Nové operační techniky v léčbě vbočeného palce nohy

Zajímají mně chirurgické obory a v posledních letech mně zaujali nové miniinvazivní technicky operací. Téměř všichni tuší, že existují endoskopické operační metody. Příkladem může být laparoskopie, která se již standardně používá k zákrokům v břišní dutině. Jiným, a ne méně známým příkladem, jsou artroskopické zákroky na kloubech. V těchto případech se používají endoskopické nástroje k diagnostice a léčbě poranění kloubů. Lze konstatovat čím menší zásah a poškození tkání pacienta, tím rychlejší rehabilitace, méně komplikací a snad i lepší výsledek zákroku.

Tyto příklady jsou známé, ale v posledních létech se začaly používat i miniinvazivní osteotomie. Osteotomie (protětí kosti) je klasická chirurgická technika, která sklouží k vytvoření nového tvaru kosti a odstranění deformity. K protětí kosti se používají dláta a vibrační pily. Proto operatér musí z otevřeného operačního přístupu poškodit periost, a tím se „zlomenina“ hůře hojí. V případě miniinvazivních výkonů se k protětí používá rotační fréza, která se zavádí do těla pacienta jenom z malého, přibližně 5mm kožního řezu. Operatér sleduje výsledek pomocí rentgenologického přístroje na sále. Tyto techniky snižuju dobu hospitalizace a urychlují rehabilitaci.

Na stážích volitelného předmětu na Ortopedické klinice v 5. ročníku jsem měla možnost vidět právě miniinvazivní techniky, které se používají ke korekci deformit v oblasti nohy.  Nyní lze pomocí pouze fréz operovat tak častou deformitu přednoží jako je hallux valgus. Vbočený palec nohy je velmi rozšířená diagnóza i mezi mladými lidmi. Její prevalence postupně věkem stoupá a dosahuje v průměru 27 %. Miniinvazivních postupů je již více a jedna z nich se nazývá MICA (Minimally Invasive Chevron Akin). Tato miniinvazivní technika protíná první metatars a proximální článek palce nohy, tak aby narovnala nevhodně vbočený palec nohy. Obě osteotomie se zajišťují šrouby.
Obr.: MICA

Je zajímavé pozorovat, že i v prostředí českého zdravotnictví je možné posouvat možnosti léčby. Podmínky tu nejsou ideální. Často se stěžujeme na finanční ohodnocení a na přesčasy. Nejhorší je to u mladých nastupujících lékařů, kteří jsou zneužívaní jako levná pracovní síla. Odpovědí by neměla být lhostejnost a kapitulace. Pokud chceme na pracovních podmínkách něco změnit, musíme na tom aktivně pracovat. Zaváděním moderních operačních technik udržíme české zdravotnictví na světové úrovni a díky tomu můžeme požadovat i zlepšení podmínek.

Pro ty, kteří se zajímají o nové operační techniky a chtějí se dozvědět víc informací, doporučuju tuhle stránku:  http://www.ortopedienohy.cz/mica

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*