Varování pro absolventy

Kolegové,
možná ,ovlivněni např. vyprávěním lorda Zemana, uvažujete o tom, že by byl dobrý start kariéry na okrese.
Dovolím si vás před tímto krokem, zejména v případě malých oborů, varovat.
Personální devastace nemocnic – a to i těch, které mají akreditaci – dosáhla takového stupně, že si velmi snadno naběhnete a nastoupíte na oddělení, které je zuby nehty funkční klinicky a tak již není prostor pro další vzdělávání. A vězte, že i když se něco naučíte teoreticky, někdy to prostě nestačí. Konkrétně v bodech si dovolím nastínit, co se „povedlo“ mně:

 • Chtěl jsem dělat soudní lékařství, narazil jsem na stop stavy všude. Zkusil jsem jako náhradní obor neurologii, ale to nebylo ono
 • V Jablonci nad Nisou hledali patologa, jak lákadlo měli ordinariát soudního lékařství. Sice bych byl patolog, ale oficiálním lákadlem byly zdravotní pitvy proplácené od kusu nad rámec platu. Tedy změnil jsem obor a odstěhoval jsem se do Sudet
 • Realitou byla personální devastace a jeden vyhořelý primář. Další patologové, kteří by zde měli být podle vyhlášky i podle přisnějších standardů akreditace, jsou jen mrtvé duše. Soudní lékař dal výpověď a nahrazovali jej soudňaři dojíždějící z FNKV,
 • Zdravotní pitvy na mě nezbyly. Později jsem z náznaků kolegů z Vinohrad naznal, že mě primář líčí jako naprosto neschopného – nejspíš aby snad neměli potřebu mě přetáhnout na své pracoviště. Ale to už je jedno, OSL v Jablonci bylo zrušeno, zůstala jen hořkost,
 • Podmínkou absolvování kmene jsou gynekologické cytologie (imho absurdní, ale befel je befel). To nedělají ani větší nemocnice, takže mi primář sliboval, že domluví stáž 4-6 týdnů ve FN Hradec Králové. Dokonalá slibotechna, takže už jsem mohl mít rok kmen, jen se nějak nemohl do toho Hradce dovolat. A když se dovolal, tak si zrovna nevzpomněl. Nakonec přišel s „nordickou lstí“: Půjčí si sklíčka a já si gyncyto načtu v Jablonci. Ano, půjčil, ale obtěžoval se až na konci března (kmen je první týden v květnu). Dostal jsem jen sklíčka s poznačenou diagnózou a komentářem, že stejně pořád čtu něco v angličtině, tak ať se to naučím. Jako v německé armádě, podle příručky. A abych na to měl klid, tak si bere na konci měsíce týden dovolenou. Což fakticky znamená, že jsem v loji. A vlastně už bylo pozdě i na to, abych si bouchl do stolu, protože třetí nebo snad dokonce čtvrtý termín kmene jsem už kvůli tomu **** promeškat nechtěl.
 • Další vzdělávání (pitvy, příkrajovna,…) vypadá úplně stejně, jen to jde podle příručky lépe.Mimo jiné i tím, že mám spoustu prostoru na pokusy a omyly.
 • Vrcholem tragikomedie je to, že si primář vymohl pořízení příkuku (parazitní okulár mikroskopu, pro výuku), který nakonec používá zejména k tomu, aby občas ukázal vrchní laborantce, jestli jsou preparáty nabarvené dobře nebo špatně.
 • Na patologiích nejsou přesčasy, ale ve svrabu jsou jiné chuťovky. Není prostor si vybírat dovolené. Pro mě, pochopitelně. Prostě proto, že v okamžiku výběru více než jednoho dne se primář hroutí, jak moc bude zrovna v ten čas práce. Takže ve výsledu mám už vybranou víc než polovinu dovolené – té loňské.

Nejhorší je, že když se vám povede šlápnout do takového průseru, velmi rychle si uvědomíte, že když odejdete, pracoviště se hroutí. Když je ještě k tomu primář vyhořelá troska se sklony manipulovat cestou pasivní agresivity a emocionálního vydírání, je výpověď velmi nepříjemná záležitost. A to jsem celkem od rány. Ještě taková drobnost: Takové prostředí je intelektuálně naprosto zničující, zejména pokud máte rodinu a přátele na druhém konci republiky. Takže si skutečně rozmyslete, na jaké pracoviště se budete hlásit. Sebevědomý předpoklad „já se s tím poperu“ je sice skvělý, ale může se dost ošklivě nevyplatit. I když dám výpověď, bude to znamenat rok a půl promarněného života, o rok a půl posunutá atestace. A to jen ta předpokladu, že projdu gyncyto testem u kmene, což se mi zdá krajně nepravděpodobné.
24 Comments

 1. Jo a takhle to potom končívá… Pokud nevadí odstěhování se od přátel, tak je to lepší než Jablonec…

 2. Nebreč kluku a vem svůj osud pevně do rukou! Rok a půl jen naprosto nic a když to správně navlíkneš, bude vše špatné brzy zapomenuto.

