Manuál absolventa vol. LF II. : Situace na trhu práce

V dalším díle Manuálu absolventa LF pro reálný život si probereme situaci na trhu práce.
Dám vám i menší návod, jak číst mezi řádky, jak nenaletět darebákům ve vedení nemocnic. Jak analyzovat inzeráty a tím si ušetřit čas a peníze.

Samozřejmě všem doporučujeme přečíst si:
Manuál absolventa LF vol. I.: Základy
Manuál absolventa LF vol. III.: FAQ

Manuál absolventa LF vol. IV.: Výběrové řízení, pracovní pohovor

Manuál absolvetna LF vol.: V. : Odborný dohled a odborný dozor nad lékařem, jaký je v tom rozdíl.

Článek bude trošku rozsáhlejší, předem se omlouvám.

Pro uvedení do situace na trhu práce jsem náhodně vybral jeden inzerát úplně mimo obor. Toto je reálná nabídka (zdroj: www.manpower.cz) ke konci listopadu 2016. Inzerát odráží reálnou situaci na trhu, kdy firma najíždí na výrobu nového produktu  poptává pracovníky. Nástupní mzda je 28 tis brutto, jasně daná perspektiva růstu. Jasně definované benefity (dovolená, příspěvek na dojíždění, ubytování,placené přesčasy, příspěvek za noční směny, stravenky…)

inzerat-001

Abyste se mohli úspěšně ucházet o tuto nabídku, potřebujete pouze základní vzdělání, dvě zdravé ruce a ochotu makat na směny. Firma si vás zaškolí (pobíráte u toho mzdu), po zaškolení mzdu navýší. Když si sečtete výši všech příspěvků, vyjde vám slušná suma. Být člověk bez vzdělání, stálo by za to se kvůli takovéto práci přestěhovat.

Pro účely tohoto článku z toho plynou, milé děti, tři ponaučení,

  1. Když někdo POTŘEBUJE pracovníky, má jich NEDOSTATEK, tak to neventiluje přes média, ale snaží se je NALÁKAT nikoliv na leštěný prd, ale na reálné benefity.
  2. Ve světle tohoto, což je reálná tržní nabídka, vypadá naše platová tabulka jako špatný vtip.
  3. Inzerát vytvářel bezpochyby profesionál, personalista, který ví, co dělá. Snaží se nalákat nové lidi a hned ze startu je pozitivně motivovat. Což hezky kontrastuje s tím, co přijde dále.

Tak. Docela dobré, že?

A teď se vrhneme do zdravotnické žumpy. Vybral jsem náhodně dva inzeráty z nejmenovaných menších nemocnic na Moravě, které poptávají lékaře.  Dávám sem pro jistotu celé znění inzerátů. Předpokládám, že po mém rozboru nebudou páni ředitelé nemocnic moc rádi za publicitu a z jejich stránek by se mohl inzerát tak nějak vytratit, záhadně, což by tento článek poněkud devalvovalo. Inzeráty jsme anonymizovali. Kdyby se náhodou někdo cítil dotčen, že mu kazíme business, a měl potřebu to nějak dál řešit.

Tady je první inzerát:

inzerat-002

Takto vypadá reálná nabídka práce na pozice lékař, vhodná i pro absolventy.

Vidíte ten kontrast s předchozím? A to je ještě tato nabídka poměrně slušná, řekl bych.

Co byste jako absolventi měli udělat, než budete o této nabídce byť jen uvažovat? Správně, sednout k PC a googlovat.




Lokace: Nebudu se zabývat lokalitou z pohledu případného vyžití v místě, to je subjektivní. Objektivně malý špitál kdesi na Jihu Moravy. Cca 50 km od Brna, část po D1, část po hlavní silnici. Nejbližší špitály – Hodonín (má lůžkovou chirurgii). Veselí nad Moravou má jen polikliniku, Břeclav, Zlín a Brno již poměrně z ruky. Takže celkem velký spád, na ambulanci v noci to asi bude fičák, hlavně v den burčákového pochodu 🙂

Právní forma: Příspěvková organizace zřizovaná JMK. Z toho plyne nemilá věc. Neplatí zde platové tabulky, nabízená mzda bude pravděpodobně nižší. Protože kdyby tomu tak nebylo, autoři by to jistě zmínili v inzerátu na prvním místě. Viz inzerát Škoda auto.

