Histologie

Histologie

Histologie je takovou pomyslnou branou do Purkyňova ústavu, kterého se minimálně na tři a půl roku nezbavíte. Její postavení v prváku je ve stínu anatomie. Přiznejme si, že anatomie je pro budoucí kliniky důležitější předmět. Osudní chyba je ale podcenit histologii, ze které vás v létě čeká velká zkouška. Je to také předmět, který prokáže, jak jste odolní psychicky vůči studijnímu stresu a veškerým studijním požadavkům. Někdy nesmyslně přehnaným. Na neštěstí se tento ústav netěší velké oblibě a je to i kvůli přístupu některých vyučujících. Ve srovnání s anatomickým ústavem, kde vládne přátelská atmosféra je histologie studenou sprchou. Říka se, že některé paní docentky nemají rádi hezké holky. Hlavně když mají „výrazný make-up, hlubší výstřih a kratší sukni“. A teď nemyslím halloweenovy kostým Harley Quinn, ale podle většiny populace normálně nalíčenou hezky oblečenou holku. Proto se musí psychicky obrnit hlavně holky.

Výuka:

Výuka probíhá formou přednášek a cvičení v Purkyňově ústavu na Albertově. Přednášky tak jako téměř vždycky nejsou povinné, ale doporučuji na ně chodit. Prezentace z přednášek a cvičení jsou k dispozici na stránkách histologického ústavu.

Na cvičeních je nutno udržovat bdělou pozornost dle malignosti vyučujícího. Vyučující mají většinou velmi hezké prezentace obohacené mnohdy i vlastními obrazovými materiály. Na cvičeních se píše po určité časové době v rozmezí 2-3 týdnů test. Zpočátku jsou testy kroužkovací/doplňovací, avšak s postupem času přijde i malování základních struktur a buněk, na které doporučuji si koupit kvalitní pastelky a k tomu minimálně 5 odstínů fialové barvy 🙂 Kromě testů se v průběhu praktik namátkově zkouší preparáty. Proto doporučuji využít možnost půjčování preparátů. Preparáty si také můžete prohlédnout i v programu OlyVia, avšak in natura je to mnohem lepší. Půjčují se výměnou za ISIC.

Zápočet:

Dostanete za přítomnost na hodinách a za splněné testy

Zkouška:

Histologie je ukončená zkouškou v letním semestru. Součástí je test, ústní část a identifikace preparátů. Test není problémový a většina projde napoprvé. Fatální se stává ústní zkouška. Mužská část zkoušejících je méně náročná. Ženská část je přehrocena. Vzhledem k tomu, že v létě musíte udělat dvě objemově náročné zkoušky a i když se poctivo učíte, můžete vyletět, poradila bych Vám jedno. Pokud si vyberete histologii, jako vaši první zkoušku a náhodou vyletíte, napište se na opravní termín za týden, dva. Podíváte se, kde máte mezery, doučíte se to a máte vysokou pravděpodobnost, že to na podruhé zvládnete. Ak si po neúspěšné histologii za dva týdny dáte anatomii, a náhodou to taky nedáte, jste tak trochu v prdeli. Zkouší se 4 týdny v červnu, pak jsou opravné termíny v srpnu a další pak v září. Pokud se vám za celý červen nepodaří uspět, začínají potíže s logistikou druhých, případně třetích termínů. Třetí termín je zvlášť důležitý na anatomii, kde se taky píše test a obvykle mívá o hodně nižší úspěšnost než test histologický. Pokud na anatomii nenapíšete test, nejste připuštěný na ústní část. Na podruhé se Vám může stát totéž a až napotřetí vás připustí k ústné zkoušce. Čili musíte počítat s dostatkem termínu, abyste stihli tři pokusy. Simultánní učení anatomie a histologie v létě, když mají kamarádi volno, taky není výhra. Proto si myslím, že je lepší soustředit se na jeden předmět a pak na druhý. To, co jsem teď popsala je hororový scénář nejhorší možné situace. Nebojte se, většina se do takové situace nedostane, ale je dobrý o tom vědět a být připravený na nejhorší.

Z čeho se učit:

Jako první zdroj bych uvedla samotné přednášky/ prezentace ze cvičení vytvořené příslušnými vyučujícími, najdete je na stránkách ústavu. Tyto přednášky jsem doplňovala Histologií od německé autorky Lullmann-Rauch. Tato učebnice mi ne ve všech směrech vyhovovala, je velice obsáhlá a někdy jsem nevěděla, co je důležité a co ne. Embryologii jsem se učila z nového Langmanna, avšak jeho překlad mi nepřišel úplně čtivý a srozumitelný. Asi bych upřednostňovala starého dobrého Vacka. Další zdroje jsou uvedeny na stránkách ústavu.
Na preparáty krom jiného možno použít naše Preparáty z histologie.

Závěr:

Předmět tak jak je vyučován, a hlavně přístup některých vyučujících je přehrocený. A právě proto se ho musíte zodpovědně učit. Můžu Vám slíbit, že se to ve vyšších ročnících zlepší a na to myslete jako na světlo na konci tunelu (a taky na léto, patry, vodu, volno…na konci je hodně světla).


Materiály k předmětu

Zpět na Přehled studijních předmětů

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*