Odysea aneb putování ze sklepení Faustova domu až na Srí Lanku

Když jsem se v roce 2009 stal předsedou Spolku mediků českých a přebíral inventář po svém předchůdci, s překvapením jsem zjistil, že nám mimo jiné patří přes dvě desítky šlapacích šicích strojů uložených ve sklepení Faustova domu. Začal jsem pátrat po jejich původu. …

Když jsem se v roce 2009 stal předsedou Spolku mediků českých a přebíral inventář po svém předchůdci, s překvapením jsem zjistil, že nám mimo jiné patří přes dvě desítky šlapacích šicích strojů uložených ve sklepení Faustova domu. Začal jsem pátrat po jejich původu.

Celý příběh se začíná psát v roce 2002, kdy se v hlavách studentů zrodil projekt Pro Africa 2003. Jeho hlavním organizátorem byl tehdejší předseda Spolku Lukáš Bittner. Cílem bylo dopravit materiální pomoc čtyřem studentským projektům v Africe a Nemocnici Alberta Schweitzera v Lambaréné v Gabonu. Idea projektu vznikla v návaznosti na dnes již téměř zapomenutou výpravu Expedice Lambaréné. 1. ledna 1968 se po dlouhých přípravách vydala skupina studentů s Tatrou 138 ze Staroměstského náměstí do Gabonu. Na jejich úspěšnou cestu navázala o dvacet let později expedice Lambaréné 88.

Projekt Pro Africa 2003 chtěl nasbírat zdravotnický materiál, léky, školní pomůcky, ale i nástroje a šlapací šicí stroje k zařízení řemeslnických dílen pro místní obyvatele. Za pomoci účastníků předchozích výprav sestavili organizátoři itinerář cesty, jež měla mít více než 35 000 km. Nedílnou součástí plánů byla i dokumentace života afrických obyvatel; s výstupem v podobě dokumentárního filmu a série článků. Z důvodu nedostatku financí však studenti ani šicí stroje nakonec do Afriky neputovali. Zůstaly ležet téměř deset let ve sklepě na Karlově náměstí v Praze.

Byla to jedna z těch nocí, kdy nemůžete usnout. Přepínal jsem z jednoho kanálu na druhý. Nikde neběželo nic pořádného. Až na ČT24 v pořadu Před půlnocí byl hostem doc. MUDr. Rastislav Maďar, Phd., předseda International Humanity. Vyprávění o projektech české neziskové organizace v Africe a Asii mě později přivedlo až na jejich web. Jedním z cílů projektu na Srí Lance byla podpora nákupu šicích a pletacích strojů. Mnoho rodin o tyto přišlo během tsunami a ztratilo tak jednu z mála možností obživy.

Kontaktoval jsem docenta Maďara, který naši nabídku šicích strojů přijal. Po zorganizování přepravy se letos po deseti letech podařilo dopravit na Srí Lanku „20“ šicích strojů. Šicí stroje byly rozdány i se základním šicím materiálem v chudé vesnici Welikonda na jihu Srí Lanky u městečka Koggala. Spolek mediků českých by rád touto cestou poděkoval původním dárcům strojů i organizaci International Humanity za jejich dopravu na místo, kde budou sloužit prvotní myšlence jejich sbírky. Tou byla pomoc potřebným.

MUDr. Petr Kohut

Více o projektech International Humanity na www.internationalhumanity.cz

220-pic 219-pic

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*