Oddělení: Je potřeba zjistit personální situaci. Na stránkách špitálu nemají seznam lékařů, což je poněkud nestandardní.  Náhoda? Nicméně, chybička se vloudila, mají zveřejněný rozvrh ambulancí. A tady to začíná být zajímavé. Na ambulanci se točí 4 lékaři, včetně primáře. Vzhledem k tomu, že každý, kdo provozuje ortopedickou operativu, má zájem si pacienty kontrolovat, vypovídá to o zoufalé personální situaci. Na operaci endoprotézy kyčle potřebujete 3 lékaře, tím pádem vám moc dalších pro ambulance a oddělení nezbyde. A to i za předpokladu, že na seznamu ambulantních lékařů nejsou uvedeni všichni. A další zajímavá informace je ta, že jeden z lékařů má stejné přímení jako pan primář. Náhoda? Nemyslím si, není to zrovna frekventní přímení. Situaci v místě neznám, ale pro uchazeče by to mohlo znamenat nemilou věc. Otec a syn si podrží lukrativní operativu, objedou kurzy a kongresy a vy ostrouháte.  Nemusí to tak být, spekuluju, ale toto nebezpečí reálně hrozí.

Ve světle výše zmíněného by nebylo od věci podívat se na podmínky, za kterých se uděluje akreditace I. typu a ověřit, jestli nááhodou v tomto případě nevisí tato na vlásku. Stejně tak si ověřit akreditaci ARO a interny, kvůli předkmenovým stážím.

Benefity v inzerátu: Pěkné… Inzerovat úvazek 1,0 je akt zoufalství. Mohli by rovnou napsat, že na ambulanci neprší a že po operačním sále neběhají krysy. V roce 2016 je toto vše samozřejmost. Mzda bude pravděpodobně o něco nižší, než je státní tabulka. V opačném případě by její výši inzerovali na prvním místě. Příspěvek na penzijní připojištění. Tak to je ovšem kruciální benefit, dveře se u nich netrhnou. Reálně to je pár stokorun měsíčně, často ovšem bývá podmíněn nějakým počtem odpracovaných let.  Vzdělávání – to vypadá korektně, je potřeba si ověřit, zda budou vyžadovat podpis kvalifikační dohody.  Pokud jsou ve špatné personální situaci, se stážováním bych moc nepočítal, nejsou výukové pracoviště a priorita je zajistit chod oddělení, sálů a ambulance… Parkovací místo v malém městě je zbytečné. Ubytování na první pohled vypadá hezky. Ovšem v areálu nemocnice by chtěl bydlet málo kdo.  Otázka, jak tato ubikace vypadá. A v neposlední řadě ceny nájmů v malém městě budou nízké, tím pádem tento leštěný prd ztrácí glanc… O dovolené se nemluví, takže zřejmě zákonné 4 týdny.

Nepožadují znalosti jazyků. Což v překladu znamená, že se zahrabete v téhle díře, kde anglicky stejně nikdo nemluví, takže to nebudete potřebovat ani vy. Nemusíte se obávat, že by vás snad poslali na nějaký zahraniční kongres či kurz… Němčina bude zřejmě vzhledem k blízkosti hranic s Rakouskem a z toho vyplývajícího rizika emigrace vyloženě nežádoucí…

Takže resume: Na poměry zdravotnictví poměrně slušně napsaný inzerát. Viděno optikou ostatních oborů, bída. Otazná je personální situace, kolektiv a perspektiva, ať už oddělení, nebo uchazečova v rámci něho.  Mzda nebude nic moc.  Před případnou cestou na pohovor bych si nad rámec výše napsaného zjistil:

  • Výši mzdy.
  • Perspektivu růstu, příplatky, odměny
  • Garanci vzdělávání, kvalifikační dohodu
  • Počet lékařů na oddělení, kolik z toho atestovaných
  • Vyžadovaný počet služeb/měsíc, jak probíhají (oddělení, sál, ambulance, konzilia, urgentní příjem….), zda je  fyzicky dostupný atestovaný lékař během UPS (Ústavní pohotovostní služba). Taktéž, jestli se chodí po službě domů. A jak jsou UPS placeny.
  • Zda je v místě LPP. Pokud ne, poleze vám na chirurgickou ambulanci o službě každá lůza, která jde zrovna kolem a má třeba akutní klíště nebo zatržený nehet (bez legrace, stává se to).
  • Spektrum výkonů, které nechají absolventa po zaškolení reálně provádět
  • Pokusil bych se sehnat někoho, kdo má v dané nemocnici známé, a vyptal bych se osobně.
  • Vygooglil  bych si reference na oddělení, lékaře. Internet snese vše, takže toto je třeba brát z rezervou. Spokojený člověk většinou nikam nic nenapíše, nasraný ano. Nicméně pro hrubou orientaci o názoru lidí na pracoviště to stačí

