Štastný leden pro úspěšné zdravotnictví.

RTG

Všimli jste si, v jakém duchu se nesla většina lednových příspěvků v novinách na téma zdravotnictví?
Tolik pozitivních, veselých a světlé zítřky slibujících článků najednou, to tu už dlouho nebylo.
Člověk by až skoro řekl, že je možná něco v nepořádku?! 🙂

Pakliže vás články minuly, tak výběr toho nejlepšího máme pro vás:

A aby se neřeklo, začneme v sousedním Německu:

  • Německý ministr navrhuje zákaz migrace lékařů
    Evropská unie by se měla pokusit zabránit členským státům vzájemně si přetahovat lékaře a jiné odborné pracovníky a zvážit regulaci tohoto jevu. V rozhovoru se švýcarským listem Blick am Sonntag to řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Ale zpět k nám domů:

  • Stát si chce zavázat mladé lékaře, aby po studiu neutíkali do ciziny
    Ministerstvo zdravotnictví  připravuje plán, který zajistí, aby mladí lékaři tak lehce z Česka neutíkali. Chce je po dobu jejich předatestační přípravy lépe zaplatit za závazek, že si doma aspoň pár let odpracují. Pokud by smlouvu porušili, část dotace by museli vrátit.
    Na jak dlouho se budou muset lékaři státu upsat, není ještě jasné. „Určitě to bude v řádu let. Otázka je, jestli to budou tři, nebo čtyři roky,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

  • Místo nemocnice bude muset stačit sanitka na náměstí
    Češi si zvykli na vysoký standard zdravotní péče. Jenže tomu je konec. Kvůli podfinancování systému a neschopnosti politiků během dalších let dojde k zavírání nemocnic, dostupnost péče bude nutné zajistit jinak. „V některých oblastech budou muset po uzavření lékařského zařízení stačit sanitky na náměstích,“ říká známý chirurg PAVEL PAFKO.

 

  • Přes tisíc hodin přesčasů. Je to jako dvě zaměstnání, říkají přetížení lékaři
    Z analýzy, kterou jsme v odborech provedli, vyplývá, že v některých nemocnicích pracují lékaři stále hodně přes 1000 hodin přesčasů ročně. Pro představu: to se rovná tomu jako byste měli dvě celá zaměstnání,“ upozornili lékaři, podle kterých přepracování, přetížení a únava může vést k vážným až fatálním chybám.
    Zákon přitom připouští, že zaměstnavatel může zaměstnanci přikázat pouze 150 hodin přesčasů ročně.

 

  • Třetina pediatrů do pěti let skončí, náhrada za ně nebude, ukázal průzkum
    Před dvěma lety došlo ke sloučení oboru praktický lékař pro děti a dorost a nemocniční pediatr v jeden. Zástupci praktických lékařů to považovali za problém, protože do té doby mohl celou předatestační přípravu zaštiťovat i praktik a vychovat si svého nástupce. Po sloučení je totiž zaměstnavatelem mladého lékaře nemocnice, která si ho ovšem chce uvázat i na dobu po atestaci. A to i když by chtěl do vlastní ordinace.
    Ministerstvo námitky praktiků částečně uznalo, a tak se obor dětský praktický lékař po dvou letech zase osamostatní. „Při nejbližší příležitosti se ministerstvo pokusí o novelu tohoto zákona tak, aby byl obor praktické dětské lékařství osamostatněn,“ potvrdila mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

 

 

  • Nevolnictví a robota v českých zemích obnoveny! Ve zdravotnictví.
    V roce 1781 bylo patentem Josefa II. zrušeno nevolnictví. Nevolníci, po staletí odkázáni na milost či nemilost svého feudála, se tak najednou mohli začít volně pohybovat po monarchii za prací. A světe div se, významným způsobem vzrostla produktivita Rakousko-Uherska.  Ano, a to jenom díky tomu, že bylo lidem umožněno svobodně se pohybovat!
    Člověk by se tedy domníval, že v 21. století, v demokratické zemi, v Evropské unii, tyto středověké praktiky již nespatří.
    Vážení, středověk neskončil, středověk trvá (slovy populární české hudební kapely Lucie) Kde? Přeci v českém zdravotnictví!

 

Taky se těšíte, jak veselý a růžový bude únor?

 

About admin 349 Článků
Administrátor LF1.CZ Kontakt: lf1cz@seznam.cz

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*