  Zkus si třeba napsat Bewerbung a Lebenslauf a udělej Jablonci nad Nisou Tschüüüs!!!

  • To byste tomu dala si tam dr. Šrámka přetahovat! Formol alias A.C. Dupin alias MUDr. Jaromír Šrámek z Uhelné Příbrami je známá postavička internetových diskuzí, označovaný jako hulvát, psychopat, zajíček a ho*ado. Podle časových údajů tráví na internetu většinu pracovní doby, většinou urážkami těch, kteří mají jiný názor. Na Masarykově univerzitě si oddechli, když odešel do Jablonce. Dovoluji si oponovat panu primáři Čekanovi, který doporučil Šrámkovi změnit psychiatra a medikaci: psychopat je nevyléčitelný, změna medikace nepomůže.

 3. Pane doktore, nevím, jestli jste schopný pochopit, že by bylo dobré začít se chovat kolegiálně, a že diskusní fóra nečtou jen studenti, ale i pedagogové.
  Kdybyste příspěvek napsal anonymně (např. malé oddělení v Sudetech), měl bych pochopení já, ale tohle opravdu „nedávám“..:(
  Když sekundář veřejně pomlouvá svého nadřízeného, je něco špatně..
  Váš primář je člověk, který se obětoval oboru..zaslouží si minimálně respekt..jestli chcete odejít z Jablonce, tak po tom, co jste napsal, přichází v úvahu pouze zahraničí..v ČR Vás po tomto příspěvku nikdo nevezme..
  Většina z nás si (bohužel) pamatuje, že kvůli Vám bylo zrušeno diskusní fórum na stránkách Společnosti patologů
  ..doporučuji změnit psychiatra a medikaci..
  s pozdravem
  prim. MUDr. Martin Čegan
  oddělení patologie
  Ústí nad Labem

  • Pane primáři,

   nevím, proč by se pedagogové neměli dozvědět, že některá konkrétní oddělení na periferii jsou v rozkladu po personální i lidské stránce, takže nastoupivší absolvent se ocitá ve velmi nepříjemném postavení. Hypotetický příklad toho, že zametání problémů pod koberec je cesta to pekel. Doporučuji se třeba podívat na sumární výsledky SEKK a zamyslet se nad nimi. Skutečně je kolegiální mlčet, že existuje několik pracovišť, kde je třeba imunohistochemie věštěním z koule? Je skutečně kolegiální takové oddělení krýt? Takové oddělení produkuje příliš často chybné výsledky, na základě kterých dochází k poškozování nemocných chybnou volnou terapie. Taková „kolegialita“ může vyprodukovat pouze několik zbytečných hrobů a „kolegiálně krytého“ kolegu může dostat do křížku se zákonem. Máte vskutku podivuhodné představy o kolegialitě.

   Dále je tu ještě jeden podstatný detail. Oddělení by bylo tak jako tak jednoznačně identifikovatelné, takže vaše výtky o „nedostatečné anonymizaci“ jsou chybné i v případě, že bych přijal vaše pojetí kolegiality. Protože svět je malý, tak vím, že z podobných důvodů uprchli z Jablonce i moji předchůdci. Já pokládám za nedostatek kolegiality naopak to, že si své špatné zkušenosti nechali pro sebe. Oddělení, které je personálně ryzí potěmkinova vesnice (s akreditací NASKL) a které je je vedeno lidsky zcela nezpůsobilým člověkem, nemá nárok na existenci. Jakýkoliv absolvent, který je lapen na plané sliby, je v pasti a varování si zaslouží. Vy ovšem hezky demonstrujete, proč jim nic nelze zazlívat – mstiví nabobové představují skutečné a nikoliv pouze hypotetické riziko.

