Reakce na článek prof. MUDr. Miloše Janečka CsC. V dubnovém Tempus Medicorum

Vážený pane profesore…

Aneb reakce na článek prof. MUDr. Miloše Janečka CsC. V dubnovém Tempus Medicorum.

K přečtení v Tempus Medicorum, strana 38. http://www.lkcr.cz/doc/tempus_file/tm-04_17-127.pdf

Je mi smutno. Je mi smutno proto, že lidé s tak zpátečnickým myšlením, jaké jste prezentoval ve výše zmíněném článku, jsou stále v pozici decision–makerů, ve Vašem případě ředitelem okresní nemocnice. 

Na jednu stranu Vaše názory chápu. Sám jste profesně vyrůstal v době, kdy bylo bráno jako společenská norma, aby lékař trávil v nemocnici několik dní v řadě za sebou. Aby znal své potomky pouze z fotografií a aby potupně sloužil dělnické třídě, která laskavě zaplatila jeho studia. O weekendech, svátcích, pořád. A to vše za mzdu zelináře. Doby se ale, pane profesore, změnily…

Je mi smutno z pokrytectví, s jakým je článek napsán. Kážete vodu a sám pijete víno. Vaše CV je veřejně dostupné, čtenáři si jej jistě vygooglují. Je zřejmé, že se od roku 2004 pohybujete v různých politických a manažerských funkcích, které nevyhnutelně musely medicínu v míře větší či menší upozadit. Netvrďte mi, že se dá kombinovat post ředitele nemocnice či senátora s pozicí lékaře pracujícího v režimu, jaký jste ve Vašem článku glorifikoval. Další ne nepodstatnou věcí je ta, že funkce politické a manažerské se pojí s finanční odměnou. Což je samozřejmě správně, tak to má být. Tím pádem jste se oprostil od závislosti na příjmu lékaře, který se do značné míry odvíjí na počtu odsloužených hodin. Což Vám dávalo jistou svobodu při rozhodování o počtu odsloužených UPS, nenutilo Vás brát další navíc, abyste zajistil rodině solidní životní standard.

Víte, pane profesore, doba se změnila. Možná jste si jenom nevšiml. Hranice jsou otevřené. Mladí lidé mají možnost cestovat, v rámci stáží poznávají jiná pracoviště ať už na západ, nebo na východ od našich hranic. A jsou organizace, které je v tom dokonce podporují. Co je nejdůležitější, jsou svobodní. Při volbě povolání mají možnost porovnat životní standard, který se s určitými profesemi pojí. A tím nemyslím jen po stránce finanční, ale i po stránce osobního života a společenského statutu. I když si to postbolševici nepřejí, protože jim zdravě sebevědomý svobodný lékař s nadhledem nabourá jejich koncept o otrokovi pracujícím do strhání těla i ducha za mrzký peníz.

[ADS01]?

A právě v tomto porovnání medicína v podmínkách ČR, díky lidem s Vašimi názory, výrazně ztrácí proti západu. Mladí muži si dají jedna a jedna dohromady a studovat medicínu nejdou. Protože sobě a budoucí rodině zajistí lepší životní standard jinde. Důkazem budiž genderová nerovnováha studentů lékařských fakult a feminizace zdravotnictví, chirurgické obory nevyjímaje. Mediky učím roky, v posledních letech je tento trend jasný. Dále klesá kvalita absolventů, klesá jejich zájem o obor a klesá i snaha, na sobě pracovat, a stát se špičkovým odborníkem ve svém oboru. Protože není motivace. Kvalitnější studenti navštěvují jiné fakulty, než lékařskou.

Může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, můžete nutit „svoje“ lékaře pracovat v režimu, který jste ve svém článku nastínil. Pokud jsou hloupé ovce bez sebeúcty, akceptují. Pokud myslící bytosti, časem Vám utečou za lepším. Existuje jedno hezké české rčení, které upozorňuje na nevhodný směr proudu tekutiny produkované ledvinami vztažené ke směru proudícího vzduchu. Docela by se na toto místo hodilo…

[ADS02]?

