metrosexuála, který významně pohazuje klíčky od (půjčeného) BMW a přemýšlí, jak zaplatí mojito, které pocucává již třetí hodinu, na vašem místě bych na pohovor změnil taktiku.  V tomto případě se to většinou nevyplácí.  Navíc může být v komisi přítomna i starší lékařka, která se může v přítomnosti kvalitnější mladší vyzývavě působící samice  cítit v ohrožení. Což vám pak v hodnocení spočítá…

Takže něco elegantního a seriózního.  Sukně ke kolenům a výstřih decentní.  Stejně tak líčení a vlasy – střídmé, elegantní, upravené, přiměřeně sebevědomé.  Pozor na nehty! O dva centimetry apex prstu přesahující rudé drápky možná působí spolu s černý minišaty a lodičkami identické barvy  na diskotéce skvěle, ale také o vás říkají, že se stavíte k manuální práci asi jako levice k reformě zdravotnictví. Což zejména v chirurgických oborech kladné body nepřinese.
[ADS03]?

Jak se u pohovoru chovat? Slušně, sebevědomě, ale ne moc. Přirozeně. Pohybujte se někde mezi šedou myší a suverénem. S tím, že není dobré se příliš přiblížit ani k jednomu z těchto extrémů.

Podáváme ruku, nikoliv leklou rybu. Tazatele oslovujeme jejich tituly. Těmi, které skutečně mají. Upgrade se přejde s lehkým úsměvem, downgrade psychicky nevyrovnaní jedinci nenesou dobře, což může mít pro vás neblahé následky.  Každopádně je obojí neslušné. Na otázky odpovídáme celou větou. Pokud něco není z inzerátu jasné, nebojte se zeptat. Stejně tak je dobré vědět, kdy a jakou formou vám dají vědět rezultát řízení.  Pokud se na konci pohovoru zeptají, zda se chcete na něco zeptat, neváhejte.

Na konci pohovu je slušné poděkovat za čas tazatelů a rozloučit se.

Slovenští kolegové, není to nic osobního nebo nepřátelského či xenofobního, ale jste v ČR a úředním jazykem je jazyk český. Zohledněte to, prosím, jak u pohovoru, tak při psaní CV a motivačního dopisu.

Článek berte, stejně jako předchozí, jako s nadsázkou psaný soubor rad a postřehů člověka z praxe, nikoliv jako dogma.

Přeju hodně zdaru u pohovorů, ať se vám povede sehnat kvalitní místo. A nám v praxi kvalitní nové kolegy!

10 Comments

  1. Zdravím, dovolil bych si doplnit dvě poznámečky:

    1. V některých nemocnicích přešli z úsporných důvodů na Open/LIbre Office, přičemž jak se to jednou nainstalovalo, tak to jede do skonání oddělení. Takže existuje – pravda, spíše teoretické – riziko, že i formát DOC bude někde zdrojem problémů v podobě lehce rozsypaného formátování. Proto bych se přikláněl spíše k použití formátu RTF nebo ještě lépe PDF (ovšem ne pomocí nástroje, který do výsledného dokumentu vlepí reklamu).

    2. Upgrade může být někdy také poměrně nebezpečný. V situaci, kdy byl přednosta-docent hodinu před pohovorem konfrontován s tím, že vědecká rada neschválila jeho přescentování, je oslovení „pane profesore“ tak trochu suicide-mission.

      • Jedno to právě není. Máte pravdu v tom, že na většině chirurgických pracovišť berou každého. Ale podmínky jsou zoufalé. Viz inzerát v jednom z předchozích dílů. Navíc se mění sebedůvěra a orientovanost absolventů, kteří naštěstí začínají sračky typu 0,5+Phd, malý plat, weekendové služby či nejistá perspektiva atestace odmítat.
        Takže jsme se dopracovali ke stavu, kdy pracoviště s nekompetentním vedením (a nebo pracoviště prostě špatná) lékaře nemají. Ale na místa, která jsou pro adepty atraktivní, kde je ohodnotí a kde vidí perspektivu, se hlásí více uchazečů.A kvalitnějších. A právě tam tyto rady upotřebíte. Pokud máte ambice dělat na chirurgii v Horní Dolní za 20 tis hrubého s dvěma pá – so ne službama do měsíce a zůstávat po všední službě, můžete na pohovor přijít klidně v teplákách a s jedou promilí. Konkurz pravděpodobně triumfálně vyhrajete. Protože budete jediný. Jak zpívá Visací zámek – každé zboží má svého kupce….

    • Úplně jedno to není, protože ne každé nemocnice jsou na tom vážně tak špatně. Některé obory jsou tak atraktivní, zejména v případě fakultní/krajské nemocnice, že akutní nedostatek nehrozí. Někdy zasahuje „ekonomicky vzdělaný“ ředitel (nebo podobný cifršpión), který vidí, že oddělení sice chybí pět lékařů, ale že je to nějak uflikovatelné mrtvými dušemi, takže povolí jen jednoho absolventa. Někdy je šéf pracoviště založen tak, že něco takového prostě vyžaduje, i když je to jen formalita. No a na některých pracovištích se může stát, že odborně v zásadě dobrý šéf naprosto nemá náhled a pořád má pocit, že se před pomyslnými branami jeho oddělení tísní desítky absolventů toužících pracovat právě pro něj.

        • Adekvátní reakce je se na kožní v Praze nehlásit ;). Pokud přijdete po atestaci, tak Vám utrhají ruce a privátní pracoviště Vám nabídnou peníze, které Vás příjemně překvapí, pokud jste ochotní dělat i estetiku. Atestaci si můžete udělat jinde, kde nebudete ze sebe dělat hlupáka.

  2. A čo by ste si pomysleli o pohovore, na ktorý prídete skôr, ste svedkom, ako sekretárka gratuluje dvom ľuďom pred vami, že ich prijali, potom prídete na rad vy, sadnete si, „pokecáte“, a na záver vám bez okolkov povedia, že vás prijímajú?

  3. Díky moc za skvělý článek,
    měl bych jednu otázku: Je nutné psát motivační dopis i v případě, že píšu přednostovi kliniky o místo, ačkoliv klinika nemá nikde žádný inzerát a neprobíhá (oficiálně) výběrové řízení? Nebo stačí poslat mailem CV a do mailu napsat krátce něco o tom, proč chci dělat právě tenhle obor a proč právě tady?
    Díky.

    • Popravdě, nevím. Těžko říct.
      Občas jsem koukal šéfovi na CV a event motivační dopisy, co žadatelé o práci posílají. stejně se nás pak většinou zeptal, jestli někoho známe a víme, co je zač.
      Zkrátka nakonec stejně vyhraje to, jak padneš do oka, nebo jestli máš konexe. Můj názor. Vyšperkovanej motivační dopis tě nezachrání, když o tobě někdo z místních řekne, toho fakt ne 🙂

      Ale zkus otázku nahodit ještě na foru. Tam se snad dozvíš véc – Forum

1 Trackback / Pingback

  1. Manuál absolventa LF vol. III. - FAQ - LF1.CZ

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*