A jdeme dál, nyní větší hardcore:

inzerat-003

Jak to na vás působí? Chtějí skutečně nalákat někoho s vysokoškolským diplomem, který bude pracovat na náročně pozici? Chcete pracovat v instituci, jejíž personální oddělení dá toto na web? Napsali byste takto inzerát, když byste potřebovali sehnat kvalitního vysokoškolsky vzdělaného pracovníka? Já bych si na všechny tyto otázky odpověděl  NE!

Co se týká prezentace nabídky, tady se na to někdo pěkně vydefekoval. Působí to jako inzerát z JZD : „Hledáme řidiče na traktor. Podmínky: řidičák na traktor. Love si dohókáte s předsedó.“

Podívejme se na situaci blíže, jdeme googlovat. Dejme tomu, že máme zájem o místo na chirurgii.

Lokace: Malý špitál kousek od „silnice smrti“ E 461 z Brna na Svitavy. Od Brna cca 40 km. V okolí nic. Nemocnice je v Blansku, ale nemá lůžkovou chirurgii či ortopedii.  V Prostějově je Agel. Ti asi nebudou ochotní brát komplikované a drahé faly, navíc je to daleko a po okresce… Další nemocnice ve Svitavách, což není kousek. Takže spád jako hrom. Zábava o službách zaručena. Ke všemu rázovitý kraj.

Právní forma: s.r.o. zřizovatel město. Opět, platová tabulka zde neplatí. Managementy městských institucí špitály nevyjímaje bývají prolezlé lokálními prominenty, dětmi exbolševiků a jinými neschopnými v komerční sféře nepoužitelnými vyžírky. Neznám situaci této konkrétní nemocnice, ale myslíte, že to bude vyjímka?

Jednatelem je  politik za ČSSD, jak moc se  angažoval za minulého režimu Brněnští pamatují… Příznačné, nevěstí to nic dobrého. A proč někdo s akademickým titulem dělá „jednatele“ okresního špitálu? Odpovězte si sami…

Oddělení: JIP a dvě lůžková oddělení, dva operační sály + ortopedický. 11 lékařů včetně primáře, údaj o výši úvazků chybí. Všeobecná ambulance + 4 poradny, které se střídají.

Na první pohled situace vypadá dobře. Ale když počítám 2 lékaře na ambulanci, 2 po službě, primář (má spoustu své práce), jednoho na JIP, zbude 5 lékařů. Na dva sály a dvě oddělení. Ovšem za předpokladu, že mají všichni plný úvazek (což asi ne), na seznamu nejsou důchodci či „chovní“, kteří moc produktivní nejsou, nikdo není nemocný nebo na dovolené, kongresu, kurzu, stáži… Docela mi to nesedí. Už na základě kupeckých počtů se nabízí, že kolegové po službě zřejmě zůstávají v práci.

Takže tady je asi kámen úrazu. Personálně na tom nebudou dobře. Což pro absolventa znamená, že nebude moc čas mu něco vysvětlovat a učit.

Benefity: Nevidím. Nenabízí nic. „Možnost ubytování“ bude pravděpodobně znamenat, že si můžete zaplatit za ubytovnu. Předpokládám, že po zjištění tohoto faktu žhavíte telefony a domlouváte si osobní schůzku…

Resume: Už na základě tohoto bych nevynakládal další energii a čas na zjišťování informací. Pokud by někoho přece jen lákala okresní chirurgie, což může být do začátku dobrá škola, zjistil bych si:

  • Jak probíhá UPS (Ústavní pohotovní služba), zda chodí lékaři po službě domů
  • Výši mzdy
  • Vzdělávání, ev. požadavek na kvalifikační dohodu
  • Akreditace, vč. ARO a interny kvůli kmeni

Obávám se, že se nedozvíte nic, co by vás do tohoto špitálu nalákalo.

