Mikrobiologie 1

Mikrobiologie

Možná vás v rozvrhu zaskočila nová Mikrobiologie, která není vyučována klasicky každotýdenními praktiky. Tento předmět je vyučován v týdenním bloku, společně s pravidelnými přednáškami, které se už od ostatních předmětů neliší.

Přednášky

Každý týden jsou přednášky, které jsou určitě zajímavé, ale účast na nich nebývá nijak veliká. Možná už jen jejich načasování, ranní čas pro první paralelku a odpolední pro paralelku druhou, tomu trošku napovídá. Zkuste jim dát alespoň šanci, případně si udělat čas alespoň na ty, které jsou vedené paní doktorkou Adámkovou.

Praktika

Praktika jsou v podobě týdenního bloku. Je to jeden týden v letním semestru v průběhu odpoledne. Vždy to mají tři kruhy dohromady, rozprostřené skrz semestr. Někdo dřív, někdo později – je to rozepsané v SISu po rozkliknutí. V letním semestru druháku většinou začínají kruhy 1-3, v zimním semestru třeťáku se to obrátí a začnou kruhy 14-16 (poslední čtyři kruhy se ve třeťáku ruší).

Pondělí – Parazitologie

První den je Parazitologie, kde je většinou jiný vyučující než zbylé dny. Tam vám nejdříve řeknou úvod a pak budete koukat do mikroskopů a určovat různé parazity. Je normální, že se v tom budete ze začátku ztrácet, jen si vzpomeňte na vaši první histologii. Ale vyučující vám rád poradí, nebojte se zeptat. Navíc jsou u mikroskopů papíry s nápovědou.

Rozdají vám i protokol, který máte vyplnit, jen na tenhle den, a na konci ho pak podepíšou. Potom si zkoušíte krevní nátěr, jeho obarveni a následné mikroskopování. Ještě se kouká na poševní biocenózu. První den se končím už kolem páté.

Od úterý dál – Mikrobiologie

Od úterka tam je vyučující na Mikrobiologii, který tam je po zbytek týdne. Dohodne se s vámi, jak tam budete další dny – že začnete dřív než v 14:30, když můžete a případně ať to stihnete celé udělat dřív a skončíte už ve čtvrtek. Nikdy se nekončí v těch 19:30, jak se píše, vždycky maximálně chvíli po páté. Domluví se s vámi, kdy si pak přijdete pro zápočet v červnu. Jsou hodní, není třeba se dopředu nic učit, zkoušení opravdu nehrozí.

Pokud se chcete připravit, tak stačí knížka Praktická cvičení a semináře z lékařské mikrobiologie, případně si vyproste od starších kolegů prezentace, ať máte trochu přehled.

Vždycky vám na začátku s prezentací vysvětlí, co se bude dělat, většinou ne nijak extrémně dobře, aby pak člověk hned věděl, co dělat. Návody ani protokoly žádné nejsou, jako například na chemii, tak zkuste poprosit starší kolegy o prezentaci / vypracovaný protokol, ať se orientujete.

Pak budete jednotlivé dny barvit preparáty, očkovat různé bakterie a tak všelijak. Tím, že je to nové, tak je to docela zajímavé, vyrostou vám docela hezké věci. Příští semestr je to ale rozhodně zábavnější. Protokoly, ani vzor, žádné nejsou, někteří je ani vůbec nechtějí. Hodně záleží na vyučujícím, my jsme je vypracovat museli.

Celkově je to takový rychlo úvod do Mikrobiologie, více to budete řešit až před zkouškou příští rok.


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*