České zdravotní sestry i lékaři odcházejí za prací do Německa. Vysoká úroveň zdravotnictví, odpovídající platy či volba směn nebo volnost v seberozvoji jsou faktory, které čeští zdravotníci zmiňují nejčastěji jako důvod k odchodu do zahraničí. Je to ale skutečnost? Opravdu může německé zdravotnictví poskytnout vysoký komfort zaměstnancům?
“Jako lékařka jsem v Čechách pracovala 14 let. Během té doby jsem několikrát neúspěšně bojovala o zvýšení platu nebo úpravu směn. Bezúspěšně. Před třemi lety mi došla trpělivost a odešla jsem na kliniku do Německa. Co zažívám tady, se s Českou republikou prostě nedá srovnat,” popisuje svůj příběh Marie Becker, lékařka klinické onkologie.
A není jediná. Za prací do Německa odchází průměrně každý rok zhruba 300 českých lékařů. 60 % z nich zde zůstává více než 10 let, někteří už nemají v plánu se do Čech vrátit. Průměrná mzda lékaře v Německu v současnosti činí 7000 €, což je v přepočtu 180 000 českých korun. Mimo platového ohodnocení velmi často lékaři též chválí vysokou úroveň zdravotnictví, která jim výrazně usnadňuje práci i možnost volby směn či vzdělávacích kurzů.
Obdobně jsou na tom i české zdravotní sestry a další zdravotnický personál. Zdravotní sestry v Německu mají průměrný plat 3 000 €, tedy zhruba 80 000 korun, zatímco české zdravotnictví jim v současnosti nabízí průměrnou mzdu kolem 30 000 korun. “Byla jsem mladá, dokončila jsem studia a hledala práci. Věděla jsem, že chci pracovat ve zdravotnictví, ale platy, které mi na pohovorech nabízely, mi přišly značně podhodnocené,” konstatuje Klára Mlýnková, která pracuje na klinice v německém Stuttgartu již šestým rokem. “Během doby, co jsem v Německu, můj plat vzrostl o 32 % a vím, že se na tomto čísle nezastaví,” dodává.
Za prací do Německa neodchází pouze české zdravotní sestry a lékaři, ale také další zdravotnický personál. Velmi často se jedná o pečovatele v domácí i lékařské péči. “Bydlím v samostatné bytové jednotce v domě u své klienty. Pracuji 4 hodiny denně, mám dostatek času na své zájmy, a navíc jsme se s klientkou záhy staly přítelkyněmi, takže s ní ráda trávím čas i mimo pracovní dobu,” vypráví svůj příběh Zdeňka Pohořelcová, která pečuje o nemobilní německou seniorku.
“Dostáváme několik poptávek denně. A to jak z řad českých lékařů, tak i od zdravotních sester. Zajímá nás vždy místo, kde by chtěli čeští zdravotníci pracovat, představa o náplni práce, ale také platové ohodnocení. Na základě těchto faktorů jsme schopni každému zájemci nabídnout až pět pracovních pozic, které odpovídají jejich představám,” hodnotí situaci v německém zdravotnictví HR specialista z webu pflege24.cz, který zajišťuje pracovní nabídky v Německých klinikách pro české zájemce.
Vzhledem k vysoké úrovni německého zdravotnictví, nabídce zajímavých pozic s možností volby směn i náplní práce a se zajímavými vzdělávacími programy, je odliv českých zdravotníků do Německa logickým vyústěním. Německé zdravotnictví v současnosti poskytuje českým zdravotníkům mnohem vyšší komfort jak v pracovním, tak i v osobním životě.
Lékaři v Německu: https://doktornemecko.cz/
Zdravotní sestry v Německu: https://zdravotnisestranemecko.cz/
Pflege24.cz: https://pflege24.cz/
Buďte první kdo přidá komentář