Hematologie

Hematologie
stem cells for treating cancer in a microtube

Oficiální info:
Stáž začíná v 8:15 na I. interní klinice. Každý den se pak začíná v jiný čas dle rozpisu.  Za prvních patnáct minut se dozvíte, že můžete mít jednu absenci, ale měla by být odůvodněná. Neměli byste ji využít jenom proto, že můžete. Tak by to mělo fungovat všude, ne? Pak si necháte uznat absence za lektorování plus tu jednu odůvodněnou a nakonec to celkem jde. Pokud to nevyjde, někdo si vás přezkouší. K zápočtu musíte mít docházku, vstupní i výstupní internetový test přes moodle. První je vysloveně primitivní, takže nepotřebujete ani asistenci spolubydlící. Konzilium s googlem postačí. Výstupní je o hodně těžší a konzultaci musíte rozšířit o knihu a ideálně i vzdělanou spolubydlící.  Těšte se na šatnu 2 x 2 metry, kde si klidně nechte věci.

Realita:
Ranné stáže jsou zajímavé. Na oddělení jste dva dni za sebou, takže sledujete jednoho pacienta. Druhý den pak nemusíte dělat anamnézu, jenom vizitu. Pacienta pak prezentujete na velké vizitě před přednostou a primářem v posluchárně. Přednosta se zvykne ptát na léčbu a na to, co znamenají jednotlivé zkratky chemoterapeutik. Musíte popsat, jak pacient momentálně vypadá, takže pokud se cítí dobře, i když dostává chemo a má AML, co je možné, musíte to rozumně popsat. Říct, že je pacient  v pohodě nestačí.

Po stážích začínají přednášky. Některé jsou dobré, některé jsou interaktivní, na některých se vyspíte. Tak jako všude to závisí od přednášejícího a od tématu. To co mi vadilo, bylo to, že jednotlivá témata nenavazovala na sebe.

Subjektivní závěr:
Přiznávám, na stáž jsem šla s nízkými očekáváními. Leukémie a lymfomy jsem neměla od patoly ráda. Na klinice jsem zjistila, že jsou i horší a nudnější interní problémy. Odbourala jsem si předsudky, že pacient s lymfomem a leukémii je umírající depresivní případ.
Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*