Resumé tohoto článku?

Doufám, že jste pochytili pár tipů, na jaké informace se zaměřit a jak z veřejně dostupných zdrojů vytáhnout co nejvíc dílků skládačky, která vám minimálně nastíní situaci na pracovišti, o němž uvažujete. Cílem nebylo znemožnit dva špitály, ale ukázat, jak se dá vyhodnotit nabídka z domu od klávesnice, a jak se dá ušetřit nafta tím, že nepojedete někam, kam byste možná bez této reserše zbytečně jeli 😉




Je do očí bijící, jak brutálně jsou lékaři podhodnocení. Sami vidíte, že se základní školou a zdravýma rukama si můžete přijít na slušné peníze a na reálné benefity a prebendy k tomu.

Až vám budou někde fabulovat o tom, jak jste bez praxe na obtíž( viz předchozí článek, stojí za to přečíst), že jste vlastně přeplacení a že vám někdo mrzkou mzdou poskytuje vlastně obrovskou službu, vzpomeňte si na inzerát na dělníka do Škodovky. A běžte jinam. Nabídek je spousta.

Managementy nemocnic se nesnaží, aby přilákaly nové kvalitní lidi. Vidíte sami diametrální rozdíly mezi inzeráty ve zdravotnictví a mimo obor. Setrvačností pomalu dobíhá systém, kdy si soudruh  profesor mohl vybírat ze zástupu absolventů, kteří byli ochotni za ohlodanou kost a imaginární vidinu vedoucí pozice na důchod pracovat do roztrhání těla, za poloviční plat,než měl tehdá zelinář.  Toto už dnes naštěstí mizí, soudruzi, kteří si svá teplá místečka podrželi do dnešních dnů,  se někdy velmi podivují, že nejen že nemají z koho vybírat, ale dokonce se k nim nehlásí vůbec nikdo.

Co s tím? Vážit si sama sebe, znát svou cenu. Platovou tabulku závaznou v nemocnicích zřizovaných MZ brát jako nepodkročitelné minimum. Ignorovat nabídky s nižší částkou. Jsou dnes špitály, kde vám nabídnou víc, než je tabulka. Ignorovat nabídky na zkrácený úvazek, které jsou samy o sobě z principu nehorázné a dnes je může akceptovat pouze jedinec s nějakým kognitivním deficitem, zralý na psychiatrickou léčbu. Dodržovat zákoník práce, po službě chodit striktně domů. Co se stane ve vaší nepřítomnosti není vaše starost, ani vaše odpovědnost. Naopak, pokud po službě uděláte průšvih, nikdo nezohlední, že jste celou noc operovali/ambulovali. Vedení si nad vámi umyje ruce, protože jste dle platné legislativy v práci prostě neměli co pohledávat. Vy nejste placení /odpovědní za organizaci péče. Ředitel a primář ano. Nenastupovat na personálně vydrancované pracoviště. Dobrá vůle pomoct se otočí proti vám, nikdo vám nebude mít čas nic vysvětlovat, nic vás učit. To, že je pracoviště v personální krizi, má svůj důvod. Špatné pracovní podmínky/primář/peníze… Dejte stranou samaritánství a vyberte si nemocnici, která je perspektivní nejen pro vás, ale i z hlediska fungování a poskytování kvalitní péče v regionu. Jen na kvalitním pracovišti se naučíte kvalitní medicíně, a vůbec nezáleží na tom, jestli to je fakultka, nebo okres.  Jsou pracoviště, ať už mezi fakultními či okresními nemocnicemi, kde probíhá vše korektně, po službě odcházíte domů a přijdete si minimálně na tabulku a k atestaci se doberete v čase předepsaném vaším studijním programem.  Jde to.

Rada na závěr? Přemýšlet, používat zdravý rozum a dostupné informační zdroje, nenechat se opít rohlíkem. Personální situace zdravotnictví je kritická, trumfy máte v rukou vy. Oni jenom blafují, v ruce mají bídnou kartu.  Ale pozor, i s rukou plnou trumfů se dá partička mariáše projet na celé čáře!