   K tomu pánovi, který si podle vás zaslouží respekt si dovoluji podotknout, že je je především manipulátor, sobec, citový vyděrač a lhář. Jeho „respektuhodnost“ ilustuje jedna věc, kterou jsem zmínil jen okrajově, totiž dovolené. Zhruba čtvrtinu dovolené jsem si fakticky nevybral, protože by primář „umřel přepracováním“, místo toho jsem prostě podle kalendáře nebyl v práci, i když jsem byl. Další nejméně třetinu dovolené jsem si „vybral“ tím způsobem, že to byl prakticky vzato jen půlden volna, vykázaný byl ovšem jako celý den. Zbytek byl vesměs po jednotlivých dnech. Za tři roky jsem si mohl vybrat jen jeden týden souvislé dovolené. Jako vrchol „respektuhodnosti“ toho pána si v souvislosti s dovolenými dovoluji uvést to, že když mi zemřela babička, dostal jsem dovolenou na její pohřeb až po hodně dlouhém váhání, protože měl ten „respektuhodný“ člověk zrovna začátek rybářské sezóny. A do toho všeho jsem byl dotlačen v zásadě citovým vydíráním jednak cestou fňukání primáře o tom, jak je chudáček unavený a jaké má zdravotní problémy, a jednak opakovaným poukazováním na to, že kdybych odešel, tak oddělení končí. Naopak si myslím, že jsem projevil až přílišné množství trpělivosti či spíše nezdravého soucitu s člověkem, který toho mistrně zneužívá. Jestli vám takový člověk přijde hodný respektu, tak ho buď doopravdy neznáte, nebo jste vlastníkem podobně zmrzačeného charakteru jako on.

   A jen tak mimochodem, vaše tvrzení o zrušení fóra na stránkách SČP je přinejmenším nepřesné. Tím nechci tvrdit, že vyloženě lžete s úmyslem plivnout jedovatou slinu, jen si třeba nepamatujete přesně, o co tenkrát šlo. Takže si vám dovolím osvěžit paměť. Jednalo se o diskuzi o tom, co by se mělo učit a zkoušet na patologii. Když komusi ze zúčastněných zastánců „patologické anatomie“ před „obecnou/molekulární patologií“ (tj. zastánci teze, že patologie měla kopírovat klinický koncept oboru patologická anatomie a nikoliv faktické potřeby studentů medicíny) došly argumenty, což pochopitelně nastalo prakticky ihned, došlo na klasický chybný argument všech zasloužilých bez zásluh: „Oni jsou ale špičkoví profesoři, zatímco ty jsi nula medik“. Kontroval jsem analýzou publikací některých těch „špičkových profesorů“. Trochu i k mému překvapení se ukázalo, že císař má sotva ponožky. Takže to byla jen a pouze uražená ješitnost některých čelných představitelů SČP, která velela zrušit fórum. Zde si dovolím dát k lepšímu jednu veselou historku, která ilustruje zvrácenost vašeho světa: Z toho, co jsem psal, byl natolik zřetelný „špatný“ vliv názorů prof. Elledera, že když jsem se s odstupem několika let setkal s jedním z jeho lidí, dozvěděl jsem se, že z mých „závadných“ příspěvků byl podezřívám lidmi jako vy právě on. Nechtěl to blíže rozvádět, ale z náznaků jsem se dovtípil, že mu jakýsi uvědomělý „kolega“ způsobil pro tento omyl dost nepříjemností.

   Můžu vás ale uklidnit. Jablonec nad Nisou mě zbavil jakýchkoliv sympatií k patologii, s oborem končím. Zbavil mě i jakýchkoliv sympatií k oddělením, které fungují jen díky mrtvým duším. Takže i pokud bych zůstal v ČR, bude to pouze na v zásadě normálně fungujícím oddělení. Tam nebudu „nebezpečný“ ani podle vašich pokřivených měřítek. A vlastně jsem rád za takový „filtr“, pod člověkem jako je dr. Srna nebo jako jste vy bych rozhodně pracovat nechtěl. Takže ani vaše vyhrožování mě nijak neděsí, naopak.

   Rád bych vás ale o jednu věc požádal: Vůbe nepochybuji o tom, že máte chuť pěkně za tepla žalovat. Klidně si to udělejte, ale vyčkejte s tím až do pondělí. Po zvážení všech okolností chci dopřát primáři poslední víkend, kdy bude mít pocit, že má stále svého nevolníka. Výpověď podám až v pondělí – a na rozdíl od některých svých předchůdců o tom informuji nejprve primáře a až pak personální oddělní. Takže jestli doufáte, že mně nějak ublížíte donašečstvím, budete hrubě zklamán. Pokud jste si už zaudával, tak jste dokázal jen to, že jste jabloneckého primáře připravil o poslední klidný víkend, o spokojené zahájení pstruhové sezóny.