Naopak bych Vám doporučil navštívit slušná pracoviště na západ od našich hranic, která jsou příkladem, jak se dá dělat špičková medicína bez drancování personálu. Myslíte, že uvidíte v Německu, Rakousku, nebo třeba v Belgii lékaře po 24h službě v nemocnici? A že mu špitál tento přesčas zaplatí částečně? Organizace práce, omezení administrativy, regulace výkonů přes pacienta, dodržování pracovně – právních norem a slušné ohodnocení. To je klíčem k personální stabilizaci zdravotnictví. A pokud bude toto zajištěné, zvýší se přirozeně zájem o medicínu jako takovou, což nevyhnutelně při zachování počtu absolventů lékařských fakult povede k přirozenému zvýšení jejich kvality. Laťka se posune směrem k vyšší kvalitě. Trh funguje i v tomto případě. Příkladem budiž úroveň zdravotnictví a počty odpracovaných hodin lékařů v zemích na západ od našich hranic nepoznamenaných dekádami komunismu.

Shodneme se v tom, že chirurgie je řemeslo a že dobrým chirurgem se člověk stává zejména tím, že se vyoperuje. A obor člověka musí bavit, to je jasné. Přesčasy k medicíně patří. Stejně tak samostudium, vzdělávání, atestace a různé kurzy. Ale zákoník práce platí i pro chirurgy. To je potřeba podtrhnout. A napsat tučně. A vyrýt do čela těm, kteří ve své bohorovnosti tvrdí opak. Cesta vede přes subspecializace a organizaci práce, to by ovšem bylo na jinou debatu.

K Vámi zmíněnému kolegovi, který strávil za svůj profesní život přesčasy 11 let života, snad není co dodávat. Rozumný člověk si udělá názor sám. Snad je pouze slušnost vyjádřit soustrast jeho případné manželce a potomkům. Pokud tedy nějaké má.

Závěrem bych se Vás, pane profesore, chtěl zeptat – chodí lékaři ve Vámi řízené nemocnici po 24h službě domů, jak zákoník práce nařizuje? Proplácíte jim přesčasy, jak se patří, nebo používáte různé obezličky jako „čekání na práci“ či pohotovost“, abyste jim snížil už tak nízkou hodinovou mzdu během UPS?

Aplikujete ve Vámi řízené nemocnici Vaši představu o režimu správného chirurga? Já jen aby případní uchazeči o práci ve špitálu pár desítek km na sever od Brna na pohovor nejezdili zbytečně…

[ADS03]?

26 Comments

  1. Dobrý den, byl bych pro uveřejní tohoto skvělého článku v časopise Tempus Medicorum, budete jej tam také publikovat?
    Článek dle mého názoru zaslouží přečtení širokou lékařskou veřejností!
    S pozdravem a fandím!

    • Nevím, jestli budou ochotni článek vydat v papírové podobě, ale minimálně na webové stránky se to pokusíme zaslat.

      • Domnivam se, ze by redakce TM nemela mit duvod text nevydat, protoze vydali oba textu MUDr. Greguse a toto je reakce na reakci, takze podle meho by nemel mit duvod to odmitnout

    • Taky myslím, že by se tento článek měl dostat do světa i do rukou pana profesora, i když si nejsem úplně jistá, že to přinese nějakou sebereflexi.
      Každopádně je to skvěle napsané.

      Studentka 5. ročníku směřující na západ

  2. Děkuji za skvělý článek a za to, že se nebojíte vyjádřit svůj názor a názor většiny mladých lékařů/mediků!

  3. Díky za článek. Jedna zásadní informace mi ale přijde, že v něm ještě chybí a to, že od dob začátků a valné většiny kariéry pana profesora, se diametrálně změnilo tempo a nároky medicíny… Aniž bych chtěla zpochybnit jeho práci a nsazení-naopak evidentně je obrovské-zcela evidentně jsou dnes věci zcela jinak. Nedá se jíž po vizitě jít o službě na koupaliště či hrát tenis, jak starší kolegové vzpomínají, operuje a pracuje se v podstatě nepřetržitě a i možnosti medicíny a nároky pacientů jsou mnohem vyšší. Má-li pan profesor jsoucnost, toto mu nemohlo uniknout…