22 Comments

  1. Druhý text v sérii je opět výborně napsaný, otevření tohoto tématu bylo potřeba jako sůl a kdyby na LF vznikl povinně volitelný předmět předávající takovéto informace, byl by jistě přeplněný (a na rozdíl od mnoha jiných PVP by byl užitečný). Proč ale ještě píšu – Jsem si jistý, že autor bude pročítat komenty a tak bych si dovolil sem dát prosbu na něj, zda by mne mohl kontaktovat na jiri.stefanek@seznam.cz . Předem díky.

  2. Možná by bylo fajn fórum/web/etc., kde by nastupující lékaři mohli (anonymně:) uvádět své dojmy z jednotlivých nemocnic (pohovor, situace v nemocnici, etc.)
    i když je mi jasné, že až tak anonymní by to asi nebylo a info by dáváli pouze ti, kteří tam (už) nejsou. Pořád lepší jak nic.

  3. Jen si dovolím doplnit, že akreditace I. typu je skutečně problém. I prof. Češka nedávno veřejně prohlásil, že při rozhodování o udělení akreditace prvního typu často vstupují do hry faktory, které by neměl být zohledněny, zejména otázka setrvání péče v regionu. A to je interna. V případě malých oborů, kde se v zásadě všichni znají, zřejmě vstupují do hry i osobní vazby na úrovni soucitu s kamarádem, kterému by zkolabovalo oddělení, i na úrovni aktivního oslovení odpovědného hodnotícího, aby „ze staré známosti“ přimhouřil oči.

    • S prominutim prave i z tohoto komentu je citit natvrdlost (omlouvam se za to hodnoceni, neni osobni). Tam, kde nejsou splneny podminky k akreditaci pracoviste, jinymi slovy chybi predevsim atestovani lekari. Jedinym resenim vedoucim k udrzeni pracoviste by melo byt vypsani takoveho financniho a socialniho ohodnoceni pro atestovaneho lekare, ze prijde. Prace v nemocnici je pro mnohe lekare vcetne mne daleko zabavnejsi nez soukroma ambulance; predevsim pracovni podminky jsou to, co lekare z nemocnic vyhani. V globale, nemely by se primhourovat oci proto, aby se rozpadle pracoviste udrzelo. Profesor Ceska tak voli pro sebe tu nejjednodussi cestu, pritom je to uprimne stejne jako dat obeznimu diteti rohlik, kdyz breci…

      • Já pro změnu cítím natvrdlost u vaší strany, takže si z toho nic nedělejte. Jen vám vysvětlím, proč je akreditace takového pracoviště problém i pro absolventy. Absolvent může mít dost subjektivně dobrých důvodů, proč na takové pracoviště nastoupit, hrozí ale, že se dostane do pasti. Bude přetěžován počtem služeb (pokud jde o obor, kde se slouží), jeho další vzdělávání je ignorováno a někdy je dokonce po odborné stránce „kažen“ tak, že když vydrží delší dobu na takovém pochybném pracovišti, jeho šance na útěk na lepší pracoviště klesají. Na pracoviště bez akreditace by samozřejmě nastoupil jen šílenec, protože z hlediska přípravy k atestaci je taková práce prakticky nezapočitatelná.

        Tedy explicitně: Pokud si absolvent není jistý skutečnou personální situací, měl by se pracovištím s akreditací I. typu v malých oborech z výše uvedených důvodů rozhodně vyhnout.

      • První poznámka – toto ohýbání pravidel a zohlednění faktorů jako „soucit“ nebo „osobní vazby“ je ekvialentem „po službě si jen uděláš svoji práci“ nebo „na atestaci stáže tě pustím, až to půjde“. Dochází k tomu, že se děje něco, co by se dít nemělo. A ve všech případech na úkor lékařů. Potřeba to razantně odmítnout. Což v podání absolventů a neatestovaných znamená, jak píše kolega Šrámek, vyhnout se obloukem pracovišti, kde se toto děje, nebo hrozí. Kdyby ředitel vypsal lepší podmínky pro nově příchozího, co uděláte Vy, kdybyste na stejné pozici měla mít podmínky horší, něž nováček? Já bych si snažil vyjednat víc, než je nabídka pro nováčka. Pokud by nedali, okamžitá výpověď. Takže by se muselo v reálu přidat všem. To se ale nechce, protože každá koruna vyplacená zaměstnancům nemůže být použita na něco užitečnějšího. Třeba na nákup předraženého přístroje od firmy jednatelova synovce. CO na tom, že nemáte personál na jeho obsluhu…
        Druhou připomínkou je, že dochází ke konstantnímu zhoršování dostupnosti a kvality péče. Poslední roky se toto táhne celým zdravotnictvím jako červená niť. Až si říkám, že to nemůže být náhoda. Podívejte se na inzeráty v článku. Buď je psal nekompetentní debil, nebo měl ten člověk jasné zadání inzerát zveřejnit, ale nikoho nenalákat. A potom do médií brečet, jak nemají lékaře, protože ti se vykašlali na poslání a šli za lepší nabídkou. Myslím, že ve skutečnosti nikoho přijmout nechtějí. Protože ušetří na mzdových nákladech, stávající lékaři tu práci přece udělají zdarma ve svém volnu, po službách. Ředitel hodí primařům drobky a bude přehlížet narůstající počet stížností, které nevyhnutelně díky větší chybovosti při práci pod tlakem budou.