   MUDr. Jaromír Šrámek

 4. A mohu se, s dovolením, zeptat, v čem ta kolegialita měla spočítat? Držet ústa a sklopit hlavu a vydržet co se dá? Myslím si, že z kolegovy strany je jasně cítit veliká frustrace… Pana primáře a jeho kvality (minimálně profesní, nikoliv však lidské) nikdo nechce zpochybňovat, to si myslím, že z textu vyplývá. Samozřejmě je nutná lepší komunikace (která by třeba vedla k tomu, že by článek ani nevznikl), otázkou je však i přístupnost druhé strany. Ovšem je vtipné i to, že člověk postgraduálně získává opět jen teoretické znalosti, ze kterých musí být náležitě přezkoušen v rámci kmenu. Že však dotyčný nic moc prakticky nezhodnotí, už nikoho moc netrápí… Buď přezkoušení udělá, nebo ne. Přeji kolegovi, aby se mu zadařilo v profesní dráze lépe, než doteď. Doufejme, že bude mít štěstí v otevřeném přístupu, vše je jen o lidech…

 5. Pohled z druhé strany:
  – MUDr. Šrámek pracoval v naší nemocnici 3 roky. Za celou dobu od něj ani jednou nezaznělo, že mu něco vadí, nebo že je s něčím nespokojen.
  – Jeho vzdělávání i erudice postupovaly pomalu. Nenaplnil podmínky k získání kmene. Důvodem nebyl přístup primáře, ale jeho vlastní schopnosti a nasazení.
  – Primář MUDr. Srna je zkušeným a dlouholetým patologem, soudním znalcem. S jeho prací jsou kliničtí lékaři naší nemocnice již mnoho let velmi spokojeni. Napadat jeho odborné kvality je ze strany MUDr. Šrámka, jako začátečníka v oboru, neuvěřitelná drzost.
  – Osobní útoky na svého vlastního primáře jsou nehorázné, zvláště ve světle výše uvedeného

  • Hm, pane rediteli, kdyz vase malickost si tak vymysli, az to neni hezke, sam si vzpominam na podminky me atestace a predatestacni pripravy, na zarezy ze strany vedeni , na vyrizovani vseho osobne, bez ucasti primare ortopedie, na absolutni nezajem reditele cokoliv resit, krome stiznosti pacientu, ktere se zasadne neprosetrovali, jen se dalo zapravdu stezovateli… Ja bych radeji mlcel a soupal nohama

 6. Dobrý den, pane řediteli,

  zajímalo by mě:
  K bodu 1) Jakou máte představu o tom, jak by měl zaměstnanec svou nespokojenost řešit. Je přeci smysluplným pravidlem, že se veškeré připomínky podávají přímému nadřízenému. Pokud ten usoudí, že není důvod jít za ředitelem, pak se rozhoduje o všech záležitostech přímo na oddělení. Pan primář měl výtky k doktorovi? Bylo by od doktora správné obcházet primáře a jít za vámi? Vaše nemocnice nemá zajištěn systém řádného vybírání dovolených v půlročních či ročních intervalech, aby jste měl kontrolu?
  K bodu 2) V zájmu každého oddělení/nemocnice je přeci rychlá samostatnost jednotlivých pracovníků, což pro lékaře znamená co nejdříve udělat atestaci. Nevadilo vám, že doktor nemá stále kmen? Znal jste jeho schopnosti z papíru, referencí pana primáře nebo mluvíte z osobní zkušenosti? Co vás vedlo k tomu držet na oddělení lékaře, jemuž se odkládá kmen a tedy se zvyšuje riziko, že nestihne atestaci?
  K bodu 3) Na mě obsah článku nepůsobí tak, že by se dotýkal znevažování odborných kvalit pana primáře. Jistě má bohaté, dlouholeté zkušenosti a je profesionálem v oboru. Spíš jsem kritiku vnímala k jeho funkci a kolegialitě. Na druhou stranu v každém oboru a patologii nevyjímaje je jistě stále co zlepšovat, což by mělo být myšleno jen v dobrém. Pakliže je personální krize, akreditační problém, dochází k chybám v rámci kontrol, tak se jedná pouze o smysluplné připomínky, na které je z dlouhodobého hlediska nutné zareagovat, nikoliv je přehlížet.
  K bodu 4) Některý člověk zaútočí jednou za život, protože přeteče pohár trpělivosti, který je založen na soucítění s oddělením, ctí a pracovitostí.

  Děkuji za vyjádření

  • Vážená slečno Lenko,

   1. Svou nespokojenost by měl zaměstnanec sdělit buď svému nadřízenému (primáři kdykoliv či při hodnotícím pohovoru), nebo řediteli, a to osobně, mailem, písemně – nic takového se nikdy nestalo.
   2. Že pan doktor v získávání erudice a vzdělání postupuje pomalu nám samozřejmě nevyhovovalo. Schopnosti pana doktora jsem znal z referencí jeho primáře – probíhají 2x ročně. Kmen se panu doktorovi neodkládal, pan doktor pouze neplnil nutné kroky, přitom podmínky měl velmi dobré. Atestace se nedá nestihnout – pouze musíte absolvovat nutná školení v rámci kolečka, zkoušku atd. Někomu to trvá minimální vyhláškou stanovenou dobu, někomu 2x déle, někdo ji nezíská nikdy.
   3. Máte pravdu, že odborné kvality primáře nenapadá pan doktor zde, napadá je jinde na webu, a to velmi nevybíravým způsobem.
   4. Podle mých poznatků nemůže být u MUDr. Šrámka řeči o soucítění s pracovištěm, cti a pracovitosti. V jeho případě bych spíše hovořil o ambicích neodpovídajících schopnostem, nevděčnosti a mindrácích kompenzovaných dlouhými texty na síti.

