Novodobé otroctví

Ahoj, chtěl bych se s Vámi podělit o své zážitky po nástupu do praxe v České republice.

slavery-chains

Promoval jsem v roce 2011 a tehdy jsem ještě doufal, že se něco změní. Chtěl jsem se původně věnovat imunologii, ale při zjištění obsahu postgraduálního vzdělávání jsem to vzdal.
Nastoupil jsem tehdy na internu, abych tak nějak získal přehled a říkal jsem si, že pak uvidím.

Po nástupu na internu jsem viděl samé nas…. doktory, kteří absolutně neměli čas se někomu věnovat.
Pamatuji se, jak se vedoucí oddělení hádala neustále s primářem a mladší kolegové odnášeli jejich potyčky. V té době mi došlo, že všichni „normální“ jsou už dávno v privátu.

Zjistil jsem také, že můj oblíbený obor imunologie by mi byl umožněn, ale pouze za předpokladu, že po atestaci zůstanu v dané nemocnici 10 let, nebo zaplatím stáže a plat, který by mi byl poskytován po dobu stáže na externích pracovišťích. Dále se v případě získání rezidenčního místa upisujete České republice na 10 let.

Považuji to celé za novodobé otroctví, jak násilím udržet lékaře v České republice.
Bez atestace máte tak 25 000,- Kč hrubého (přibližbe 19 000,- čistého), s kmenem 32 000,- Kč hrubého ( přibližně 24 000,- čistého).
Nemluvě o tom, že Vás používají v rámci koleček na co se jim zrovna hodí.

Kamarádce slibovali, že bude moc dělat diabetologii, ale pak s překvapením zjistila, že se jí v daném místě nikdy věnovat nemůže, protože VZP dalšího diabetologa už nepovolí a tenkrát to všichni, kteří ji to v nemocnici slibovali, věděli.

Pokud se budete chtít věnovat praktickému lékařství, pečlivě vybírejte školitele. Někteří mají několik školenců jak slušný zdroj peněz, opět platí, že v případě získání rezidenčního místa se upisujete České republice na 10 let po atestaci.

Pokud bude pracovat u společnosti zaměstnávající praktické lékaře, připravte se na to, že musíte především splnit administrativu v podobě nesplnitelných počtů prohlídek.
Praktické lékařství je volba, kdy splácíte za ordinaci třeba 2 miliony, záleží na místě.
V odlehlých oblastech jsou obvody levnější, ale tam zase „vymírají“.

Závěrem chci říci, že kdybych tohle všechno věděl, utekl bych do zahraničí ihned po škole a do naše bordelu bych ani nenastoupil.

2 Comments

 1. Naštěstí už neplatí, že by se člověk upisoval k tomu, že musí zůstat v ČR. To se podařilo zrušit v novele zákona předložené ministrem Hegerem za základě lobbingu mladých lékařů. Ale kvalifikační dohody se zaměstnavatelem jsou naopak běžnou realitou, to je pravda.

 2. Ahoj, jsem čerstvě odatestovaný VPL a mám pár komentářů k tvému článku.
  Ano, situace v českém zdravotnictví stojí nepochybně za velký kulový. Hlavní problémy vidím nejenom v tom, že nejsou prachy na adekvátní zaplacení doktorů, ale i v tom, že je systém předatestačního vzdělávání kolikrát nesmyslně nastaven- stáže se mají platit, ano, dobře tedy, ale ať je potom ona stáž kvalitní a má smysl. Takhle se opravdu člověk dostane kolikrát do situace, že platí buďto za to, že je někde podržtaškou (ano, psaní 3 zadků plánovaných příjmů na chir. ambulanci mě opravdu edulativně nikam neposune) nebo nikoho nezajímá a dostavá se do medických let, kdy všude překážel.
  Další problém je ale situace, kdy má stáže zaplaceny v rámci pseudorezidenčního místa v nemocnici-modelová situace třeba na interně, kde je nedostatek lékařů, na stáž mě stejně zamětnavatel proto nepustí nebo se to po domluvě mezi primáři prostě „orazítkuje“.
  V prvním případě může onen nešťastník opravdu jako neatestovaný zkysnout na oddělení 100 let..a je v začarovaném kruhu.
  Proto bych aspoň trochu pochválila RM např. ve VPL. Ano, stáváš na dobu 3 let jakýmsi ukrajincem-makáš za minimální mzdu, na druhou stranu máš jasně řečeno, že se tak bude dít přesně ty tři roky, ani o jeden den více.
  Vzhledem k dotaci a jejímu časovému omezení je jasně dané, že tě na stáž zaměstnavatel pustit prostě musí. Ono se překousnout pak dá, když máš jasně stanovenou dobu, po kterou budeš sušit ústa. Domnívám se, že by aspoň za tuto „jistotu“ řada doktorů v předatestačním vzdělávání dala hodně.
  Pokud bych byla v situaci výše zmíněného nebožáka na interně, asi bych také hleděla na to, co nejdříve zmizet.
  Přivydělat se dá taky.. Omezení setrvávat v ČR bylo zrušeno a jsem za to ráda.
  Na druhou stranu chápu argument polovyhořelého primáře: „Proč se mám vůbec těm neatesťákům věnovat, když mu pak stejně každej zdrhne za kopečky?“.
  Ano, sama nevím, jak by se tato celá situace dala co nejefektivněji řešit-ale systém RM není úplný nesmysl, na rozdíl od jiných věcí…
  Každopádně se drž, přeju hodně štěstí!

1 Trackback / Pingback

 1. Novodobé otroctví – odpověď | LF1.CZ

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*