Pracovní doba v českých nemocnicích

Otroctví
Otroctví
V poslendí době se mne více studentů ptalo, jak je to ve skutečnosti s pracovní dobou v českých špitálech. Kolik je přibližně služeb, jak se po nich chodí domů.
Tato otázka je pak i velkým kriteriem při hledání svého budoucího místa.Takže jestli chcete vědět, co vás (jste li v šesťáku a zůstanete lékařovat v Čechách) čeká, tak čtěte dál.
Na začátek je dobré si připomenout, kolik hodin pracuje průměrný Čech.
Zákoník práce hovoří vcelku jasně: „Délka stanovené týdenní pracovní doby činí 40 hodin týdně.
Celé znění si můžete přečíst zde: zákoník práce.Konkrétně 8 hodin denně, 5 dní v týdnu, 4 týdny v měsíci.
8×5= 40 hodin týdně.
40×4 = 160 hodin měsíčně.Problém nemocnic je v tom, že je potřeba pokrýt i odpoledne a noci.
Budete-li si volit špitál kam nastoupíte, je dobré si dobředu zjistit:
Chodí po službě domů či nikoliv?
Kolik služeb měsíčně vás přibližně čeká?Po oslovení svých známých po všech možných nemocnicích mi vyšlo, že nejčastěji mají cca 5 služeb měsíčně.
Z toho budu i pro představu vycházet. Jde o jednoduché počty. Pokud se vás na daném oddělení/ambulanci/příjmu střídá 6 lékařů, z 30 dní na vás vyjde služba 5x.

Pokud se chodí po službě domů

I zde je třeba si upřesnit, co přesně znamená jít po službě domů.
Pracovní doba vám začne standardně řekněme v 7:00, skončit by měla v 15:30 (30 min je pauza na oběd). Nicméně zůstanete v práci dál do slubžy. Ovšem né do dalšího dne do 7:00 ráno. Je ještě třeba předat službu, napsat vizitu u svých pacientů na další den, odreferovat službu na hlášení … v praxi se pak dostanete z nemocnice nejdříve v 9:00. Doba služby tedy není 15,5hod (15:30 – 7:00), ale cca 17,5hod.
Doba strávená v práci ve všední den služby pak tedy trvá cca 26hod, v pátek a v sobotu pak strávíte v práci 24 hodin, nedělní služba má pak 26 hodin.

Příkladem: 3x středa + pátek + neděle :
160 hod + 4x 17,5 hod (všední služba + pátek) + 1x 26 hod (neděle) – 4×8 hod (po službě jdete domů, ten den se tedy nepočítá): v práci strávíte cca 220 – 230hod měsíčně.

Pokud se domů po službě nechodí.

Ano, je stále část nemocnice, kde se domů po službě nechodí.
Přijdete v 7:00 ráno do práce, v 15:30 přebíráte službu, další den pokračujete od 7:00 do svých 15:30.
Taková pracovní den má pak cca 32,5 hodiny.

Další specialitkou jsou PaSoNetky. 24 (pá)+24(so)+24(ne)+8(po). PaSoNetka má 80 hodin v kuse.
Sám jsem jich odsloužil mraky a už bych to nechtěl nikdy zažít. Spousta mých kolegů (včetně mne) se stále budí hrůzou :))
Přjdete do práce v pátek v 7:00 a odcházíte v pondělí 15:30. Hnus velebnosti.

Pakliže budete sloužit 2 všední služby + víkend, můžete se klidně dostat na :
160hod (základ) + 3x 15,5hod (všední služba + pátek) + 2x 24hod (so+ne)
Celkově je to cca 250-260 hod měsíčně.

Pracovní doba v době dovolených a prázdnin.

Paradoxně nejhorší doba na služby je v létě v době dovolených a prádnin. Pakliže si část lékařů vezme dovolenou, zbytek pracujících musí služby pokrýt za ně. Je běžné, že v létě pak má člověk 8-10 služeb.
V lepším případě tento maraton odsloužíte před dovolenou a pak se dáte dohromady. Služební maraton po dovolené je fakt pech.

Snadno se vám pak může stát, že během 14 dnů odsloužíte 8 služeb (po+st+pa+so+ne, ut+čt+so).
Pakliže jste v nemocnici, kde se nechodí po službě domů, činí tento maraton o dovolených zhruba:
80hod za 14 dní (standard) + 5×15,5hod (všední služba) + 3x24hod (víkednová služba)
80 + 5×15,5 + 3×24= 230hod za 14 dní !

Takový měsíc pak má 160 + 5×15,5 + 3×24 = celkem cca 310 hod měsíčně !
Připomínám, že průměrný Čech opracuje 160 hod za měsíc.