 7. Nikde nenapadám odborné kvality dr. Srny, „pouze“ jeho kvality lidské a managerské. V ostatním jistě můžete mít pravdu, prakticky každý člověk, pokud náhodou není v depresi nebo pokud není vlastník mikromanického bludu, je při hodnocení vlastních schopností prakticky vždy optimistický. Jen se obávám, že 37 měsíců na oddělení bez možnosti absolvovat kolečka na základních klinických oborech (ARO, interna, chirurgie) je něco, co by naznačovalo trochu jiný příběh…

 8. 37 mesicu a Vy jste si to nechal libit? A ted hajite sam sebe nejakym emocionalnim vydiranim ze strany primare? Takovy nesmysl… Mylne predpokladate, ze za Vase vzdelani je odpovedny primar. Neni to tak, jste to Vy sam. Je to Vase vzdelani. Ke kmenu muzete nejdrive po 2 letech, jak ja to vidim, ten stav Vam asi nejak zasadne nevadil, kdyz jste s tim 37 mesicu doopravdy nic nedelal.

  Primar Vam sliboval, ze domluvi staz, nestalo se. A co jste s tim teda udelal? Nic. Vy si snad neumite domluvit staz? Neumite napsat prof. Ryskovi nebo prof. Duskove, kontaktovat pravni a ekonomicke oddeleni ve vlastni nemocnici a zaridit si staz? Pak to neco naznacuje o Vasich schopnostech spolu s faktem, ze jste 37 mesicu nic nepodniknul, aby jste docilil pokroku.
  4-6 týdnů na cytologickou stáž… To si jako opravdu myslíte, že si za měsíc a půl screeningove prohlednete 2000 gynekologických cytologii za predpokladu, ze jste v programu 2011? Pane doktore, to zvladne zkusena screenerka a ma co delat. Spousta lidi zadnou staz nema, proste si vezmou ucebnici (napr. Kobilkove Gynekologickou cytodiagnostiku), sami dojizdi na nektery ustav nebo do soukromych laboratori a uci se to za pochodu. Neni to zas tak slozite, aby jste se to nenaucil i sam, ale to by jste to musel nejdrive vubec doopravdy chtit, pravda?
  A ze jste se nedostal na povinne klinicke staze… Znovu – kdo je odpovedny za Vase vzdelavani? Pouze Vy. Kdyz me tam nechteji pustit, tak se seberu a pujdu jinam.

  Jak to vidim ja, 37 mesicu jste se doopravdy nesnazil, pouze se nam pokousite tvrdit opak a udelat ze sebe obet. Nevim jake k tomu mate duvody, ale pokud jste mel takovy pristup k praci jako ke svemu vzdelavani, pak muzete byt pouze rad, ze si Vas Vas primar na oddeleni nechal celou tu dobu.

  Pro Lenku:

  Mila Lenko, nemocnice neni skolka, aby na Vas nekdo dohlizel jestli si odkladate kmen nebo ne. Je to Vase vec, pokud jste se smluvne nezavazala, ze v roce tom a tom budete mit kmen a v roce tom a tom atestaci. Malemu oddeleni muze stacit druhy lekar na pitvy a prikrajovnu, proto nemusi mit primar ani reditel duvod nutit Vas do vzdelavani.
  Nevim jak jste to myslela s tim, ze nestihne atestaci, na to totiz neni zadny deadline, jdete tam, kdyz si myslite, ze jste pripravena a mate vse splneno. Treba materstvi Vam muze odlozit atestaci klidne o 10 let, to neni zadna tragedie. Nektere maminy si ji nikdy nedodelaji, tak to je.
  Co se tyce znevazovani odbornych kvalit sveho primare, s dovolenim prima citace: “Další vzdělávání (pitvy, příkrajovna,…) vypadá úplně stejně, jen to jde podle příručky lépe.Mimo jiné i tím, že mám spoustu prostoru na pokusy a omyly.“ Pan doktor tady navic priznava, ze vedome dela omyly! To je nepripustne. Kdyz neco neumim, nemam se koho zeptat a nemam to kde nacist, tak to proste nebudu delat, protoze k tomu nejsem zpusobily a hrozi, ze svoji neznalosti poskodim pacienta. Co se necha ve formolu, to do druheho dne urcite neshnije…