    • napriklad ze statistik vime, ze duchodcu je dvakrat tolik nez kolik jich bylo v roce 1990 a jsou polymorbidnejsi, neb je medicina umi dele lecit a drzet pri zivote

  4. Dobrý den, prosím zasaďte se o to, aby byl tento článek vytištěn. Konečně jsem pochopila, proč se v Českém zdravotnictví nic nemění – aby se také měnilo, když na vedoucích pozicích sedí lidé s takovými názory, jako má pan doktor Janeček.
    Jde to i jinak! Ale dokud budou v ČR absolventi,ochotní nastoupit na 10% úvazek a pracovat na 100%, dokud si vedení bude myslet, že nemít život a rodinu je normální, a dokud si většina populace bude myslet, že medicína je poslání a ne zaměstnání, tak se nic nezmění.
    Zdravím z Bavorska

  5. Děkuju za pochvaly 🙂 Napsání článku mě stálo spousta sebezapření, polknutí desítek nadávek a láhve vína. O otištění se přes admina webu pokusíme. Nevím, jestli nebude problém s nickem. Celé jméno neuvedu, protože by mi i dnes bolševická klika dovedla hezky znepříjemnit profesní život.
    Je tristní, že člověk s těmito názory má v dnešní době nějakou rozhodovací pravomoc. Bohužel to není ojedinělé.
    Další nebezpečí vidím v tom, že se podle mě nejedná o ojedinělý exces na časy minulé nostalgicky vzpomínajícího stárnoucího profesora. Po přečtení článku prof. Prymuly http://www.denik.cz/z_domova/mladi-lekari-nechteji-slouzit-prescas-20170423.html začínám nabývat dojmu, že jde o politickou objednávku a že se chystá munice k zmrazení platů lékařů. V rámci zachování péče pro voliče, of course. Komické je, že zrovna prof. Prymula hodnotí základní plat lékaře jako vysoký, přitom to byly právě peníze, co mu zlomilo vaz v FNHK
    http://www.zdravotnickydenik.cz/2016/06/miliony-ve-viru-konfliktu-zajmu-vrchniho-vakcinologa-profesora-prymuly/
    Nebo je to náhoda a jsem paranoidní? Kéž by…..

    • Ano.Názor prof. MUDr. Janečka není ojedinělý. Nápadně často stejný názor ve sdělovacích prostředcích prezentují vedle výše uvedeného prof. Primuly i prof. Pirk a prof. Beneš. Prof. Pirka jsem např. slyšela tvrdit, že čím je chirurg méně “ vyspalý“, tím lépe operuje.! Ráda bych věřila, že se pouze „nešikovně“ vyjádřil.

      • Benes uz obratil, viz jeho vyjadreni v Dokushow Doktori, ktera bezela nedavno na CT2 , docela me tim prekvapil…

  6. Článek dr. Janečka mě pořádně naštval. Medik tvrdě studuje 6 let, nadělá si dluhy, pak další roky prace a studia na atestaci a výsledek by mělo být dle jeho slov jen a jen práce, za pár let naprosté vyhoření. Aby lékaře práce bavila, musí přeci vyčerpávající zodpovědnou práci proložit sportem, zábavou a relaxem. Skvěle napsaná reakce! Díky!

  7. Ale vždyť Váš komentář je na něco úplně jiného. A ještě ke všemu v reakci na člověka, který něco dokázal, dost arogantní. „bolševická klika“ – jako proč? Taky nechci sloužit jako otrok, taky vím o zahraničí, dokonce bydlím na pohraničí a němčinu nemám špatnou… ale tohle není téma původního článku. Pan profesor jenom říká, že oni také pracovali tolik co absolventi dneska, jenom se u toho necítili tak vyhořele. Měli tu práci totiž rádi – a to dneska chybí. Krom toho, všichni se mluví o rodině, dětech,…, ale kdo z mladých doktorů je má? Já vím, zase chyba nemocnice, na to není vůbec čas ani síla a už vůbec ne peníze… Je to prostě o prioritách, jako ostatně celý profesorův článek.