Samozřejmě je rozdíl, zda li sloužíte na vytíženém pracovišti typu urgentního příjmu/interní či chirurgické ambulance a nebo na geriatrii v Zapadlé lhotě na oddělení se 3 pacienty :).

Takže drobná rada na závěr.
Pakliže si budete volit své budoucí místo, dobře si zjistěte, zda-li se na daném oddělení chodí po službě domů a kolik služeb vás zrhuba čeká.

About admin 349 Článků
Administrátor LF1.CZ Kontakt: lf1cz@seznam.cz

15 Comments

  1. Bohuzel situace je jeste horsi nez je popsana. Peimar a prednosta totiz obvykle neslouzi, nebot maji smluvni platy a nic je k tomu nenuti a nemotivuje (at slouzi nebo ne, maji stejny plat). Dalsi problem je, ze nemocnice delaji vse mozne aby sluzby nemusely platit misto vyplatu vam slibuji nahradni volna, ktera si sle v realu nikdy nevyberete. A v neposledni rade je to i toak na sluzby pro neatestovane lekare v jednom – stim ze prisluzba je na telefonu. To povazuji za vubec nejhorsi a smrtelne riziko pro kazdeho mladeho lekare. Pokud se cokoliv stane, policii ani soud nebude nic zajem – je to vas problem a jedete v tom vy a prvni kdo vas potopi a hodi pres palubu je vlastni nemocnice (jak se v minulosti opakovane ukazalo). Jinak ty veci se lisi spital od spitalu, ale zakladni politika vedeni je vsude stejna – abyste pracoval co nejvice, dostal co nejmene penez a co nejvice s vami vyjebali a obrali vas. A bude uz jen hure. Prace je cim dal vice, realnych penez cim dal mene. Nejsou sestry, nejsou doktori. Kdo utece vyhraje.

  2. Pro TonduZMotola:
    Když to rozepíšete trochu podrobněji, není problém z toho udělat samostatný článek. Myslím, že spousta lidí z této komunity si to ráda přečte. Budete li miít zájem pošlete mi mejl.
    Díky

  3. moc fajn clanek. bylo by dobre to rozsirit o pojednani, jak jeto s platy v CR a pripadne v zahranici

  4. Jsem na ARO v Nemecku v mensi univerzitni nemocnici. Zakladni pracovni doba je 7:15-16:09, z toho 30min na jidlo vcetne 2x pruchod filtrem a prevleceni se, 10min na zachod/napit se (nedelam si legraci, vsechno je presne merene).

    Krome zakladni 9h sluzby jsou i 11 a 13h sluzby, nocni trva 12h. Za mesic mivam 3 dny volne, po stiznosti 4 dny a o to delsi sluzby. Tydne to vychazi na 55-65h v praci – cca 250-270h mesicne. 24h sluzby v Nemecku nejsou povolene ale stejne na nekterych oddelenich bezi dal.

  5. Ja pracujem internu v okresnej nemocnici strednej velkosti(oddelenie a urgent) v Nemecku.Na oddeleniach su denne sluzby oficialne 8 hodinove plus 30 minut na obed.V praxi pri v priemere18 pacientoch denne ostavame vacsinou 10 a viac hodin. Na urgente sa striedaju sluzby teoreticky tiez 8hodinove.Kdezto v praxi to vyzera tak,ze ranny lekar pride uz na diedmu na vizitu a ostava do konca dalsej vizity,ktora zacina o 15.tej a koncieva najskor okolo 17.tej plus dalsie dorabky,papierovacky a tak.Takto ranny lekar sluzi 5 dni v tyzdni.Poobednajsi lekar prichadza na vizitu o 15.tej a mal by odchadzat o 23.30 po odovzdani pacientov.Kedze poobednajsi a nocny lekar ma na starosti okrem urgentu i oddelenia na 5 poschodiach s telemetriou,v praxi odchadza okolo 2 a i neskor v noci.Nocny lekar by mal koncit po rannej vizite a sedeni o 8.00.Vacsinou odchadza okolo 9.tej.Poobednajsi lekar taha takto sluzby 7 dni v tyzdni(vratane vikendu)a hned na to ide do nocnych,ktore trvaju tiez 7 dni.Nasledne na to ma 7 dni volna.V praxi po tychto 14 dnoch prace potrebuje aspon dva cele dni to dospat.Vikendove ranne sluzby su 8 hodinove na urgente a 6hodinove na oddeleni,v praxi sa ostava na oboch o 2-3hodky dlhsie,ak clivek nenechava potom vsetko na sluzbu konajuceho poobednajsej sluzby.Vsetky vikendove sluzby(ci ranne,poobednajsie alebo nocne)su brane ako nadcasy,za ktore by mal lekar dostat nahradne volno,co je malokedy,ca 1-2x v roku.Vsetky nadcasy po pracovnej dobe nie su vobec do uvahy brane ani ako nadcas,ani preplacane.Takze tiez na Figu.Vysledok velka fluktuacia lekarov,staly nedostatok personalu.