  • K tomu si dovolím jen několik poznámek:
   1. Pokud je „vážný problém“ už pouhá nepřítomnost na pracovišti, tak se cokoliv domlouvá špatně i samostatně.
   2. Pokud dospělý člověk na vedoucí pozici něco slíbí, předpokládám, že slib dodrží. Říká se tomu elementární slušnost. Ano, bylo mi krajně nepříjemné připomínat primářovi, že něco slíbil a stále nic, protože taková připomínka v sobě obsahuje implicitní obvinění z lajdáctví a/nebo neschopnosti.
   3. 4-7 týdnů jsem nemyslel já, to si myslel primář. Realizace byla nakonec taková, že nakonec skutečně opatřil sadu výukových preparátů v předepsaném počtu. Měsíc před kmenem. Preparátům jsem se měl věnovat při plném chodu oddělení, navíc jeden týden si naplánoval dovolenou, takže bych převzal jako bonus část jeho administrativy. To byla poslední kapka, po které jsem prostě přestal jeho chování sám před sebou omlouvat a naopak jsem si vybavil všechny jeho nesplněné sliby a fabulace (kterými zřejmě zásobuje i ředitele) – a výsledek viz výše. Ano, měl jsem dát výpověď již dávno. Za to, že jsem nedal výpověď již po roce, kdy jsem mohl bezpečně poznat, kam jsem se dostal, jsem naprosto zodpovědný jen já. Ale jen za to.
   4. Pokud je předepsáno 2000 cytologií, ačkoliv je to problém, zdá se mi zvrácené, jak mě vlastně obviňujete z neschopnosti, protože jsem nepodváděl, i když je to „obvyklé“. Povinnost, která je zavedena jen aby byla nějak obejita, je dosti hloupá, nemyslíte?
   5. Laskavě nelžete. Tvrzení, že dělám vědomé omyly, je vaše smyšlenka. Výrok, na který odkazujete, je pouze konstatování, že jde o činnosti, kde se mohou stát chyby a omyly a je dost prostoru se z nich poučit. Další vaše smyšlenka je i to, že tímto znevažuji odborné kvality primáře – pouze konstatuji, že po základní demonstraci jsem byl ponechán zcela bez dozoru a když jsem si nebyl jistý, byla reakce primáře taková, jak ho s tím strašně neobtěžuji.

 9. Jako vcelku nezúčastněného pozorovatele by mne vlastně zajímala jen jediná věc. Skutečně oddělení patologie v nemocnici Jablonec nad Nisou využívá (či využívalo) tzv. „mrtvé duše“ k tomu, aby splńovalo vyhlášky a akreditační standardy? Řekl bych, že je to na celé věci možná to nejdůležitější.

 10. Pane doktore,

  dle toho, co popisujete je myslím všem diskuze zúčastněným jasné, že vůbec netušíte, co v životě vlastně chcete. Pokud si svou slabost potřebujete kompenzovat nesolidárním a kverulantským kopáním do kolegů (komunikace těchto věcí na tomto fóru v podstatě nemá ani jiný smysl; nevidím zde žádnou pozitivní hodnotu, jen ublížené ego), je to smutné a svědčí to o vašich osobnostních kvalitách.
  Z mého pohledu jste se (v souladu s názorem Marie) o svůj profesní rozvoj nezasloužil dostatečně a následně se snažíte svést vinu na druhé. Nic jiného si nezasloužíte.

  S pozdravem a přáním hezkého dne
  Jiří Soukup

  • Pane doktore,
   předem oceňuji to, že jste se alespoň dokázal podepsat, čímž jste se stal lepším než řada jiných.

   Pozitivní hodnota je jediná: Varování pro absolventy, vyhýbejte se pracovištím s akreditací I. typu, pokud nemáte velmi dobré zprávy o tom, že jde o pracoviště fungující. Sám fakt akreditace – a to nejen ministerské ale i přes akreditační agenturu – totiž vůbec nezaručuje deklarovanou personální situaci.

   A to se dostáváme k údajné nesolidárnosti. Naprosto nechápu, proč bych měl být solidární s někým, kdo můj nadbytek solidarity zneužíval. Prostá reciprocita. A naopak nechápu, proč bych neměl být solidární s čerstvými a budoucími absolventy a nevarovat je před jedním z možných rizik. Vemkonecem ve většině oborů – a v patologii zejména – absolventi rozhodně nejsou ti, kdo by tahali za kratší konec provazu. A čím víc absolventů si to uvědomí, tím lépe.

   Když už jsme u těch osobních kvalit, tak naopak o vás mnohé napovídá to, že máte pocit, že když není lékař v přípravě k atestaci uvolněn k absolvování stáží a když prostě předpokládá, že primář je schopen dostát svému slovu, dost se nesnaží. Jistě, dala by se vést polemika o smysluplnosti náplně atestační přípravy, ale to už je podstatně jiný příběh. Pokud zaujímáte takový postoj, jaký vlastně označujete za správný a žádoucí, jsem vážně rád, že už nemám s českým zdravotnictvím nic společného. Abych vás parafrázoval: Klidně se mezi sebou sežerte, nic jiného si nezasloužíte.

