BIOETIKA 2 – info o předmětu 01

Bioetika

Velice výživný týdenní kurz bioetiky navazuje (prý) na přednášky v zimním semestru třetího ročníku. Co vás tedy čeká?

První den se koná přednáška na Gynekologicko-porodnické klinice na Apolináři s paní doktorkou Zlatohlávkovou. Je to moc zajímavě pojatá diskuze o etice počátku života spojená s úvodem do neonatologie. Tenhle seminář vám určitě něco dá.

Úterý a čtvrtek dopoledne patří v rozvrhu přednášek selfexhibici pana docenta Payna. Tři a půl hodiny přednášky… asi o všem a zároveň o ničem. Já se po deseti minutách ztratila v překladu a doteď netuším, o čem to bylo. Něco s pračkou a jogurty v obchodě. Ale pište si to, pan docent to zkouší. Na zbylou půl hodinu se přesunete jeden den na Psychiatrickou kliniku a další den na KARIM. Tady konečně začne být stáž aspoň trochu zajímavá.

Ve středu se podíváte s panem docentem Venturou na Jedličkův ústav. Popovídáte si s lidmi s tělesným postižením. Ti bývají velmi vstřícní, rádi vám poví o sobě, o svém životě i o reakcích svého okolí a dozvíte se, čeho se v komunikaci s nimi vyvarovat. Celkově moc zajímavá a přínosná stáž.

Poslední den navštívíte hospic v Bohnicích. Je samozřejmě zajímavý vidět, jak to vypadá, když už léčba nemá kam jít dál, ale zároveň je to takový celý smutný. Výhodou je, že poslední den se přítomnost potvrzuje jen podpisem.

KLASIFIKOVANÝ ZÁPOČET je dělaný formou ústní zkoušky, kdy taháte jednu otázku.

Zkouší doc. Payne a doc. Ventura. Na zkoušku se přihlašujete k jednotlivým zkoušejícím přes SIS – a klikejte rychle, o pana docenta Venturu bývá rvačka. Co očekávat? Většinou se všichni učí z vypracovaných otázek, a i tak z toho nikdo nic neumí. Existuje na to i knížka (najdete v doporučené literatuře) a máte-li na to žaludek, nervy a volný týden, směle do toho 🙂 Otázky jsou průřez vším možným, nějak se tím prokousejte, ve svém základu (oproštěná od výcucu pro účely naší zkoušky) jsou filozofie a etika velmi zajímavý obory a navíc některý věci patří k všeobecnému přehledu. A s panem docentem Paynem se hlavně nehádejte!

Technická poznámka: ve vypracovaných otázkách je tak všelijak vypracovaná otázka Etické principy. Tady využijte zápisků z pondělního semináře a pohovořte o Etice čtyř principů (autory jsou Beauchamp a Childress) a jste doma.


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů

About Rozárka 11 Článků
Medička 1.LF, věčný romantik milující Clauda Moneta, Antonína Dvořáka, Hercula Poirota, lidi, co si na nic nehrají a vodní meloun.

1 Comment

  1. Velmi zajímavý předmět nastolující důležité otázky. Stáže zajímavé. Co je problém: Zkouška a pan doc. Payne, který je tak trochu pain in the … a zkouška s ním taktéž. Charakteristické pro předmět je následující situace: jste na KARIMu, vidíte pacienty trpící, případně v bezvědomí, vidíte bolest samotnou, není to pěkné pokoukání. Stojíte tam s dalšími 10 mediky a MUDr. asistentem. Pak jdete do přilehlé auly(ne bioetiky). Tam se s ním bavíte a typické je toto: jak byste reagovali na (něco, cokoliv)? Vy něco navrhnete, on poslouchá a pak Vám řekne: tak a to všechno je pravda a zatváří se víteězoslavně. Takže místo odpovědí na otázky je Vám naznačeno, že vše je relativní a univerzální odpověď neexistuje. Já sám osobně za problém tuto metodu výuky nepovažuji, chci tím říct, že odpověď na Vaše otázky nečekejte.
    Vypracované otázky jsou katastrofální, opravdu hrůza, ani jako vtip, nečíst! Knihy jsem přečetl, otázky si sám vypracoval. Klasifikovaný zápočet budu dělat napodruhé jindy. Pan docent není ani za mák spravedlivý a když vidí, že víte a debatujete s ním, tím pro Vás hůře. Nepíšu zhrzeně, to ne! Humanitní vědy jsou mi příliš blízké, než aby mi je pan docent dokázal zošklivit, ale jeho pojetí je více, než úsměvné. Pod některým z jeho “článků” na aktulalne.cz je napsáno něco v tom duchu, že bioetika neexistuje, že existuje pouze etika…ono na tom něco bude. Pana docenta se nechci dotknout, proto psát přestanu, ale myslím si o něm své a to, co jsem na vlastní kůži poznal není spravedlivé, ani příjemné, pouze obtěžující. Nevím, co doporučit, snad jen nehádat se s ním a snažit se vypadat jako idiot, to by mohlo zabrat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*