  6. omlouvam se za komentar na starem postu, ale slo by napsat vic o vikendech? resp. rekneme ze se v Motole necham zamestnat na uvazek 1.0 a k tomu Phd, obor chirurgie a hotovy kmen. pokud budu pracovat 7-15:30 a pak sluzba, mam druhy den volno? a jsou o vikendu sluzby na 24 hodin nebo tech klasickych 8 + priplatek za prescas? a do jake tridy me teoreticky zaradi? diky za jakekoli info

    • Pokusím se co nejdříve odpovědět (pokud to někdo neudělá za mne), zrovna nějak nestíhám. Snad zejtra ve službě 🙂

    • Dobrý den.
      Pokud sloužíte ve všední den na přesčasovou práci, pak nemáte automaticky nárok na volno po službě. Zákon říká, že za přesčasovou práci zaměstnavatel na žádost zaměstnance může (ale nemusí) náhradní volno poskytnout. Pokud se zaměstnavatel rozhodne vám náhradní volno poskytnout, pak toto může být v období třech měsíců následujících poté, co nárok vznikl. Pokud si vyberete náhradní volno, pak ztrácíte nárok na příplatek za přesčasovou práci. (Tedy pokud má služba 16 hodin a jdete druhý den po službě domů, tak vám proplatí 8 hodin přesčasů)
      Pokud máte smlouvu na jednosměnný provoz s rozvoměrným rozložením pracovní doby, pak nemáte na víkend rozepsány žádné plánované směny. Víkendová služba je pak celá v režimu práce přesčas.
      Po promoci vás zařadí do 11. platové třídy, tabulka pro lékaře, po zařezení do specialzačního oboru máte automaticky nárok na 12. platovou třídu, po atestaci na 13. třídu (ale často se po atestaci přiznává 14. třída, i když na ní automatický nárok není).

  7. Dobrý den,
    jsem jen zvědavý – co když se zkrátka absolvent/lékař znalý zákoníku práce zkrátka odebere po „šichtě“ domů? Následují reperkuse a zlobné pohledy kolegů za to, že nehodlá přesčasy dělat?
    Děkuji za odpověď.

    • Odejít po službě domů? Jak odvážná myšlenka.
      Asi moc netušíte, jak to na chirurgických pracovištích chodí.
      Prostě strávíte několik měsíců za trest na ambulanci/příjmech/administrativě (dosaďte si svoje), nedostanete se na sál. Kolega z jiné kliniky nebyl kupříkladu ROK na operačním sále (pro chirurga zničující). Případně z „provozních důvodů“ nebude umožněno vaše stážování před atestací, nebude vůbec připuštěn k atestaci …
      Možností nápravy pomýleného chování je mnoho 🙂

  8. Zdravím, v rodině mám pár lékařů a o tomto tématu se nechtějí bavit, proto stále nechápu jednu věc. Co vede kolektivně všechny lékaře k tomu, že přistoupí na to, že budou pracovat více než 40 hodin za měsíc? Chápu ty, co chtějí více peněz. Chapu mladé, že jsou, jak psal kchrz šikanou donuceni ale proč to dělají ti, kteří mají dost peněz a zkušenosti ( většina)? Mé laikovo správné řešení: snížit kvalitu služeb, neprovádět (zpoplatnit) zdravi neohrožující úkony.Diky za odpověď, diskuzi…

  9. Ahoj, po přečtení tohoto článku jsem naprosto znechucená. Proto mám dotaz na zkušenější kolegy. Až příští rok odpromuju (snad se to povede), mohu rovnou nastoupit jako absolvent někam na polikliniku nebo ambulanci (chtěla bych se věnovat pediatrii) ? Nebo prostě každý lékař musí nejdřív dřít bídu v nemocnici než odatestuje a pak si teprve může otevřít svojí ordinaci?

    Vzhledem k tomu, že chci mít taky svůj osobní život a nechci být pořád jen v práci, nevyspalá, v depresi a s pocitem, že si práce doktorů stejně naše společnost neváží, začínám vážně pochybovat o tom, zda je vůbec dobrý nápad dělat kliniku. Podotýkám, že odejít na západ pro mě není řešení. Mám tu rodinu, přátelé a i přese všechno mám Čechy ráda…

    • To jsou přesně moje pocity, také se chci věnovat pediatrii a tento článek mě absolutně znechutil. Jak je možné, že lékaři pracují dvojnásobek než ostatní? Když se to porovná třeba s učiteli, kteří mají 21 hodin týdně (a to jsou 45min hodiny, a ano, vím, že mají domácí přípravy).
      Doufám, že do té doby, než vystuduji medicínu, se ještě něco změní.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*