    • no ja nevim, ale primarni reakce pana Janecka, ktery od roku 2004 pravdepodobne neslouzi 6-8 sluzeb mesicne, byla na clanek MUDr. Greguse a jeho vyjadreni k situaci v Nemocnici Nove Mesto na Morave, kde si dovolili, nedejboze, legalne vypovedet DPC… to pana Janecka tak rozcililo. Ano, i ja jsem chodil dobrovolne po praci o sluzbach, ktere jsem nemel zaplacene, pomahat, a nechali me i operovat, prave proto , abych se neco naucil a co nejrychleji, ale tady je zkratka zakonik prace, ktery se nerespektuje a presto stara garda mlcky predpoklada, ze maji mladi drzet hubu a krok, kdyz oni ji taky museli drzet? A pak se pan Janecek ale nemuze divit tomu exodu cerstvych abosluventu do zahranici, protoze duvodem nejsou jen ty pomerove vyrazne lepsi platy, ale prave to dodrzovani zakonu, ta absence zupactvi, ktereho se pan Janecek zastava

      • Článek prof. Janečka na mě ale tak sám o sobě na první pohled nepůsobil… ale úplně původní článek jsem nečetl, takže co byla přesně na co reakce ani nevím. Takže vůbec nemám problém s Vámi souhlasit. Spíš si říkám, jestli je to ono ozvat se zrovna proti „šupáctví“ takovýmhle článkem… a těmi (autorovými) komentáři v diskuzi. Dá se to napsat jinak, nejenom co se týče slušnosti ale i celého pojetí… ono i ten komentář „běžte se podívat na západ…“ to je hrozně laciný.
        Zase tak růžový to tam navíc taky nebylo… Po službách se chodilo domu, to je pravda, ale že by se v půl 4 zvedli a šli domu, to né… a taky to neměli proplácený.

    • celé je to předně mezigenerační spor – změnila se doba, společnost, lidi (jak lékaři, tak pacienti) a vůbec celá medicína – tohle ale ti staříci nikdy nepochopí a budou se pořád dokola ohánět tím jak oni to měli těžké, tudíž neexistuje jiná možnost než abyste to vy měli stejně (nebo ještě těžší) a tenhle jejich konservatismus spolu s množstvím parazitů ať politických, manažerských nebo „nížeji zdravotnických“ co tyjí na českém zdravotnictví dělá z téhle profese peklo (a ten častý argument „jestli se vám to nelíbí tak klidně jděte dělat něco jiného, je tu celá řada lidí co čeká na vaše místo“ je dneska už prostě směšná – nejsou to davy, ale pár chudáků co ještě neví do čeho jdou a brzo nebudou už ani ti). Ne všichni jsou ale takoví – porovnejte např. na jedné straně Beneše s Pirkem a na druhé straně Pafka – ten se dokáže bít i za mladé.

  8. Výborně napsaná reakce, palec nahoru, byť tu bolševickou kliku až tak krystalicky nediferencuji. Co se mě týče, při studiu medicíny jsem netrpěl víc, než abych to musel zmiňovat a nikterak zásadně jsem se nezadlužil. Po absolutoriu ovšem při představě, že nejsem nijak výjimečný (za vzor mi slouží několikero lékařů zvládající fakultní tempo i mise Lékařů bez hranic), jsem se neodvážil stát nemocničním deprivantem a zamířil jsem do všeobecného praktického lékařství. Na jedné straně mi to bylo líto zejména z hlediska zájmu porozumět spíše informacím do hloubky než do širokosti a též z hlediska ambicí. Na druhé straně si ale uvědomuji, že k tomu, aby byl člověk v životě šťasten (a byl tak použitelným lékařem), nemůže se celý čas držet na jednokolce medicíny, ale pěkně sedět na židličce s nohama v podobě rodiny a přátel, práce, koníčků a zdraví. Ještě jednou díky za reakci doufaje, že se ji podaří sdělit širšímu publiku.

