Bioetika – info o předmětu 02

Info, rady a zkušenosti ze stáže a zápočtu
Odkazy:

Stáž:

Stáž mi přišla méně zábavná než byla bioetika ve 3.ročníku. V pondělí celou dobu přednáška, v úterý a ve čtvrtek úmorné několikahodinové přednášky s doc. Paynem a následně cca 30 minut na Psychiatrické klinice (úterý) nebo v KARIM (čtvrtek). Středa byla zajímavá – Jedličkův ústav s doc. Venturou + následně dorazí hostem (někdo s postižením). Dobrovolníci si mohou vyzkoušet městskou hromadnou dopravu po Praze na vozíčku. Pátek – hospic Štrasburk – povídání o konci života + ukázání prostor hospicu.

Umístění​:

V pondělí sraz U Apolináře u vrátnice. Hodiny s doc. Paynem jsou ve Faustově domě. Čekali jsme v chodbě a on si nás vyzvedl a odvedl do učebny. Psychiatrická klinika – nachází se jak je zahrada Psychiatrické kliniky, ale vchod je z opačné strany než ze zahrady → musíte projít zahradou, kolem parkoviště do budovy a tam se ptát po doktorovi/doktorce, který vás má mít na starost. Jedličkův ústav – asi 10 minut pěšky od metra Vyšehrad. Přijdete tam a projdete kolem kavárny a tam poblíž je vchod do budovy, kde se na recepci zeptáte, kam přesně máte jít. V pátek do hospicu musíte na Kobylisy a odtamtud autobusem. V zimním semestru je nějaká výluka autobusů a nejede tam autobus 102 uvedený na stránkách ústavu. V 8:21 jede autobus do zastávky Zhořelecká a odtamtud jsme to došli pěšky (v tomto autobusu jsme se potkali s MUDr. Opatrnou, která nás do hospicu odvedla).

Plášť a přezuvky jsme v pondělí vůbec nevyužili. V úterý je nutný do Psychiatrické kliniky plášť + studentský průkaz. Ve středu plášť ani přezůvky také nejsou potřeba. Ve čtvrtek v KARIMu jsme měli jen přednášku, ale jindy se asi chodí za pacienty, takže plášť radši s sebou. V pátek plášť taky nepotřebujete. → ať s sebou netaháte některé dny věci zbytečně, jako my…
Update: na KARIMu jsme jen nahlédli na ležící pacienty, plášť ani přezůvky nebyly
zapotřebí.

Zápočet:

Klasifikovaný zápočet formou ústního zkoušení doc. Paynem nebo doc. Venturou. Zkoušení doc. Venturou je mnohem více v pohodě než doc. Paynem (s ním se hlavně nehádat a se vším souhlasit).
Na učení stačí krátké vypracované otázky (2016) co jsou na dropboxu
Na tyhle otázky se rádi ptají

  • -fronesis
  • -pět fází umírání (Model Küblerové-Rossové) !
  • -stádia sexuálního vývoje podle Freuda
  • -co je to agapé, erós, filia
  • -4 principy lékařské etiky (nonmaleficience, beneficience, respektování autonomie,
  • spravedlnost) (Payne 6 principů – tyto 4 + lékařské tajemství, pravdivost)
  • -rozdělení státní moci v čr (zákonodárná, výkonná, soudní)

Pozn. Payne – doporučuji ty delší vypracované otázky (57 stran) + určitě pročíst paynoviny,je tam přesně to,co říká v hodinách a fakt to pak u zkoušky chce slyšet. A připravte se, že tam budete do večera pokud půjdete ke konci Payne je prý fajn. Půlka kruhu u něj byla a nic hrozného o nim neříkali. (nikoho nevyhodil) .Dávejte prostě pozor v jeho hodinách. Ptá se na věci, co tam říká. A na zkoušce prý spí …. Ventura je hodnej.. nepodcenit hermeneutiku a nějak ji vysvětlit. U bolesti se podívat i na dráhu bolesti a všechna vlákna vedoucí bolest. (pro Payna) U nas na “skuske” bol Payn velmi náročný, niekedy niekoho “vyhodi” co v jeho slovniku znamena ze prijdes k nemu este minimalne 1x. V priemere tam kazdy stravil asi 45 minut aj ked vacsinu casu hovori samozrejme on


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů

About admin 349 Článků
Administrátor LF1.CZ Kontakt: lf1cz@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*