        • Souhlas. Měl bych jen dodatek k poslednímu souvětí. Stížnosti není vhodné přehlížet, ale napak je potřeba ty přepracované doktory za každou stížnost (způsobenou jejich přetížením) pěkně zjebat. Stejně už jsou zvyklí mít pěkně ohnuté hřbety, tak aby si nenavykli zvedat moc hlavy. Ještě by si holota začala myslet, že když pracuje v personálním oslabení, tak bude mít nějaké úlevy.

        • S dovolenim pridam jeste jeden realne pozorovany fenomen – radsi se zamestnavatel lekare s praxi (byt bez atestace), ktery si zacal vymyslet pozadavky, zbavi, nez aby ho pustil na nejakou staz, a misto nej prijme absolventa, ktery aspon chvili bude naivne pracovat bez vetsich pozadavku cehokoliv…

  4. Oder auch dem medizinischen Beruf nachgehen, fair bezahl werden, bessere Arbeitsbedingungen haben und die Weiterbildung erfolgreich abschliessen 🙂

  5. nooo,
    po zážitcích s českými šéfy v českých nemocnicích, jsem nezvládl dále v čr působit… před časem-léty, jsem odešel do Niederoesterreichu…. zaplať Pán Bůh. Jediné co mne mrzí, že jsem to neudělal o 15 let dříve a ztratil spoustu času, zdraví a iluzí. všude inzerují-nabízí volná místa viz http://www.lknoe.at
    včetně platů, zajištěné podpory vzdělávání, kongresů (milion E – každý lékař dostavá na rok 1000 E na kongresy, stáže, 50% si platí sám, ale odečítá vše z daní).

  6. S Vaším svolením bych oba díly vytiskl a pověsil na nástěnku medikům ve FN Plzeň, případně rozdal při praktikách.

    • Jasně, ať se to dostane mezi lidi. A ti se podle toho chovají. Proto to píšu. A budou další minimálně dva díly 😉

  7. Dobrý den, jsem ve druhém ročníku studia medicíny a řekla jsem si, že by nebylo na škodu se o tom jak to funguje dozvědět něco už teď. Bohužel nikdo z rodiny nepracuje ve zdravotnictví, takže mám k informacím omezený přístup. Chtěla jsem se zeptat co konkrétně znamená to, že po službě se nejde domů?

    Děkuji za odpověď.

      • Moc děkuji za reakci. Na tento článek jsem poprvé nenarazila, nyní je mi to o něco jasnější. Mám ještě jeden hloupý dotaz, ale vážně s nemocnicemi nemám prakticky žádný kontakt a nemám odkud dostávat informace. Chápu to správně, že klasicky mám směnu (8 hod) a „služby“ jsou navíc aby pokryly nedostatek lékařů? Taky mě zajímá jak se řeší to, když je neatestovaný lékař sám na ambulanci s tím, že příslužba je na telefonu, a stane se nějaký problém? Jak může nemocnice i primář hodit lékaře přes palubu, když oni ho tam poslali a nechali ho tam samotného? A (jen pro představu) kolik je zhruba nemocnic, ve kterých se chodí po službě domů (řádově – 1 z 10 či 1 ze 100)? Také jsem nikde nenašla, zda je po promoci skutečně nutné nastoupit do nemocnice, nebo jestli přijímají absolventy i soukromé kliniky, případně jak je to potom s nimi – požadují také kvalifikační dohody, podporují další vzdělávání? Možná se vám otázky zdají hloupé, ale pravděpodobně jsou pro ostatní tak jasné, že se o tom nikde nepíše 😀

        Předem děkuji za odpovědi, jsem vám velmi vděčná za váš čas.

