Medik = chytrý sanitář?

Povolání mediků nebylo zas tak třeba, spousta z nich se přihlásila k dobrovolničení sama. Nejenom medici ze 4. nebo 5. ročníku, ale i z nižších. Nápomocní jsou samozřejmě i studenti jiných zdravotnických oborů.
Ale to není to hlavní téma, o kterém se tu rozepíši.


„Medik nic neumí“.

Pan doc. Bláha tuto blbost asi napsal, když měl prázdný žaludek. Níže si můžete přečíst jak se k medikům vyjádřil. Medici nemůžou zastat práci JIPové sestry, vlastně ani jiné sestry. Medici jsou maximálně na pozici ošetřovatele, kompetencí moc nemají, ale když je zájem, myslím si, že i medik se dokáže naučit práci sestry – od podávání prášků až po napichování periferní žilní kanyly.
Nikdo nepočítal snad s tím, že by medici měli zastat práci sestry na oddělení ARO či intenzivní péče.

Možná časem se může medik naučit i obsluhovat přístroje, ale spíše ne, žádný učený z nebe nespadl. Však i sestrám trvá rok, než se naučí obsluhovat ventilátory, ECMO atd..


Doktorské činnosti také nemůžou medici vykonávat, teorie je hodně, praxe málo, tak co mají medici teda dělat? Možná je chyba v systému. Děkan 1.LF se nedávno vyjádřil k této situaci, že by medici mohli dělat i doktorskou činnost pod dozorem jiného lékaře, minimálně by mohl odebírat anamnézu, udělat základní fyzikální vyšetření. Sám pan docent si klade otázku: „Ale proč ty, kteří už za rok za dva nás budou léčit, nezapojit na vyšší úrovni, svěřit jim pod dozorem lékařů či sester některá vyšetření či úkony? Proč z nich neudělat jakési asistenty lékařů či aspoň zdravotních sester?“. Ale to je jen ve hvězdách.


Směny pouze 2x týdně?!“

Brali by klidně i více směn, jenže skloubit školu společně s 12hod směnami je těžké. Škola chce prezenční docházku, některé kliniky/ústavy moc nevychází vstříc.
Kdybychom se v tom chtěli rýpat více, většina mediků má podepsané DPP či DPČ, takže nesmí ani brát víc jak 2 směny týdne.

Sofistikovaný a chytrý sanitář

Zpátky k medikům, kteří nic neumí. Jsme tedy na pozici chytrého sanitáře, ale nemyslím si, že by medik stál jen v rohu, koukal na zdravotní sestry jak se starají o pacienty a sám by nic neudělal. Samozřejmě že medik nemá problém zastat sanitářskou práci, není to vůbec žádná podřadná práce, ale když medika pustíte i k něčemu více, uvidíte že to není jen „podržtaška“ a rád pomůže s čím se dá.

Kde je problém?

Problém je v nedostatku sester, ale tento problém nepřišel s covidem, tento problém tu už řešíme delší dobu (viz níže celý článek). Nemá cenu se rozčilovat, pan docent to jistě myslel v dobrém, jen zvolil nevhodná slova. Věřím, že zdravotnický personál je rád za každou pomoc medika.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-neni-to-nejhorsi-co-lidstvo-kdy-potka-rika-sef-covid-centra-126147

Summa summarum, medik nerovná se všeobecná sestra, ani praktická sestra, nespasí covidový svět. Nicméně, malé výkony zastane, ušetří tím práci personálu, který se může věnovat důležitějším úkonům.


A hlavně! Být dobře naladěn, ne covid nakažen!
Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*