Nukleární medicína

Nukleární medicína

Nukleární medicína je jednou z týdenních stáží ve čtvrťáku zakončená zkouškou v pátek stáže.

Stáž:

Pohodová stáž přes týden, ale veselé vyvrcholení na konci. Od 8 do 12 hodin budete chodit na Ústav biofyziky, je to vlevo v přízemí. Jsou tam všichni hodní a mají to hezky rozvržené a připravené. Je to hlavně teoreticky v podobě přednášek, kazuistik, ale podíváte se i na kliniku a do laboratoře. Je to zajímavé a pro ty, co baví fyzika, tak je to fakt super.

Jediný problém je, že jediné termíny na zkoušku jsou v pátek toho týdne, případně pak až o zkouškovém, což nechcete. Je to náročnější, ale i v průběhu Klinické anatomie se to dá v pohodě zvládnout. 

Zkouška:

Zkouška je v pátek stáže, zkouší většinou doktoři z kliniky a pan profesor. Doktoři jsou hodní a pomáhají, před profesorem vás budou upozorňovat, že chce fyziku a že umí dost potrápit. Na nás byl ale i ten na všechny moc hodný. Sice se doptává, i když toho říkáte dost, ale pokud se na to kouknete a rozumíte tomu, tak bude áčko i u něj.

Odkud se učit?
  1. Prezentace na stránkách ústavu: aktuální, dostatečné info
  2. Vypracované otázky: jsou tam někde chyby, tak to berte až jako druhý zdroj / osnovu
  3. Skripta Nukleární medicína, kterých mají v knihovně dostatek: určitě si tam přečíst úvod, kouknout na obrázky a přečíst, co je vám nejasné, všechny klinické vyšetření nejspíš přečíst už nestihnete. Kouknout tam na slovníček základních pojmů (mají i na stránkách v pdf).
Jak dlouho se učit?

Stačí po večerech / nocích v průběhu toho týdne stáže.

Všichni jsme v pátek přišli, že bychom brali alespoň jeden den navíc na zopakování, ale i tak to bylo v pohodě. Zkuste fakt alespoň trochu dávat pozor ráno na prakticích, pochopíte principy a dost vám to ušetří čas při učení.

Na co si dát pozor?

Pochopit hlavně principy planární scintigrafie (statická a dynamická), SPECT a PET, znát radiofarmaka a principy vyšetření pro jednotlivé systémy. Vědět, co byste napsali na žádanku (chce prof.) – názvy těch vyšetření a radiofarmak.


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů

1 Comment

  1. Předmět, na který mi stačil víkend. Je nutné zde pochopit základy jako nikde jinde. Musíte vědět, co je gamakamera, jak se tvoří gama záření, které pak měříme, jak ho měříme, čím(gamakamerou), jakými přístroji, jaký je rozdíl mezi alfa a beta pozitivním zářením, co je to radiofarmakum a jaká používáme, proč zrovna ta v daných indikacích, jak asi proběhne vyšetření…Není to těžký předmět, ale nástrah pro zabřednutí do okolní omáčky je velmi velmi mnoho, proto dávej pozor kolego mediku, ať se nenachytáš! U zkoušky jsem měl někoho jiného, než pana profesora, na jméno si nevzpomenu a z indexu nevyluštím(a na SIS nemám zaplý PC, v němž mám uložené heslo), každopádně zkouška byla velmi korektní, ačkoliv jsem byl dotazován, z mého pohled na základy. Co je to SPECT? PET? Jaká energie se vyzáří při anihilaci protonu s elektronem a co je na ni zvláštního?
    Neučte se blbosti, které nepochopíte ihned, není to věda, jsme budoucí lékaři, ne vědci zkoumající radioaktivitu. Naučte se, co znamená radioaktivita, v jakých jednotách měříme, co je aktivita, co je dávka…opravdu základy, když to pochopíte, pak ta speciální část je velmi jednoduchá, prostě se naučíte jaké RF a postup vyšetření a jak to přečteme.
    Jinak kvalita stáže byla vynikající, velmi doporučuji na první prolítnutí předmět si pročst prezentace na stránkách ústavu. Některé jsou lepší, některé horší. Vypracované otázky jsou k ničemu, roztrhat a zahodit. Učebnice je velmi kvalitní, doporučuji. Případně wikiskripta taky nejsou k zahození. Nepodcenit, stresovat se poctivě a vše bude ok. Zadarmo ovšem nedají.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*