        • Mnoho otázek, sousta neuspokojiných odpovědí.
          – Chápete správně, že pracujete 8 hodin denně a služby jsou jaksi navíc. Ze zákona je nemocnice povinna zajistit nepřetržitý provoz, jak to udělá, je její věc. Takže sloužíte tolik, aby se pokrylo. Je li vás na služby 6 lékařů, pak máte navíc 5 služeb. Ale přes léto, když jsou dovolené, tak slouží ti, co jsou k mání. Pak lze mít klidně i 10-12 služeb. Domů si pak chodíte jen pro čisté spodní prádlo 🙂
          – Představa, že za vás odpovědnost nese primář,je naprosto lichá. Máte-li šéfa na telefonu, pak buď ráno dostanete zjebáno, že voláte kuli každé kravině a nebo naopak hodně zjebáno, jak to, že jste nezavolala 🙂
          – a že vás nehodí přes palubu? Naopak, hodí. Přečtěte si, jak dopadl právě mladý neatestovaný lékař, co sloužil – http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/krimi/prazsky-krajsky-soud-potvrdil-vinu-lekaru-nymburske-nemocnice_439044.html
          – Kolik je nemocnic, kde se chodí po službě domů? Přijde mi, co mám kolegy, že většina nechodí, ale přesná čísla nemám. Zkusím najít.
          – Stabilizační dohody, nemocnice od nemocnice. Dejte na to bacha.

  8. Bravo! Abych popsala svou situaci v roce 2012 jsem po pohovoru v krajske nemocnici hned po skole odesla do Reichu: krom kecu okolo kvalifikacni dohody jsem “musela” snaset dotazy: Mate partnera? Kdy planujete deti? Jaktoze ste byla na zahranicni stazi a mate certificate z nemciny..nutno podotknout I tak me nevzali

    V roce 2020 jsem si v CR dala repete..4 mesice pred atestaci, zamestnana u mezinarodne uznavaneho profesora, na ktereho se v Reichu stoji fronty…Tentokrat jsem si troufla na ustav nejmenovane lekarske Fakulty: odhlednu-li od zastaraleho vybaveni, rezidencni smlouvy..Jejiz pravni ramec mi tak nejak nahodou nikdo nedokazal vysvetlit, tabulkovy plat mi nikdo nerekl, ale jednim dechem, ze to nebude Co v Nemecku! Ale zlepsi to personal I priplatek (to mi pomuze jiste zaplatit hypoteku a uzivit Dite), doslo opet na dotazy ohledne dalsich tehotenstvi (wtf) a spochybneni mych sonografickych dovednosti..,..:a ano spravne, ac jsem po atestaci chtela domu a prinest I nadstandartni vztahy s prof. Z MAYO Klinik, zustala jsem v zahranici..

    Obcas si ale poctu nic nerikajici inzeraty z CR Bez Udani platu. Jediny obor, ktery je zaplaceny je VPL..po 3 letech atestace…Bez znalosti urgentni mediciny..plat pokud v Tom nejsou zadrhele Jim preji..3 letou specializacni pripravu povazuji za paskvil.

    Prala bych si, aby mohli absolventi LF zustat za slusnych a ferovych podminek doma. Nejen financnich, ale I pracovne-pravnich. Ale jak tu zaznelo: Musite znat svou cenu! A nepristoupit na zadny pravni paskvil. Potrebuji vas, ne Vy je…

    Ale dokud budou lidé přistupovat na ty s….y, tak se nic nezmění. NIKDO na tom nemá zájem

4 Trackbacks / Pingbacks

  1. Manuál absolventa LF vol. III. – FAQ | LF1.CZ
  2. Manuál absolventa LF vol. IV. – Výběrové řízení, pracovní pohovor | LF1.CZ
  3. Nabídka zaměstnání | LF1.CZ
  4. Manuál absolvetna LF vol.: V. - Odborný dohled a odborný dozor nad lékařem, jaký je v tom rozdíl. - LF1.CZ

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*