   S přáním hezkého dne,
   Jaromír Šrámek

 11. Nejsem z CR, neziji v CR,ale pracovala jsem kdysi v Praze na Albertove, Studnickova 4, za primariatu dr. Jiri Sobotka. V te dobe ja studovala, uz je to mnoho let, zacatek 90. Z ceskych soudnich lekaru znam dr. Hladika, dr. Radovana Havla, dr. Pilina,ale mohu rici jen same chvaly. Jsou vyborni odbornici,a s ceskymi soudnimi lekari, patology mam vyborne zkusenosti. Podle mne pane dr. Sramku, co pisete je NEUVERITELNA DRZOST, SPROSTOTA, NEKOLEGIALNI. Divim se ze Vas pan primar nedal vypoved. TOTO SE NEDELA. Vy, pardon za uprimnost, nemate ani predpoklady, ani schopnosti na praci soudniho lekare. Cetla jsem od Vas „rady“ pacientum, co tak rad avate po netu,a i v tech forech kam pisete,a mohu rici jen JAK JSTE MOHL DOSTAT DIPLOM“?? Ve Finsku ci USA by jste nemel sanci. A Vy s svymi neznalosti kritisujete Vaseho primare?? A ze je unaveny?? Mel by jste jako lekar vedet, ze jak clovek starne, tak nastavaji zdravotni potize, unava..Ale Vy jste asi nikdy nepracoval, tak to neznate,a jste mlady. Az budete delat patologa, ci soudniho, pochopite jak ta prace je narocna..Ale myslim ze se tak nestane. Jka rikam, chybi Vam znalosti schopnosti, povaha a HLAVNE POKORA!! TATO POSICE NENI POVOLANI,ALE POSLANI, KTERE CLOVEK MUSI VYKONAVAT S POKOROU! Vy nemate uctu ani k zivym, ani k zesnulym. Nechapete ani zivot ani smrt. To, co jste psal na foru lekarske fakulty o soudnim lekarstvi bylo na urovni debaty materske skoly.. (zapach, zesnuly v pokrocilych stadiich rozkladu). A to s velkou neuctou k profesi,a k tem zesnulym. Vy snad vite jak skoncite, ze jste verejne zesmesnoval ty zemrele lidi?? urazel??se studenty si vypravel…Vy musite pchopit ze toto je citlive tema,a v teto profesi je dana MLCENLIVOST. To, co v praci vidite, neni vhodne psat pro sirokou verejnost apro pobaveni studentu. NEB TO ZABAVA NENI. Myslite ze Ti zesnuli to nezpozoruji?? To, co vidite je telo, Duse je jinde,ale ten zivot po tomto zivote existuje. Vy k te profesi vztah nemate. Nemate uctu k zivotu ani ke smrti. Vzdelavani je Vase starost, NE PRIMARE. Urad primare neni o tom aby vedl DOSPELE LEKARE ZA RUKY JAKO MALE DECKO. Nemocnice, tim spise soudni lekarstvi NENI MATERSKA SKOLA. Jetsli mate zajem, mohu Vam nabidnout materialy i videa, ano graficka od The Body Farm z Knoxville,a jakym zpusobem pribiha vyzkum ,a jak personal pracuje se zesnulymi.. S DUSTOJNOSTI,A POKOROU. Stupen rozkladu, vzhled tela mrtveho neopravnuje lekare k hanebnym poznamkam na studentskych diskusich. Z The Body farm by jste dostal vypoved IHNED, jak by se zjistilo ze pisete tak..noo, laicky,a drsne.. Pamatuji..Psal jste tak asi roku 2011,a ja vedela ze z Vas soudni lekar nemuze byt. Nemocnice neni materska skola, soudni lekarstvi-pitevna neni holt cukrarna ci prodejna DIOR. Jestli touzite po vonave profesi v teple, a videt same krasne veci- vyberte si jine povolani. Jinak, musim se zastat Vaseho Primare. Je to velmi ohavne takto mluvit o svem nadrizenem verejne.

 12. Cetla jsem kdo to je, FORMOL. A mohu rici ze to je takova sila, ze o nen slozil basen.

  FORMOL.

  Formol je znamy skeptik
  on vsemu rozumi,
  vsak vycistiti septik
  pan vedec neumi,
  co v ucebnicich neni
  tomu on neveri,
  snad formalin popiji
  doma po veceri.

  On kopiruje vsecko
  z mnoha ucebnic
  pak breci jako decko
  kdyz nepochopi nic.

