Novodobé otroctví – odpověď

Ahoj, jsem čerstvě odatestovaný VPL (všeobecný praktický lékař) a mám pár komentářů k tvému článku Novodobé otroctví.

false-legacy-of-slavery
Ano, situace v českém zdravotnictví stojí nepochybně za velký kulový.
Hlavní problémy vidím nejenom v tom, že nejsou prachy na adekvátní zaplacení doktorů, ale i v tom, že je systém předatestačního vzdělávání kolikrát nesmyslně nastaven – stáže se mají platit, ano, dobře tedy, ale ať je potom ona stáž kvalitní a má smysl. Takhle se opravdu člověk dostane kolikrát do situace, že platí buďto za to, že je někde podržtaškou (ano, psaní 3 zadků plánovaných příjmů na chir. ambulanci mě opravdu edulativně nikam neposune) nebo nikoho nezajímá a dostavá se do medických let, kdy všude překážel.

Další problém je ale situace, kdy má stáže zaplaceny v rámci pseudorezidenčního místa v nemocnici – modelová situace třeba na interně, kde je nedostatek lékařů, na stáž mne stejně zamětsnavatel proto nepustí, nebo se to po domluvě mezi primáři prostě “orazítkuje”.

V prvním případě může onen nešťastník opravdu jako neatestovaný zkysnout na oddělení 100 let…a je v začarovaném kruhu.

Proto bych aspoň trochu pochválila RM (residenční místa) např. ve VPL.
Ano, stáváš na dobu 3 let jakýmsi ukrajincem – makáš za minimální mzdu, na druhou stranu máš jasně řečeno, že se tak bude dít přesně ty tři roky, ani o jeden den více.

Vzhledem k dotaci a jejímu časovému omezení je jasně dané, že tě na stáž zaměstnavatel pustit prostě musí. Ono se to pak překousnout dá, když máš jasně stanovenou dobu, po kterou budeš sušit ústa. Domnívám se, že by aspoň za tuto “jistotu” řada doktorů v předatestačním vzdělávání dala hodně.

Pokud bych byla v situaci výše zmíněného nebožáka na interně, asi bych také hleděla na to, co nejdříve zmizet.
Přivydělat se dá taky.. Omezení setrvávat v ČR bylo zrušeno a jsem za to ráda.

Na druhou stranu chápu argument polovyhořelého primáře: “Proč se mám vůbec těm neatesťákům věnovat, když mu pak stejně každej zdrhne za kopečky?”.
Ano, sama nevím, jak by se tato celá situace dala co nejefektivněji řeši t -ale systém RM není úplný nesmysl, na rozdíl od jiných věcí…
Každopádně se drž, přeju hodně štěstí!
Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*