    • Jsem také praktický lékař a má motivace pro obor byla naprosto stejná, chápu. Odjakživa jsem byla zapálená pro medicínu, nic jiného bych dělat nechtěla, ale chci mít i vlastní život, což se v jiných oborech, jak kvůli systému predatestačního vzdělávání, tak kvůli výše zmíněným problémům, prostě nedá (nebo já na to nemám nervy :-))
      Jinak článek určitě zveřejněte v TM, správná reakce z „druhého břehu“.

  9. Gratuluji autorovi za odvahu říct pravdu…..Myslím si, že revoluce ve zdravotnictví je už na spadnutí….konečně se komunismus s mafiánskými móresy ze zdravotnictví -snad -už vytratí. Pak si už nebudeme muset číst, jak který manager bere milionové odměny za to ,že šikanuje a nutí otročit své podřízené. Vždyť vedoucí pracovníci mají zodpovědnost za tento marasmus a měli by být hnáni k této zodpovědnosti …a ne, aby jim všichni pochlebovali a posílali na účty milióny…..Dle dopravních předpisů jezdíme ve městě 50km/hod a všichni to respektují…a když se tím neřídí – doplatí na to všichni…. ve zdravotnictví na nedodržování závazných předpisů, zatím doplácejí jen pracující zdravotníci….! Nenechme si to už líbit!

  10. Předem avizuju, že jednak píšu z Německa, druhak po čtvrté noční 9,5hodinové šichtě na ARO-JIP ve stavu středního nevyspání 🙂

    Podle mne krásná reakce na opravdu pitomou sentimentalitu – medicína se dneska drasticky změnila a opravdu nejde srovnávat jabka s hruškami. Nemohu už přímo srovnávat s ČR, víc než šest let jsem se tam už v nemocnici neobjevil, ale aspoň tady prostě si už ani nejde představit po službě nejít domů. Nevím jak to fungovalo za mladých let profesora Janečka, ale když například celou svojí anesteziologickou službu proběham mezi sálem a výjezdama na RLP nebo na intenzivce mezi svými třeba jedenácti kunšafty s půlkou z nich na ventilaci nebo dialýze nebo obojím, tak si nedovedu představit po tomhle cirkusu nejít domu a začít s čerstvým úsměvem nanovo. Pacienti jsou starší, nemocnější a díky terapeutickým metodám přežívají daleko horší stavy, ale i to musí někdo odmakat… ono se to samo nenastaví. Ano, má pravdu v tom, že pokud o svuj obor nemáte zájem, doma se neučíte a obecně na všechno kašlete, tak z vás nemůže být dobrý doktor, na druhou stranu s principy EBM a řádově rychlejší výměnou informací to kolikrát už ani nejde pochytat v praxi a člověk to musí lovit spíš jinde (vždycky se najde někdo, kdo vám bude tvrdit, že se to tak dělalo vždycky) a to taky nejde dělat s ještě plnou hlavou pacientů a „jen tak mezi papírováním“. Tím spíš je pak smutné, že takoví lidé rozhodují za mlčící většinu o tom, co mají dělat.
    Tady také nejsou věci ideální – postupně tu přichází na to, že medicínu nejde spravovat „jako firmu“ a jen podle papírových parametrů, dost se tu teď točí kolem nedostatku sester (v podstatě se tu v posledních letech hodně seškrtávaly místa na úkor různých spíš administrativních pozic, které sice šetří čas a třeba zlepšují platby, ale pak chybí ruce u pacientů), ale tady si nikdo nenechá sáhnout na určitou platovou úroveň, dodržení pracovních hodin a odpovídající právní zajištění tudíž se to okamžitě projevuje (zavírají se oddělení nebo i celé nemocnice) a už si toho v Berlíně všimli a aktivně to začínají řešit. Asi to chce fakt dělat podobně, trvat na dodržování pravidel a psaných smluv, ale je mi naprosto jasné, že s hypotékou, leasingem na auto a providentem na televizi se protestuje odmítnutím přesčasů blbě :/ Držím palce všem, snad to jednou zas bude vypadat lidsky 🙂

  11. Dobry clanek, ja bych asi jen mela poznámku k tomu, že mladí muži nejdou na medicínu. Oni jsou, stačí se podívat na lidi okolo sebe u přijímaček problém je, že se nedostanou. ( holky jsou hold větší sprtky 🙂 )

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*