  Studoval medicinu
  vsak nema uspechu
  na jine hazi vinu
  nadava ve spechu.

  Formol je stale student
  bez atestace,
  a jiz ve ctyriceti
  to neni legrace.

  Vypadavaj vlasy
  a ztraci potenci
  na kmnen nema sanci
  s lehkou demenci.

  Na primare pak svadi
  vlastni neschopnost,
  a patologum radi
  pry znalosti ma dost.

  Jak muze tento Formol
  vubec lekarem byt,
  kdyz znalosti mu chybi
  a k tomu nema cit.

  On duchovne je prazdny
  jako mrtvola
  myslenky nema zadny
  ken sopti dokola.

  Kdyby na to soudni
  prece prijat byl,
  vylouceno neni
  ze by jim tam blil,
  v lete utopenec
  v radnem rozkladu
  jiste Formolovi
  by zvedl naladu.

  Na soudnim by ho meli
  zprvu za skota
  pak by udelali
  z neho maskota.

  On reklamu by delal
  a dostaval by plat
  pak take atestaci
  mohl by uz vzdat.

  • Jen velmi stručně:
   ad kolegialita: Viz výše – podmínkou kolegiality je vzájemnost, kolegialita není útočištěm parazitů. Navíc v medicíně je kolegialita až na druhém místě, na tom prvním je pacient.

   ad úcta k mrtvým: Já se o mrtvých vyjadřuji jen takto: http://www.youtube.com/watch?v=rFci7ZCVyw4 Takže buď si mě s někým pletete, nebo lžete. Pokud si ale dobře vzpomínám, na fóru 1. LF skutečně několikrát psala jakási elektronická chiméra, která se prezentovala jako soudní lékařka působící ve Skandinávii. Její vyjadřování bylo místy skutečně otřesné, taková kombinace „svíčkobabkovské“ pověrečné víry (i to ukazuje na vás) a hrubé neúcty k mrtvým, např. dost hrubé napadání starých lidí, kteří si dovolili zemřít v přetopeném bytě (náhodou si to pamatuji, protože se na mě v souvislosti s tím obrátil kdosi z uchazečů o studium s dotazem, jak moc mu hrozí podobný osud). Pokud jste to byla vy, tak jste odporný pokrytec.

   ad dětinská říkanka: Je mi vás líto.

 13. Formol je Jaromír Šrámek: arogantní doktor. Nikdy neléčil, ale pomluvil a urazil kdekoho. Zadejte si jeho jméno do Googlu. Jaromír Šrámek je psychopat.

 14. Zastávám se Dupina – Formola. Při své nezdolatelné píli v pracovní době zvládl zadní levou i toto. V jedné z mnoha tisíců nedoceněných prací (v pracovní době), mění neměnné fyzikální hodnoty, hází „vjedecky“ absolutní i relativní hodnoty do jednoho pytle. Přeji hezké počteníčko o zimním počasí..

  „Málo kdo je ochoten připustit, že nadměrné větrání normální místnosti způsobí přesušení, tedy velice špatný stav.“ Málokdo je to ochoten připustit, protože je to zjevná blbost. Ve skutečnosti je tomu tak, že v našich klimatických podmínkách nelze větráním nijak snížit vlhkost mikroklima v bytě pod rozumnou hodnotu – naopak v bytech s ústředním topením časté větrání vlhkost zdravě zvyšuje.“ Dobře, tak jsi předvedl, že o hygieně bydlení nemáš ani páru. Když neovládáš ani základní věci, prostě nic než blbost nevypodíš. A ještě jedna věc, o člověku, který pravidelně není schopen reagovat přiléhavě, si nelze myslet nic hezkého (vlastně jsou jen dva důvody, proč bys mohl reagovat nepřiléhavě – buď obyčejná blbost nebo záměrná manipulace). Tak ještě jednou, snad to pochopíš i ty: V bytech vytápěných ústředním topením je relativní i absolutní vlhkost velmi nízká, protože se „nemá kde vzít voda“. Větráním v takových prostorách (tedy v normálních bytech) se přivádí vzduch, který má absolutní vlhkost obvykle mnohem vyšší, než je absolutní vlhkost vzduchu v bytě. Z toho jednoznačně plyne, že tvrzení, že větráním se vzduch vysušuje, je kardinální pitomost. Odbornost můžeš předstírat před lidmi, kteří o problematice vědí stejně jako ty – totiž kulové. Ale pokud se o totéž pokusíš s člověkem, který se jak v medicíně tak ve fyzice skutečně orientuje, (jako absolvent medicíny, student fyziky a doktorand na biofyzice se v tom orientovat prostě musím) tak je rázem patrné, že sláma v tvé hlavě není dobrá ani na podpal.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*